Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přípravek pro koně prodává mnoho e-shopů. Jeho koupě pro lidi je hloupost, říká veterinář

Léčebný přípravek Alavis slouží primárně k léčbě koní. V českých ordinacích ale... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léčebný přípravek Alavis slouží primárně k léčbě koní. V českých ordinacích ale... | foto: Alavis.cz

PRAHA Přípravek pro koně Alavis mohou e-shopy bez problémů nabízet i lidem. Musí však zákazníka upozornit, že výrobek je primárně určen pro zvířata. Podle Jiřího Bureše z Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv může Alavis prodávat každý, kdo má živnostenské oprávnění na nákup a prodej.

Koňský přípravek nabízí na svých stránkách i některé e-shopy zaměřené na prodej lidských léčiv a doplňků stravy. Jako účinný přípravek nabízí Alavis e-shop zaměřený na kulturistiku. Prodává ho s přídomkem „něco pro fajnšmekry“.

E-shop Fitness4u.cz tvrdí, že Alavis je vhodný jak pro koně, tak i běžného člověka. Po konzultaci s ortopedem si ho tak prý může zákazník klidně koupit. „Ten přípravek ještě nikomu neublížil,“ brání se spornému tvrzení Adéla Růžičková, která má na starost obchod ve Zlíně. E-shop také tvrdí, že se musí dodržovat správné dávkování. Na otázku, co to obnáší, nedokázala Růžičková přesně odpovědět. „To je uvedené na výrobku, člověk má průměrně sto kilo, takže tak,“ řekla vedoucí prodejny.

„Nabízení veterinárních přípravků (krmiv pro zvířata) v tržní síti pro prodej potravin není v rozporu s požadavky právních předpisů za předpokladu dodržení dalších zákonných podmínek. Zejména výrobek na obalu ani na regálové etiketě (nebo internetové prezentaci u e-shopů) nesmí být označený jako potravina/doplněk stravy pro lidi. Musí zde být jasně deklarováno, že se jedná o přípravek pro zvířata a nesmí zde být informace zavádějící ve smyslu, že se jedná o přípravek využitelný i pro lidskou konzumaci,“ řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

Výrobek nabízí také e-shop Prozdraví.cz, který na svých stránkách upozorňuje, že se jedná o veterinární léčivo. „Lidé si u nás Alavis kupují, ale je to na jejich vlastní zodpovědnost. Pokaždé je na to upozorňujeme, i když je v sekci pro zvířata,“ tvrdí e-shop.

„Alavis nabízíme. Stejně jako jeho lidskou verzi,“ řekla pracovnice zákaznické linky e-shopu Fitstore. To, že je přípravek primárně určen pro koně pracovnice věděla. „Víme to, ale lidi jsou na to upozorněni. Je to na stránkách napsané a na obrázku je kůň,“ řekla. Za rozdíl v cenách může údajně nařízení dodavatele. Výrobek kromě menších e-shopů nabízí i gigant Mall.cz.

Alavis je populární také mezi sportovci. Trenér kulturistiky a fitness Martin Novotný se již s užíváním přípravku setkal. „Vím, že to někteří lidé od nás berou. Hlavně ti, co mají špatné klouby,“ řekl Novotný. Dodal také, že nemá potvrzené žádné zdravotní komplikace od sportovců. A za pravdu mu dávají i samotní sportovci. „Ano, znám několik kluků, co to užívají,“ řekl silový trojbojař Miloslav Srp.

Na trhu je už lidská verze

Popularitu přípravku potvrzují i diskutéři na internetu. Většina z nich již Alavis používá nebo o tom přemýšlí. Uživatelé nejčastěji tvrdí, že jim přípravek pomohl, i když účinky nejsou okamžité. Shodují se také na tom, že se zlepšení dostavilo přibližně po třech týdnech. Jediné, v čem diskutéři vidí slabinu přípravku, je jeho údajná hořká chuť.

Kromě zvířecího léčiva byl před měsícem na trh uveden i lidský doplňek stravy Alavis. Podle Michala Motejla ze společnosti Barny’s se jedná o reakci na zvýšenou poptávku po Alavisu. „Ten produkt má stejné složení jako léčivo pro koně,“ říká Motejl.

„My chceme, aby původní lék byl primárně určen pro koně, protože za tímto účelem vznikl,“ pokračuje zástupce společnosti. Podle něj se také lidská verze přípravku nebude prodávat v lékárnách, ale bude se dodávat do fitness center a podobných zařízení.

Motejl také reagoval na rozdílnou cenu obou přípravků. U balení se stejnou hmotností činil rozdíl 60 korun. „My ten lék prodáváme za určitou cenu a za její navyšování mohou poté samotní prodejci, kteří si k ceně Alavisu připočítávají marži. V těch cenách jsou rozmělněné triky prodejců jako při nákupu deseti jeden zdarma a podobně,“ komentuje Motejl.

Veterinář: Je to lidská hloupost, které nezabráníme

„Občas se nás lidi na Alavis ptají. Tak je posíláme na ‚veterinu’ do Podolí,“ potvrzuje oblibu koňského přípravku lékárník ze sítě lékáren Dr. Max. Lidská verze přípravku v lékárně k dostání nebyla.

K čemu slouží Alavis?

Alavis - je přípravek pro léčbu pohybového aparátu koní. Podle výrobce má analgetické (tišící) účinky, napomáhá při léčení zánětu šlach a zpevňuje vazy. Slouží také jako lubrikant kloubní chrupavky, čímž zabraňuje jejímu opotřebení. Výrobce doporučuje Alavis používat jako poúrazový a pooperační přípravek. Může ale sloužit i jako prevence.

Veterinář Bureš vysvětlil, proč je Alavis běžně dostupný. „Na trh se dostávají přípravky v několika právních kategoriích. Ta nejméně regulovaná jsou krmiva nebo doplňky krmiv. To jsou v podstatě povolené doplňkové látky (krmné suroviny - pozn. red), které se mohou zvířatům podávat. Některé ty přípravky chondroprotektiv jako MSM, které je obsažené v tom klasickém Alavisu jsou získávány z přírodních materiálů, takže se zde mohou vyskytovat. Ta vyšší kategorii, kterou schvalujeme my, tak jsou veterinární přípravky podle veterinárního zákona. U těchto přípravků nesmí být léčebná indikace. To jsou třeba tabletky, které nemohou být klasifikovány jako krmiva. A pak tu jsou ještě veterinární léčivé přípravky, které jsou nejvíce regulovány. “ řekl Bureš.

„Pokud se jedná o prodej na internetu, těmto přípravkům není definováno omezení při uvádění do oběhu. Mohou to v podstatě dělat všichni, kdo mají živnostenské oprávnění k nákupu a prodeji zboží,“ řekl k prodeji přípravku na internetu Bureš.

„To, že se ty věci zneužívají, je fakt, ale tomu se dá těžko zabránit. Lidé si kupují také šampóny pro psy neboendoparazitika (přípravek na odčervení zvířat - pozn. red.) To, že lidé těmto tendencím podléhají, je lidská hloupost, které nezabráníme, uvedl na závěr Bureš.

Ministerstvo zdravotnictví ale používání zvířecích léčiv lidským pacientům nedoporučuje. „S ohledem na skutečnost, že veterinární přípravky jsou určeny pro použití a podávání u zvířat a že účinnost, bezpečnost a kvalita byly prokázány u zvířat, Ministerstvo zdravotnictví jejich použití pro lidské pacienty nepředpokládá a nedoporučuje,“ řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...