22. července 2012 12:48, aktualizováno  15:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Albrightová otiskla dlaň v Terezíně, vzpomínala na rodinu

  Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová položila 22.července kytici na Národním hřbitově Památníku Terezín.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová položila 22.července kytici na Národním hřbitově Památníku Terezín. | foto: ČTK

TEREZÍN Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v neděli otiskla dlaň v terezínské galerii, kde z ní vytvoří křišťálový odlitek. Vzpomněla zároveň i svou rodinu, z níž v různých koncentračních táborech zemřelo 24 členů.

"Nechávám tady nejen svou ruku, ale i své srdce," řekla Albrightová při otiskování dlaně do hmoty pro vytvoření odlitku. Vzpomněla tak historii své české rodiny, o jejíchž židovských kořenech se dozvěděla až nedávno. Její židovští prarodiče se stali obětí holokaustu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Ráda bych vytvořila desku, na níž by byla jména těch, kteří zemřeli," dodala Albrightová. Deska by měla viset v terezínském kolumbáriu.

Otisk Havla, Lustiga i Wintona

Majitelé galerie Křišťálový dotek, otec a syn Alexandr a Jan Huňátové z Bohušovic nad Ohří už odlili ze skla například otisk ruky bývalého prezidenta Václava Havla, spisovatele Arnošta Lustiga, zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona nebo hokejisty Jaromíra Jágra.

Po otisknutí ruky Albrightová spolu s ministrem obrany Alexandrem Vondrou položila květiny na Národním hřbitově terezínského památníku.

Madeleine Albrightová

Albrightová se narodila jako Marie Jana Körbelová, první ze tří dětí v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela.

Německou přehlásku z příjmení rodina vypustila po válce.

O svém židovském původu se dozvěděla až ve druhé polovině devadesátých let. Už dříve prohlásila, že její již zesnulí rodiče s ní nehovořili o smrti jejích prarodičů.

Ona sama se na to nikdy neptala, ani to nezkoumala, částečně proto, že její kontakty s nimi skončily ve věku dvou let.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz