Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Alkohol u dětí budeme potírat, tvrdí ministři. Vnitro zatím mlčí

Mládeži, už vám bylo osmnáct? (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mládeži, už vám bylo osmnáct? (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Protidrogová politika státu by se mohla významně změnit. Nebyla by už roztříštěná po resortech, ale řešila by se z jednoho koordinačního místa. Záleží však, jestli vláda na jednom z příštích jednání tento plán posvětí. Z ankety LN mezi ministry vyplývá, že vůle k tomu existuje. Střet se však očekává na ministerstvu vnitra.

Čím dál mladší děti v Česku i podle mezinárodních statistik berou do ruky skleničku s alkoholem a zapalují si cigaretu. V tuzemsku tak údajně vyrůstá generace závislých. Pozornost by se proto podle odborníků měla od nelegálních drog přesunout spíše k těm legálním, kterými jsou alkohol a tabák.

Zhruba do měsíce vláda bude řešit návrh národního koordinátora Jindřicha Vobořila, jak tento alarmující trend řešit. Podle něho by se měla protidrogová politika soustředit do jednoho místa – Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, které šéfuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Pevnější propojení s ministry KDU-ČSL už se novou strategií zabývá. „Je pravda, že v rámci veřejného sektoru je řada agend, nejen protidrogová, poněkud roztříštěna,“ napsal LN vicepremiér a předseda strany Pavel Bělobrádek. Narážel také na boj proti korupci, informační bezpečnost a na obchod s lidmi.

Je ale podle něho nutné zajistit, aby rada měla reálné pravomoci a vazby na jednotlivé resorty. Měla by také dokázat propojit experty z veřejného sektoru i mimo něj.

Komplikace hrozí na ministerstvu vnitra

Právě pevnějšího propojení rady s ministry chce Vobořil docílit tím, že rozšíří její řady – například o ministra zemědělství, průmyslu a zahraničních věcí. Legální drogy vidí jako stěžejní problém i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD): „V Praze bydlím na Žižkově a tam je vidět, že boj s drogami a alkoholem zejména u dětí prohráváme.“ Vobořilův návrh získá podporu i u ministra obrany Martina Stropnického (ANO). „Podpořím jakýkoliv smysluplný návrh, který pomůže vyřešit tuto problematiku. Současný stav považuji za alarmující,“ napsal LN ministr.

Podobně se vyjádřila i jeho stranická kolegyně, ministryně spravedlnosti Helena Válková. Už dříve se pak za rozšíření pravomocí rady postavila ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Podle informací LN ale komplikace v prosazení jednotného koordinační místa může nastat na ministerstvu vnitra. Sladit noty vládní rady s tímto resortem, který se protidrogovou politikou také zabývá, se prý totiž dlouhodobě nedaří.

Slovo adiktologa:

„Od 90. let, kdy ministři prohlašovali, že se alkohol nebude regulovat, protože je významným příjmem do daní, se politika v současné době přece jen posouvá,“ sdělil adiktolog Tomáš Zábranský. Tabák je podle něho horší z hlediska dlouhodobých škod. Upozorňuje ale, že alkohol stojí za 84 procenty trestných činů, které policie eviduje v kolonce „pod vlivem návykové látky“.

Ministerstvo ale chce nejprve svůj názor sdělit vládním partnerům. „Uvedená problematika je zatím ve fázi jednání. Proto v tuto chvíli jednotlivé návrhy nebudeme komunikovat přes média, ale se svými partnery,“ napsal mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Společensky tolerované drogy Vobořil podle svých slov chce být rovněž u schvalování zákonů, které se drog týkají: „Teď běží rozprava o spotřební dani, která se týká alkoholu i tabáku. Ta mě úplně minula.“Jeho úřad by se navíc měl věnovat vymáhání práv v případech, kdy někdo podává tyto legální drogy nezletilým.

Podle odborníků se alkohol a tabák staly společensky tolerovanými drogami i proto, že je minulé vlády odmítly regulovat. Doufají proto v brzkou změnu.

První ambulance pro děti a mladistvé

Pro děti a mladistvé ohrožené drogami, alkoholem či gamblingem otevírá pražský Apolinář v ulici Na Bojišti 1 první specializovanou ambulanci v Česku. Finančně ji podpoří Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), která loni za zdravotní problémy způsobené závislostí u 1500 svých dětských klientů vydala 15,6 milionu Kč. Klinika jedná o finanční podpoře také s ministerstvem zdravotnictví. S ostatními pojišťovnami bude jednat až poté, co se objeví jejich dětský klient.
ČTK

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.