Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Stát za Schillerovou na Instagramu zaplatil dva miliony korun. Peníze putovaly na fotografa a kameramana

Profil Aleny Schillerové. foto: Reprofoto

Bývala ministryně financí Alena Schillerová tvrdila, že si svůj instagramový účet, na kterém je v posledních letech velmi aktivní, spravuje sama. Nyní ale vyšlo na povrch, že za svého fotografa a kameramana, kteří ji od září 2020 dokumentovali, zaplatila necelé dva miliony korun z rozpočtu ministerstva. Se zjištěním přišel server Seznam Zprávy. Podle Schillerové se ale dvojice podílela i na propagaci celého resortu.
  11:47aktualizováno  12:21

„Mám ráda instagram, toto médium mě velice oslovilo. Netrpím nutkáním sebeprezentace. Chci tím přitáhnout pozornost k příspěvkům, které k tomu dávám,“ řekla tehdejší ministryně financí Alena Schillerová před rokem o svém Instagramu.

Přesto, že Schillerová přiznala, že na příspěvcích spolupracovala s tiskovým odborem ministerstva, tvrdila, že instagramový profil si spravuje sama. Tomu ale nenasvědčuje zjištění serveru Seznam Zprávy.

Na dotaz redakce iDNES.cz ministerstvo financí odkázalo na vyjádření na svém webu, v němž resort potvrdil, že zaplatil 1 930 769 korun za platy fotografa a kameramana, kteří Schillerové příspěvky vytvářeli od konce září 2020 do konce listopadu 2021. Podle jednoduchých propočtů vychází platy fotografa a kameramana na 75 tisíc korun měsíčně. Dvojice byla podle Seznam Zpráv vyčleněna výhradně pro propagaci ministryně. 

To ale Schillerová vyvrací. „Šlo o fotografa a kameramana ministerstva financí, profesionály, kteří pracovali na tiskovém odboru a spolu i s dalšími kolegy utvářeli mediální obraz celého ministerstva. O mé sociální sítě se samozřejmě nikdy nestarali, to je další nesmysl. Takové pozice jsou v dnešní době běžné v podstatě na všech institucích a úřadech, kde se řeší vztah s veřejností a bere se to vážně,“ vyjádřila se Schillerová ke kauze pro CNN Prima News. 

V listopadu 2020 ale ministerstvo financí tvrdilo, že žádné fotografy nezaměstnává, a že fotografie, které pořizují zaměstnanci úřadu, jsou jejich okrajovou činností. „Pro zaměstnance odboru 74 – Vnější vztahy a komunikace je pořizování fotografií z hlediska časové dotace okrajovou záležitostí tvořící zanedbatelnou část pracovní činnosti...je možné odhadnout, že uvedená činnost zabere čas maximálně v řádu minut denně. Už z tohoto důvodu za tuto činnost není vyplácena žádná zvláštní odměna,“ uvedlo ministerstvo před dvěma lety. 

Bývalá ministryně financí také vylučuje, že by měla vliv na to, jaký plat zaměstnanci ministerstva dostávají. „O platech ani o odměnách zaměstnanců ministr samozřejmě nerozhoduje a nikdy jsem do toho úřadu ani nezasahovala, proto mi to celé připadá úplně absurdní,“ sdělila v pátek Schillerová. 

Svými drahými příspěvky chtěla Schillerová podle svých slov připomínat důležité věci z agendy ministerstva financí. Na sítích informovala například o paušální dani, snížení daně zaměstnancům a podobně.

Za své aktivní působení na sociálních sítích se dopustila několika kontroverzí. V první vlně koronaviru, kdy byly zavřeny všechny služby včetně kadeřnictví, se Schillerová prezentovala s novým účesem, za což sklidila vlnu kritiky. 

V únoru 2021 natáčela v autě video o tom, že jede do obchodních řetězců zkontrolovat, jestli snížili cenu respirátorů. Zapomněla se ale připoutat. Za tuto jízdu v autě zaplatila pokutu 1 500 korun.

Z instagramové kauzy si střílí lidé na sociálních sítích. Ale i instituce. Třeba šumperská nemocnice.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Hostivice
Hostivice

Unhošťská, Hostivice, okres Praha-západ
4 500 000 Kč

Mohlo by vás zajímat