Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Z generála ve výslužbě diplomatem, Opata bude českým velvyslancem v Litvě

Aleš Opata foto: Stanislav HeloňaMAFRA

Bývalý náčelník generálního štábu Aleš Opata se stane velvyslancem v Litvě. „Chtěla jsem, aby generál Opata po ukončení vojenské kariéry i dál sloužil ČR. „Povedlo se,“ napsala ve čtvrtek na Twitteru ministryně obrany Jana Černochová. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského Opata už obdržel takzvaný agrément. Opata v čele ambasády vystřídá Víta Korselta, který ve Vilniusu působí od roku 2018.
  16:20

„Chtěla jsem, aby generál Opata po ukončení vojenské kariéry i dál sloužil ČR. Povedlo se. Stal se velvyslancem v Litvě. Jsem ráda, že bývalý nejvýše postavený voják dál pracuje pro náš stát, napsala ve čtvrtek na Twitteru Černochová. Na nový post Opaty předtím upozornil server Aktuálně.cz.

Opata byl účastníkem řady zahraničních misí, velitelem chrudimských výsadkářů a zastával také několik vysokých funkcí. V říjnu 2017 ho prezident Miloš Zeman jmenoval do druhé nejvyšší české vojenské hodnosti generálporučíka. Náčelníkem generálního štábu byl od května 2018 do loňského června, nahradil jej Karel Řehka.

V minulosti Opata působil také jako ředitel operačního odboru sekce rozvoje druhů sil ministerstva obrany nebo jako národní vojenský představitel ČR při Vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Monsu v Belgii.

Autoři: ,