Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Al Kajdu trápí mírný Obama

Česko

Polarizující George W. Bush byl pro teroristy magnetem pro přísun peněz i dobrovolníků

WASHINGTON/PRAHA „Tyto nálety byly dárkem, který vám Obama dal před svým nástupem k moci,“ horoval ve svém poselství z počátku ledna Ajmán Zavahrí, hlavní ideolog teroristické sítě Al Kajda. Komentoval tak probíhající izraelské útoky na palestinské pásmo Gazy a dával to do souvislosti s následnou inaugurací nového amerického prezidenta. A nebyla to zdaleka jediná ostrá slova, kterými předáci Al Kajdy v uplynulých týdnech „vítali“ nového šéfa Bílého domu. Proč však tolik nenávisti k muži, který slibuje a již i začíná provádět vstřícné kroky vůči světu včetně toho islámského?

Obama a Osama „V jejich řadách panuje vysoká míra nejistoty ohledně toho, co mohou od svého nového soupeře čekat,“ vysvětluje bývalý expert americké rozvědky CIA na terorismus Paul Pillar, který nyní přednáší na Georgetown Universtiy. „Pro Al Kajdu byl George W. Bush téměř ideálním protějškem – jak svojí image, tak postoji,“ dodává Pillar pro včerejší deník The Washington Post.

Je to právě rezolutnost a – především slovy kritiků – neochota ke smířlivým ústupkům, co z George W. Bushe udělalo oblíbený terč (nejen) muslimských radikálů. Ale ani Obama se netají tím, že chce být vůči teroristům stejně tvrdý a například předáka Al Kajdy Usámu bin Ládina nedávno nazval „terčem číslo jedna“.

A byť nezopakoval Bushův nesplněný slib, že Usámu chytne „živého či mrtvého“, ani on nehodlá nechat předáka Al Kajdy volně dýchat. „Dal bych samozřejmě přednost tomu, pokud by byl dopaden či zabit,“ uvedl Obama v rozhovoru pro televizi CBS News.

Takto silnými slovy se nový americký prezident pokouší ze sebe smýt nálepku příliš smířlivého politika. kterou jeho fanatičtí odpůrci dovedli až k vytvoření paralely Obama = Osama („Osama“ je anglický přepis jména „Usáma“). Útoky a zesměšňování Svými vstřícnými kroky si ale nový americký prezident zároveň, narozdíl od svého předchůdce, buduje v muslimském světě lepší výchozí pozici. Obama hned po příchodu do Bílého domu oznámil, že nechá do roka zavřít věznici Guantánamo a do 16 měsíců hodlá odvelet americké vojáky z Iráku. Obojí mezi muslimskými radikály i v prostředí tzv. arabské ulice fungovalo jako důkaz „americké rozpínavosti“ symbolizované právě Bushem.

A pro Al Kajdu to fungovalo i jako legitimizační prostředek pro boj se „vzdáleným nepřítelem“ – tedy Západem v čele s USA – a především jako ideální magnet pro lákání dobrovolníků i peněz. Předáci teroristické sítě tak nyní hledají způsob, jak z Obamy udělat nový symbol své nenávisti.

Kromě obvyklé kritiky – jako výše zmíněné tirády kolem Gazy – se jej snaží zesměšňovat. Na zvukovém záznamu, který se objevil jen krátce před Obamovou inaugurací, Usámův hlas předvídá: „Pokud se stáhne z války, bude to vojenská prohra. A pokud v ní bude pokračovat, utopí se v ekonomické krizi.“

Zavahrí zase již krátce po prezidentských volbách o Obamovi mluvil jako o „ochočeném černochovi“. Doslova použil označení „house negro“, kterým černošský aktivista Malcolm X ve své řeči z roku 1963 rozdělil někdejší otroky na ty, kteří žili v lepších podmínkách jako sluhové v domech svých pánů, od těch živořících na poli.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí minulý týden Obamu vyzval, aby Usáma „dostal šanci“ k polepšení. Jeho rada ale asi zůstane ve Washingtonu i po Bushově odchodu nevyslyšena.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!