Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Aljaška zahnala olympijské chmury

Česko

K osudové chybě z olympiády ve Vancouveru, která ho nejspíš připravila o medaili, se skikrosař Tomáš Kraus (36) už moc nevrací. V hlavě spíše dodnes nosí prožitky z jarních drsných, extrémních sjezdů z panenských štítů na Aljašce.

* LN V týdnu jste asistoval u premiérového promítání dokumentu Aljaška v prašanu, v němž společně s Robinem Kaletou, Michalem Novotným a Martinem Černíkem sjíždíte takřka kolmé stěny. Jak se vám na film dívalo?

V hledišti jsem prožíval skoro stejný pocity, jaký jsem vnímal na Aljašce. Jestli se cosi podobného přenese i na diváky, budu jen rád.

* LN Nenapadlo vás, že jste na Aljašce někdy předváděli jízdy, které se ocitly až za hranou rizika?

Objektivně řečeno, na Aljašce bylo všechno za hranou... Já se tam ocitl v prostředí pro mě naprosto neznámém. a musel jsem se proto spolehnout především na rady Robina a Martina. Ti s podobnými sjezdy mají bohaté zkušenosti. Kdyby sme tam neměli zejména Martina, tak bysme nejspíš nepřežili...

* LN Takže připouštíte, že jste i riskovali?

Rozhodně jsme nechtěli riskovat za nějakou hranici, kde je nebezpečí tak blízko, že se už skoro nedá vyhnout velkým problémům. Snažili jsme se pokaždý najet jen do věcí, o kterých jsme si mysleli, že je nejspíš dáme.

* LN Nejkrizovější moment?

Jednou nás vysadil vrtulník s Michalem na plošince snad jen 40 centimetrů široké. Trochu jsme se nahoře pohádali, protože jsme ztratili orientaci a nevěděli, kudy vyjet. Naštěstí helikoptéra ještě nestačila odletět mimo signál, takže nám lidi v ní poradili. A pak byl taky hodně špatný pád Robina. Strhla ho menší lavina a on padal desítky metrů přes skály. Michal jen hlesl, že je to konec. Všechno ale dobře dopadlo.

* LN Dá se říct, že vám Aljaška pomohla zapomenout na Vancouver?

Určitě jo. Sezona by jinak skončila trochu smutně. Prožitky z Aljašky byly tak silné, že chmury v mé mysli do značné míry odplavily.

* LN Nešťastnou chybu ze čtvrtfinálové jízdy už jste hodil za hlavu?

Vracím se k ní už jen minimálně. Dodnes mě ale mrzí, že jsem se právě ve Vancouveru cítil nejlíp z celý sezony a tahle chybička všechny naděje zhatila.

* LN Ve skikrosu jste vyhrál kromě olympiády vše, co se vyhrát dalo. Tedy světové šampionáty i Světové poháry. Je těžké proto nalézt v poolympijské sezoně motivaci?

Motivaci mám určitě menší. Soustředím se hlavně na velké závody. Na těch menších se budu snažit hlavně okouknout, jak soupeři jezdí a jak se chovají na trati. A rozhodně chci několikrát vyhrát. Loni se mi to nepovedlo, což mě dost štvalo.

* LN Projevila se ona poněkud snížená motivace i na přípravě?

K přípravě jsem přistupoval stejně. Všimnul jsem si ale, že třeba při tréninku v Rakousku se soupeři chovali přátelštěji než před olympiádou, což bylo příjemný.

* LN Uvidíme vás i na příští olympiádě v Soči?

Přemýšlím o ní, ale bude záležet na výkonnosti a zdraví. Když už bych na ni odjel, chtěl bych tam předvádět vrcholný výkony a ne se jen her zúčastnit. I když každá účast na olympiádě je příjemná...

Autor: