Sobota 8. srpna 2020svátek má Soběslav 31 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozor na vodku a tuzemák Likérky Drak, varuje policie

Likérka Drak. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Likérka Drak. | foto: Policie ČR

PRAHA Za smrt lidí nestojí špatně vypálená domácí kořalka, ale načerno vyráběný alkohol z dovezeného metanolu. Myslí si to odborníci na výrobu alkoholu. Podvodníci si patrně spletli metanol s etanolem. Policie už varovala před výrobky Likérky Drak v šestilitrových plastových barelech s nápisy "originál vodka jemná" nebo "tuzemák".

Tři lidé na severní Moravě zemřeli a dalších jedenáct otrávených leží v kritickém stavu v nemocnici. (O dnešních nových případech čtěte zde, o prvním obviněném zde.)

Během vyšetřování zabavila policie v Příbrami šestilitrové barely s nápisy "originál jemná vodka" a "tuzemák" s logem Likérky Drak. "Jde o šestilitrové plastové barely, které mají na etiketě uvedeno Originál vodka - jemná a Tuzemák od výrobce Likérka Drak," řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. Dodala, že muž, který vypil asi sedm panáků zmiňované vodky, oslepl. Podle likérky jde o padělky a zneužití firemních etiket.

Právě Likérka Drak před sedmi lety čelila podezření, že obchoduje s nelegálním alkoholem.

Tehdy celní správa vyčíslila škodu na dvacet milionů korun a i tehdy stál za likérkou ostravský podnikatel Pavel Čaniga, který se proti nařčení celníků bránil u soudu. V roce 2010 byl pak i se svým spolupracovníkem zproštěn viny.

Likérka Drak z Chvalčova na Kroměřížsku ale popřela, že by z ní pocházely lihoviny s metylalkoholem, kterými se v posledních dnech v Česku otrávilo více než deset lidí. Likérka byla jako výrobce uvedená na barelech s alkoholem, které v obchodě v Příbrami zabavila policie. Zjevně jde o padělky, uvedl v prohlášení pro ČTK jednatel společnosti Pavel Čaniga.

Podle Sdružení výrobců lihovin při otravách závadným alkoholem nešlo o oficiální výrobky kteréhokoliv z jeho členů, Likérku Drak nevyjímaje.

Omyl nebo nedostatečná znalost
"Jestliže si dá někdo dva tři panáky a téměř zemře, musí se jednat o otravu metanolem, nikoliv špatným lihem. Pokud by to byl pančovaný líh nebo špatná pálenka, průběh by nebyl takto fatální a rychlý. Při průmyslové nelegální výrobě alkoholu zřejmě došlo k záměně etanolu a metanolu," řekl serveru Lidovky.cz Karel Melzoch profesor z Vysoké školy chemicko-technologické.

Metanol je chemikálie, která se používá na výrobu bionafty a také jako aditivum do benzínů. Je to běžná surovina pro chemický a petrochemický průmysl. Nahrazuje etanol, ale je o polovinu levnější.

Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Vladimír Steiner se domnívá, že metanol musel při nelegální výrobě lihovin použít podvodník bez dostatečných znalostí. Výrobce si sehnal sud metanolu a myslel si, že je to etanol. "Senzoricky nemohl poznat, že nejde o etanol a laboratoř nemá," uvedl Steiner pro server Lidovky.cz svou hypotézu.

ČTĚTE TAKÉ

Výroba vodky nebo tuzemáku je poměrně jednoduchá. "Metanol výrobce pouze patřičně naředí vodou, případně přidá esenci. Žádné technické zázemí není potřeba," popsal postup Melzoch.

"Je to hrubé porušení všech předpisů technologické kázně, je to stejné, jako kdyby se do potravin dostávala rozpouštědla, ropa nebo benzin," dodal.

Systém funguje dál
Steiner upozorňuje, že výroba nelegálního alkoholu, je v Česku poměrně rozšířená. Podvodníci si našli takové cesty, že odhalit je bývá velmi těžké. Jejich výroba je zpravidla již dobře zavedená, průmyslová, a pokud dojde na odhalení jednoho článku, celý systém to nijak nepoškodí a nelegální alkohol se vyrábí dál.

K TÉMATU

Jak uvedl Steiner, nejvíce se pančuje vodka a tuzemák. Běžný spotřebitel však nemá prakticky žádnou šanci na to, aby nekvalitní alkohol odhalil. "Kdo nepije pravidelně, ten pančované lihoviny nepozná. Pokud třeba někdo pije pravidelně jednu značku, ten by to poznat mohl. I tak je to ale velmi těžké," popsal Steiner.

Vodka a tuzemák Likérka Drak

Policie zkontrolovala kamennou prodejnu, kde údajně nekvalitní alkohol jeden z otrávených koupil. V obchodě zabavila alkohol v šestilitrových plastových barelech, na nichž byly uvedené nápisy "originál vodka jemná" nebo "tuzemák" a na etiketě je jako výrobce napsána Likérka Drak.  O nových případech čtěte ZDE

Likérka Drak.

Likérka Drak.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...