5. července 2015 14:48, aktualizováno  20:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dvacetiletý Albánec se přiznal k zastřelení dvou českých turistů. Chtěl jim ukrást auto

Sokola Mjacaje zadržely albánské speciální policejní síly. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sokola Mjacaje zadržely albánské speciální policejní síly. | foto: ČTK/AP / Lidovky.cz

TIRANA/PRAHA Albánští policisté zadrželi dvacetiletého Sokola Mjacaje, podezřelého z vraždy dvou českých turistů. Potvrdil to ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Mjacaj teprve před měsícem opustil vězení, kde si odpykával trest za loupežné přepadení, při němž zahynulo dítě. Podle konzulky Radky Calábkové byl případ pro albánské vyšetřovatele absolutní prioritou.

Pachatel se nyní nachází na policejní stanici ve městě Škodra, v jehož blízkosti se vražda v pátek večer stala.

Muž se před vyšetřovateli skrýval v domě ve vesnici Grudë, který následně obklíčilo 350 příslušníků. Na místě byl též policejní vyjednavač, který se podle webu listu Shqiptarja snažil mladíka přimět, aby se policistům vzdal. Mjacaj vyšel ven, až když mu policie slíbila, že ho nezabije.

Podle deníku Shekulli se Mjacaj v neděli večer k vraždám přiznal. Policie uvedla, že muž dvojici vyhrožoval automatickou zbraní a vynutil si tak vstup do vozu. Po krátké jízdě se strhla potyčka a mladík české turisty zastřelil. 

Vraha podle albánských zdrojů usvědčily krevní stopy a otisky prstů, které zanechal v autě, jímž čeští turisté cestovali. Motivem dvojnásobné vraždy je podle vyšetřovatelů to, že se Sokol Mjacaj chtěl jejich terénní vůz Nissan ukrást.

K dopadení údajného pachatele se krátce nato vyjádřil albánský ministr vnitra Saimir Tahiri. „Ten muž měl být pořád ve vězení za svůj předchozí zločin, a ne zabíjet znova,“ uvedl Tahiri na Facebooku.

M.S. a A.K. ze svého putování po Balkáně zveřejňovali fotky na Facebooku.

M.S. a A.K. ze svého putování po Balkáně zveřejňovali fotky na Facebooku.

Mladík pocházející z vesnice nedaleko města Škodra byl dříve odsouzen za loupež z roku 2010, při které zemřelo dítě. Čin spáchal ve věku 14 let spolu se svými dalšími bratry. Ve vězení strávil pět let.

„Policie se domnívá, že měl úplně stejný loupežný motiv,“ uvedla Calábková. V Albánii se podle ní zvedla obrovská vlna sympatií k obětem. „Od veřejnosti k nám plynou kondolence, u ambasády byly svíčky a květiny,“ dodala Calábková.

Sedmadvacetiletý hasič z Plzeňska a jeho šestatřicetiletá partnerka byli zastřeleni ve svém autě na silnici v horské oblasti. Výsledky pitvy, o kterých v sobotu informoval web Shqiptarja, ukázaly že Češi byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vepředu na místě spolujezdce. Auto pak bouralo po nekontrolované jízdě.

Horská divočina v okolí Theth, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy, zejména pak z České republiky. Od cest do těchto míst je neodrazuje ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.