Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Albánské moře vydalo dlaždice

TIRANA U dříve opomíjeného pobřeží Iónského moře odkrývají archeologové ztracené poklady, jejichž stáří se odhaduje až na 2500 let. Jsou mezi nimi i vraky starověkých lodí, píše agentura AP.

Američtí a albánští vědci za pomoci různých přístrojů pročesávají moře na jihu Albánie už druhým rokem. Během průzkumu, který je podle jeho účastníků prvním v historii země, bylo na dně zatím odkryto nejméně pět archeologických nalezišť. Ta by mohla doplnit chybějící informace o starověkých postupech při stavění lodí.

„Albánie je úžasný nevyužitý archeologický zdroj,“ poznamenává americký archeolog Jeffrey Royal z Námořního ústavu sídlícího v Key West na Floridě. Dosavadní zjištění podle něj naznačují, že je Albánie na stejné úrovni s Řeckem a Itálií.

Poslední expedice z loňského léta odhalila pozůstatky čtyř potopených řeckých lodí z období mezi šestým a třetím stoletím před naším letopočtem.

Mezi nálezy jsou i dvě amfory používané k uchovávání vína a oleje objevené v hloubce 78 metrů ve vraku obchodní lodi, která se potopila tři kilometry od albánského pobřeží. Amfory pravděpodobně pocházejí z města Korint na jihu Řecka. Doba jejich výroby se odhaduje na šesté až páté století před naším letopočtem. Pokud se potvrdí šesté století před naším letopočtem, půjde o pouze pátý exemplář na celém světě.

Albánský archeolog Adrian Anastasi považuje za unikát nález pálených keramických dlaždic, které jsou zřejmě součástí většího nákladu. „Počet dlaždic a způsob jejich uložení ale naznačují, že pod nimi leží i loď,“ upozorňuje Anastasi.

Autor: