6. srpna 2013 11:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Alibi na míru? Krátkozraký byznys, myslí si soukromé očko

Alibi na míru? Zaplacená věrnost hraničí nejen s morálkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alibi na míru? Zaplacená věrnost hraničí nejen s morálkou. | foto: Reprofoto

PRAHA Cestujete s milenkou do zahraničí a pro manželku potřebujete věrohodné alibi, třeba že jste ve Švédsku na služební cestě? V Česku se rozjíždí byznys, kde si věrnost koupíte za peníze.

Byznys společností, které za úplatu nabízí alibi, není ve světě žádnou novinkou. Můžete si například objednat přítele na telefonu, který vás bude v inkriminované situaci krýt, rozchodového agenta nebo službu, se kterou si vyzkoušíte život na vysoké noze.

Za českou verzí služby Alibi na míru stojí Petr Macháček, který ji nabízí zhruba od dubna 2012. "Nyní třeba řešíme případ, kdy rodiče, jejichž dcera chodí s muslimem, chtějí jejího partnera odloudit," řekl Macháček. Podle jeho slov si služba zatím vede dobře, konkrétnější ale být nechce.

ČTĚTE TAKÉ

Když server Lidovky.cz prověřoval služby společnosti, narazil na několik slabých míst. Jeden problém představují falešné "důkazy".

Macháček například slibuje, že na přání klienta zajistí věrohodné dokumenty jako letenky, účtenky, pohlednice z exotických míst atd., vše s logem existujících společností a datem a místem, které klient potřebuje.

Klient je ale v obchodních podmínkách upozorněn, že s dokumenty nesmí manipulovat před policií, soudy a dalšími orgány státní moci. „Když si doma vyrobím stokoruny nebo tisícikoruny, rozdám je kamarádům a zahrajeme si doma poker, tak to žádný problém není. Pokud máme od zákazníka podepsáno, že ví, jak má nakládat s našimi službami, jsme z obliga,“ uvedl Macháček.

Jiného názoru je Vladimír Abraham, viceprezident České komory detektivních služeb. „Pokud někomu předkládáte něco, co se nezakládá na pravdě, tak je to lež. A pokud odhlédneme od morálky, tak když vyrobíte něco, co není pravdivé, je to padělek,“ řekl pro server Lidovky.cz Abraham.

Služba slouží jen pro osobní potřebu

Podle odborníka na trestní právo Martina Majchráka záleží na tom, k jakému účelu klient dokument použije. „Dle platného práva je samozřejmě padělání veřejné listiny trestné. Vyrobení si falešného potvrzení o ubytování v hotelu samo o sobě ještě znaky trestného činu nenaplňuje. Samozřejmě jinak by se posuzovalo například při uplatnění falešné faktury v rámci daňového řízení,“ uvedl Majchrák.

Podobného názoru je také Abraham. „Je otázkou, jestli se daný morální poklesek řeší ve vztahu k rodině, partnerovi či se jím řeší politické nebo kriminální delikty. Tam jsme samozřejmě v úplně jiné rovině,“ myslí si Abraham. Podle něj není dobré, aby se tímto způsobem kryla např. permanentní nevěra.

Anketa

Je podle vás poskytování služby Alibi na míru morální?

Ano, je to morální 75
Ne, není to morální 683
Nevím, nemám na to názor 41

Placené alibi tak balancuje nejen na hraně morálky, ale i zákona. A podnikatelé, kteří tuto službu nabízejí, to sami vědí. Tvrdí ovšem, že zákon neporušují. „Veškeré produkty a služby jsou určeny jen pro osobní potřeby klienta,“ zdůraznil Macháček.

Zajímavé je, že majitel firmy schovává sídlo společnosti. Na adrese Alibi na míru totiž najdete autoservis.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky