17. dubna 2017 14:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Novým nejrizikovějším místem se loni stala zatáčka u Olšan

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Nehoda na dálnici - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda na dálnici - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Praha  Novým nejrizikovějším místem v Česku pro řidiče je mírná zatáčka v katastru obce Olšany na Šumpersku v úseku mezi odbočkami ze silnice I/11 směrem na Bohutín a na Vyšehoří. Během loňska se tam staly čtyři dopravní nehody, které způsobily těžká zranění sedmi pasažérům.

Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění či úmrtí. Sestavila jej Allianz, jejíž Automapa vychází z údajů policejní databáze dopravních nehod. Žebříček nebere v potaz nebezpečné úseky, které již figurují v předchozích žebříčcích.

Druhá nejrizikovější lokalita v rámci žebříčku nových míst je na hranicích Královéhradeckého a Pardubického kraje. Jde o nájezd na dálnici směrem do Prahy v katastru obce Praskačka, formálně stále v okrese Hradec Králové. Na zdejší I/11 se loni stalo celkem šest dopravních nehod, během nichž jeden člověk na místě zahynul a čtyři se těžce zranili. Další čtyři osoby vyvázly s lehkými poraněními.

Nově se v žebříčku objevila také křižovatka na okraji obce Mokré Lazce v okrese Opava v Moravskoslezském kraji. V roce 2016 se zde staly čtyři nehody, během nichž se dva lidé těžce zranili a deset lidí si odneslo poranění lehká. Skončila celostátně na 3. místě.

Z první desítky nejnebezpečnějších úseků se v roce 2016 hned po dvou nových lokalitách objevilo v Královéhradeckém, Středočeském a Jihočeském kraji. Naopak radovat se mohou obyvatelé Karlovarského kraje a Vysočiny. Ke vzniku nových rizikových lokalit pro nehody s těžkými osobními následky tam loni vůbec nedošlo.

Analýza vychází z veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod v ČR evidovaných Policií ČR. Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky jsou aspoň dvě na sobě navzájem nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz