Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čína v dopise Hradu varovala před návštěvou Tchaj-wanu. Hrozila potrestat Kuberu i české firmy

Předseda Senátu Jaroslav Kubera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Jaroslav Kubera. | foto: Karel KopáčMAFRA

Praha Čínská ambasáda v lednu varovala před cestou zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Podle Aktuálně.cz předala Hradu dopis, kde hrozí trestem pro Kuberu i české firmy v Číně, pokud se uskuteční. Kancelář prezidenta podle webu podpořila dopis přípisem a Kuberovi ho předala v polovině ledna.

Čínské ministerstvo zahraničí agentuře Reuters sdělilo, že neví, odkud se informace vzaly. Nový šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) podle webu potvrdil, že dopis v Kuberově kanceláři je. O případné cestě na Tchaj-wan se chce Vystrčil poradit s odborníky, senátory i dalšími ústavními činiteli.

Čínské velvyslanectví v Praze na dotaz ČTK, zda je dopis autentický, neodpovědělo. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že věc nebude komentovat. Reuters s odvoláním na mluvčího Hradu napsala, že dopis na Hrad dorazil.

Kubera oznámil úmysl navštívit Tchaj-wan už loni. Sklidil za to kritiku od čínské diplomacie i prezidenta Miloše Zemana, podle něhož cesta není v ekonomickém zájmu ČR. Kubera 14. ledna, týden před svou smrtí, uvedl, že mise nemá protičínský charakter a nebude mít dramatické důsledky pro vztahy ČR s Čínou, která Tchaj-wan pokládá za svou součást.

Číňané cestu označili za porušení prohlášení o navázání strategického partnerství, které Zeman podepsal při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016. Podle serveru Hrad v dopise varovali před důsledky případné cesty. „České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit,“ stojí podle webu v dopise. Kuberu a členy delegace pak komunistický režim varoval, že pokud cestu uskuteční, mohou zapomenout na to, že se ještě někdy podívají do pevninské Číny.

Kubera si podle webu dopis odnesl z Hradu i s přípisem šéfa zahraničního odboru kanceláře prezidenta Rudolfa Jindráka. „Cesta předsedy Senátu je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009,“ napsal Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem.

Vystrčil, který byl ve středu zvolen Kuberovým nástupcem, potvrdil, že dopis od čínské strany přeposlaný Hradem je mezi dokumenty zanechanými Kuberou v kanceláři předsedy Senátu. „Když ředitel sekretariátu předsedy Senátu Petr Kostka vyřizoval věci, které zůstaly po Jaroslavu Kuberovi, říkal mi, že je tam nějaký dopis z čínské ambasády,“ citovalo Aktuálně.cz Vystrčila. České televizi řekl, že se s obsahem dopisu seznámí ve čtvrtek. Pokud je obsah dopisu takový, jak ho líčí média, bude podle Vystrčila potřeba poradit se s premiérem a ministerstvem zahraničí, jak na list reagovat.

Nový šéf Senátu se chce o cestě na Tchaj-wan radit s odborníky. Nebrání se jí, ale je podle něj třeba jednat v zájmu českých občanů. Nejpozději ve čtvrtek si nechá předložit veškeré podklady, které s cestou souvisí. Poté chce jednat s dalšími ústavními činiteli, diplomacií i s představiteli Senátu o tom, jak situaci řešit. „V tuto chvíli ode mě nečekejte jednoznačnou odpověď,“ řekl novinářům.

Kuberu a členy delegace pak komunistický režim varoval, že pokud cestu uskuteční, mohou zapomenout na to, že se ještě někdy podívají do pevninské Číny. „Předseda belgického senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny,“ uvádí se v textu. Brotchimu loni v květnu jen po volbách skončil mandát, připomíná server.

V reakci na dotaz ohledně dopisu z 10. ledna ve středu čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters ve faxu uvedlo, že neví, odkud se tyto informace vzaly. „Chci zdůraznit, že Čína je rozhodně proti tomu, aby země, která navázala diplomatické vztahy s Čínou, měla zároveň jakékoli oficiální styky s tchajwanskými úřady. Tento postoj je konzistentní a jasný,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Nová Hedvábná stezka je ‚predátorský nástroj‘

Tchajwanské ministerstvo zahraničí naopak čínský nátlak na Prahu odsoudilo. „Obchodní tlak Číny na Prahu dokazuje, že ‚Nová Hedvábná stezka‘ je predátorský politický nástroj, který vyvolá jen protichůdný účinek na světový obchodní řád,“ upozornila mluvčí ministerstva s odkazem na plán Číny vytvořit moderní verzi starodávné Hedvábné stezky spojující Čínu s Asií, Evropou a dalšími částmi světa prostřednictvím široké škály infrastrukturních projektů. Iniciativu dlouhodobě podporuje i prezident Zeman.

 Na pozdější dotaz Aktuálně.cz reagoval Jindrák překvapeně, divil se, že zprávu má server k dispozici. „To je interní komunikace a určitě ji nepředával nikdo z mých podřízených, ani já jsem to nebyl, nedal jsem ji nikomu mimo úřad,“ sdělil serveru Jindrák. Připustil ale, že věc s Kuberou probíral.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?