16. listopadu 2016 13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Albertov bude opět studentský. Příznivci Zemana se sejdou na Letné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 31Diskuse
Albertov bude 17. listopadu patřit studentům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Albertov bude 17. listopadu patřit studentům. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Dva minulé listopady se odehrály na pražském Albertově ve vyhrocené atmosféře. Předloni se oslavy dne boje za svobodu změnily v demonstraci proti prezidentu Miloši Zemanovi, jenž musel čelit pískotu i červeným kartám. Minulý rok si ho pro sebe zabrali prezidentovi příznivci a proměnili ho v jednu velkou protipřistěhovaleckou agitku. Tento rok bude pražský Albertov opět patřit studentům.

Z pódia promluví třeba rektor Univerzity Karlovy (UK) Tomáš Zima nebo jeho protějšek z Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Hostem pietního shromáždění bude bývalý premiér Petr Pithart. Odpoledne na stejném místě zahrají studentské kapely.

Hudba místo obušků

„Projednou odložíme své radikální studentské ideály a budeme raději nabádat k hledání odpovědí na problémy a společné cesty vpřed,“ říká studentský koordinátor Lukáš Kostínek z UK.

Dalším těžištěm oslav pádu komunismu bude Národní třída. V místech, kde před 27 lety režim nechal surově zmlátit jejich předchůdce, pořádají dnešní studenti akci Díky, že můžem. Koncerty, přednáškami či vystoupeními významných osobností chtějí poděkovat lidem, kteří se podíleli na svržení totality. Samotnou řež ze 17. listopadu 1989 připomene o půl osmé večer zvonění stovek budíků, které mají vybízet k probuzení občanské společnosti.

Příprava masky na 17. listopad.
Sádrová maska.

Prezident Zeman se tentokrát žádné z akcí nezúčastní. Jeho příznivci si však zabrali prostor na Letné, kde čekají až desetitisícový dav.

Loni patřil Albertov Zemanovi s Konvičkou

„Nesahej na to, nesahej na to,“ skandoval dav na svého prezidenta, když se blížil k pamětní desce u děkanátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Loni si pro studenty takřka posvátný prostor zabrala proruská aktivistka Jelena Vičanová, takže se na Albertově (den po teroristických útocích v Paříži) konala akce v prozemanovském a protiislamistickém duchu. I proto si vedle Zemana stoupl na pódium docent Martin Konvička, který proslul xenofobními výroky.

Letos si studenti a akademici zabrali „svůj“ Albertov hned, jak to šlo – shromáždění ohlásili magistrátu v první možnou vteřinu.

Události 17. listopadu se mají nést ve smířlivém duchu. Tradiční pietní akt za účasti rektorů se bude konat ráno u Hlávkovy koleje, další pak v Žitné ulici. Od jedenácti hodin začínají za účasti studentských spolků akce na Albertově. Mítink ukončí zpěv státní i akademické hymny.

Budík jako symbol

Nejbohatší program očekává Národní třída. V permanenci bude samozřejmě piazzetta Národního divadla, která čerstvě nese jméno jednoho ze symbolů roku 1989 – Václava Havla. Jedním z vrcholů oslav má být symbolický „budíček“ pro českou demokracii. Ten je symbolem Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí. Zde se v půl osmé, tedy přibližně ve stejný čas, kdy před 27 lety začal masakr studentů na Národní, rozezní budíky. Symbol zvuku budíku by se měl nést i na Národní třídu a do celé republiky.

„Chceme vyzvat společnost, aby se více zapojovala do občanského a politického života, aby byla schopná a ochotná za tyto hodnoty a principy bojovat,“ řekl jeden z organizátorů happeningu Václav Němec.

Nesouhlas s politikou současného prezidenta hodlají vyjádřit lidé na Hradčanském náměstí. Z prostranství před hlavní branou Pražského hradu se později vydají na pochod městem. Jeho historickým středem projdou až na Václavské náměstí.

Magistrát průvod původně zakázal kvůli obavě ze střetů, které by na trase mohly nastat mezi účastníky pochodu a jejich odpůrci, s nimiž se na své cestě potkají. Nakonec ale akci povolil.

Příznivci prezidenta budou na Letné, Zeman ale nedorazí

Zato příznivci hlavy státu si letos museli najít jiné místo pro své shromáždění. Albertov v jejich plánech proto vystřídala Letná. Na ní pořádají shromáždění „na podporu pana prezidenta Miloše Zemana a podporu vlastenců“. Nejvyšší představitel mezi ně ale určitě nedorazí. Jeho mluvčí vzkázal, že má tentokrát jiné úmysly.

„Pan prezident má soukromý program, kdy zavzpomíná na 17 .listopad 1989 a svou účast. Bude velmi rád, pokud si boj za svobodu a demokracii připomene co nejvíce normálních občanů,“ uvedl Jiří Ovčáček.

Odpůrci údajné islamizace Česka budou, stejně jako při minulých příležitostech, rozděleni do několika skupin. Jedna bude mít dostaveníčko na náměstí Jana Palacha. Další se sejdou ve spodní části „Václaváku“, kde demonstraci pořádá Svoboda a přímá demokracie, v jejímž čele stojí Tomio Okamura.

„Sjednocený protivládní pochod“ z Letenských sadů k Betlémské kapli pak pořádá Národní domobrana, jež je spojena s krajně pravicovou Národní demokracií. Akci svolává islamofobka a nacionalistka Lucie Hašková.

  • 31Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz