17. září 2012 11:00, aktualizováno  12:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prohibice nemůže trvat měsíce, říká náměstek ministra vnitra

Číšníci v brněnském Hotelu Grand uklízejí lahve s alkoholem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Číšníci v brněnském Hotelu Grand uklízejí lahve s alkoholem | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Náš primární úkol je zjistit, co za otravami stálo. Nemůžeme dopustit, aby opatření jako prohibice trvalo měsíce. Pár dní to ale musí veřejnost vydržet, řekl v neděli večer v rozhovoru pro server Lidovky.cz 1. náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Lidovky.cz: Jak dlouho bude v Česku ještě platit prohibice?
Dokud budou lidé umírat. A dokud nenajdeme metodu, jak identifikovat rizikový a naopak bezpečný alkohol. Nemůžeme prohibici zmírňovat, pokud nevíme, kde všude může být metanol. Takové lahve zkrátka nelze pustit do oběhu.

Lidovky.cz: A jak dlouho to bude trvat?
Rozhodně to nemůže být měsíce. Pár dní to ale musí snést každý. Alkohol není základní potravina. Chápu sice výtky byznysu, ale my musíme vyloučit všechna rizika. Chvíli to potrvá.

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol:

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol. Jde o možné padělky. V horní řadě zleva: Lašský Tuzemák, Tuzemák, Original Tuzemák, Švestková vodka. V dolní řadě zleva: Original Vodka jemná, Vodka Lunar (nahoře), Hanácká vodka, Meruňka, Albánsk

Etikety lahví, ve kterých byl nalezen závadný alkohol. Jde o možné padělky. V horní řadě zleva: Lašský Tuzemák, Tuzemák, Original Tuzemák, Švestková vodka. V dolní řadě zleva: Original Vodka jemná, Vodka Lunar (nahoře), Hanácká vodka, Meruňka, Albánsk

Lidovky.cz: Cítíte velký tlak na zmírnění striktního zákazu?
Ne, tak bych to neřekl. Snad každý chápe, že jde o ochranu života a zdraví. Musíme umět popsat celý ten řetězec.

Lidovky.cz: Je pravda, že ve hře je možnost, že to vzniklo z polských směsí do ostřikovačů?
Ano, je to skutečně jedna z verzí. Dokud ale nebude jediná potvrzená, vyšetřování pokračuje.

Lidovky.cz: Co bude s alkoholem, který je nyní stažen z pultů? Smí se tam pak vrátit?
Ta otázka samozřejmě napadla v krizovém štábu každého. A předpokládám, že se shodneme, že se lahve mají vrátit. Ale zase až poté, kdy bude jasné, že jsou nezávadné. Likvidovat a vylévat alkohol ve velkém – to by bylo mimořádně radikální opatření. Dostali jsem od ministra Hegera za domácí úkol vymyslet, jak definovat bezpečný alkohol. Tu cestu nyní všichni hledáme. Řešení musí být efektivní a praktické.

Lidovky.cz: Pomáhá vám v tom policejní vyšetřování?
Samozřejmě. A výrazně. Ale kdy to policie dokáže uzavřít, neodhadnu. Mohou to být týdne, měsíce. Je potřeba i trochu štěstí.

Lidovky.cz: Nechybí státu kromě štěstí i systematičnost při potírání nelegálního alkoholu? Nezaspal při kontrolách?
Nechci to teď hodnotit. Jisté je, že někdo se dopustil kriminálního činu. A ten bourá všechny normy. A chvilkově překoná i sebelépe nastavený systém. Odpovědnost je ale kromě státu, i na straně výrobců. Také lidé by měli brát varování úřadů vážně a ne pít jako ‚prokopnutí‘.

Lidovky.cz: Takže ani neočekáváte nějakou legislativní změnu, aby se to nemohlo opakovat?
Na to se asi budeme muset připravit. O konkrétní podobě se ale teprve budeme bavit.

vrkVladimír Křivka