Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alchymisty zaujal kontryhel

Česko

Rostliny mají své příběhy. Hledali je účastníci fotosoutěže vyhlášené Ústavem experimentální botaniky AV ČR.

„Mnoho lidí doplnilo snímek rostliny informacemi z historie a biologie. Například jsem se tak dozvěděl, že v Evropě se poprvé pěstovaly tulipány kupodivu v Praze v roce 1554,“ říká biolog Jan Kolář, který společně s kolegy fotosoutěž zorganizoval.

Příběh některých rostlin je spojen s alchymií. Například kontryhel obecný vyhledávali ve středověku alchymisté kvůli „kapkám rosy“ na okrajích listů a s jejich pomocí hledali kámen mudrců. „Ve skutečnosti jde o přebytečnou vodu, která je vylučována speciálními otvory hydatodami a daný jev se nazývá gutace,“ doplnila svou fotografii Monika Štambergová z Agentury ochrany krajiny a přírody ČR.

Zaujaly také cizopasné rostliny. Například kokotice, která se oplétá kolem různých lučních rostlin. Vypadá to trochu, jako když na louku rozhodíte talíř špaget. Soutěžící Ivan Bílek z gymnázia Kadaň napsal o kokotici literární minidílko, dokonce citoval Viktora Huga, který v Dělnících moře napsal: „Být zaživa sežrán je hrozné, ale být zaživa vypit, něco tak strašlivého nelze vůbec vyjádřit slovy.“ A přesně to dělá kokotice jiným rostlinám, když z jejich cévních svazků vysává vodu, minerální i organické živiny, cukry. Doslova bere všechno, co hostující rostlina vytváří.

„Jedna soutěžící Zdenka Martinová svoji fotografii zmijovce nazvala Inteligentní kytka. Je to samozřejmě nadsázka. Zmijovec je pozoruhodný obrovským, až metr vysokým květenstvím,“ říká Jan Kolář. Podle jeho slov by mohl být zmijovec krásná pokojová rostlina, ovšem kdyby nepáchl po hnijícím mase. Nevábnou vůní láká mouchy, které popolézáním po květenství rostlinu opylí.

Ovšem zmijovec produkuje nepříjemný zápach jenom ve dne, zatímco v noci nikoliv. Což je důkaz jeho jakoby inteligence, protože v noci mouchy nelétají, takže jak Zdenka Martinová píše, „proč by se namáhal“.

Vítězné i další soutěžní snímky na http://fotopribeh.avcr.cz

Převzato z dnešního pořadu Meteor Českého rozhlasu, který se vysílá v sobotu po osmé hodině na vlnách ČRo 2 Praha a ČRo Leonardo na adrese www.rozhlas.cz/leonardo.

Text zkrátila redakce Lidových novin.

Autor: