Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politika se dá dělat čestně a slušně, nemusí to být jen svinstvo, znělo plným ‚Staromákem‘

Jiří Brady na neoficiálním předávání vyznamenání na Staroměstkém náměstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Brady na neoficiálním předávání vyznamenání na Staroměstkém náměstí. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ve chvíli, kdy se na Hradě dolaďovaly přípravy před ceremonií s předáváním vyznamenání od prezidenta, naslouchalo zaplněné Staroměstské náměstí v Praze tomu, komu se Miloš Zeman rozhodl ocenění nedat – Jiřímu Bradymu. Petr Gazdík, předseda Starostů a nezávislých, tam pořádal alternativní setkání těch, kdo chtěli státní svátek oslavit pospolitě.

Vzdát úctu osmadevadesátileté republice přišli kromě tisíců lidí starostové, primátoři, dva lidovečtí ministři, zástupci akademiků, umělců i církví. Setkání moderoval jeden z možných kandidátů do prezidentských voleb hudebník Michal Horáček. „Člověk musí mít štěstí a musí mu jít naproti. Já jsem měl štěstí, že jsem nedostal medaili. Teď budu rád, když se mi vejdou do kufru,“ glosoval události posledních dní Jiří Brady z pódia.

Zcela zaplněné Staroměstské náměstí při alternativních oslavách 28. října.

To si zrovna přebíral ocenění od Univerzity Palackého za to, že dělá republice dobré jméno. Přidá si ho k vyznamenání od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), od Poslanecké sněmovny či k pamětním medailím několika českých a moravských měst.

Přestože se akce konala kvůli činům a chování prezidenta Zemana, pořadatelé a řečníci se snažili nepojmout večer konfrontačně. Většina naopak apelovala na to, aby se do společnosti vrátila tolerance a snášenlivost.

Na Staroměstském náměstí se konalo alternativní předávání vyznamenání.
Jiří Brady na neoficiálním předávání vyznamenání na Staroměstkém náměstí.

„Pokusme se rozumět i těm, kterým nerozumíme. Odmítejme nenávist, ale buďme přísní i na sebe samotné. Musíme vyndat hlavy z bublin,“ řekl první český polistopadový premiér Petr Pithart.

Páteční shromáždění mělo vedle občanského silný politický kontext. Lze ho považovat za neoficiální odstartování kampaně do sněmovních i do prezidentských voleb. Na pódiu se zformovala mnohobarevná fronta, která bude chtít nabídnout alternativu k tomu, jakým způsobem se politiky chápe nynější hlava státu a největší vládní strana ČSSD, jejíž tři ústavní činitelé spolu se Zemanem podepsali kontroverzní dobrozdání Číně o vzájemném přátelství.

Toto spojenectví včera ztělesnili především Starostové a nezávislí, lidovci, Horáček a částečně ODS. Přestože se akce konala v Praze a hradní mluvčí Jiří Ovčáček má velkou tendenci rozdělovat zemi na „pražskou kavárnu“ a zbytek, pořadatelé úzkostlivě dbali na to, aby bylo zřejmé, že se nejedná o akci Pražanů pro Pražany nebo intelektuálů pro intelektuály. Horáček na to několikrát výslovně poukázal. „Praha není něco extra, má stejný význam jako každý jiný centimetr čtvereční v republice,“ uvedl.

Argumentem pro podobný závěr byla i osobní přítomnost několika starostů a primátorů z obcí rozesetých od východního konce státu po západní, stejně jako fakt, že tváří celé akce se stal dlouholetý komunální politik ze Suché Lozi Petr Gazdík. „Dostalo se mi cti přijet pozdravit pražské podhradí, abyste věděli, že v tom nejste sami,“ řekl primátor Zlína Miroslav Adámek (STAN).

Vedle starostů na sebe na slavnostní akci upozornili i politici KDU-ČSL. Na pódiu vystoupili dva členové vlády – ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr kultury Daniel Herman.

Právě jeho schůzka s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou údajně podnítila Pražský hrad neudělit Bradymu vyznamenání. „I po třech letech v nejvyšší politice pevně věřím, že politika se dá dělat čestně a slušně, nemusí to být jen svinstvo,“ pronesl k davům Herman, který společně s Bradym sklidili největší aplaus.

Oslava vzniku Československa zároveň poukázala na možný budoucí pakt pro sněmovní volby mezi lidovci a starosty, o kterém oba subjekty po úspěšných výsledcích krajských a senátních voleb začaly zvolna hovořit.

Lidé si na oslavy přinesli i transparenty.

Prvotní impulz k uspořádání včerejší akce dal šéf STAN Gazdík, jehož hnutí podle informací LN poskytlo na uspořádání „happeningu“ největší část peněz (přispět měla i Univerzita Palackého v Olomouci).

S projevy pak vystoupili přední tváře KDU-ČSL. Pořadatelé úzkostlivě dbali na to, aby akce proběhla slušně a nekonfliktně. Jako důkaz, že nemělo jít o konkurenční program k hradním oslavám, svědčilo i to, že mítink skončil zhruba pět minut před Zemanovým „výkopem“ na Hradčanech. Poté, co se Gazdík se shromážděnými lidmi rozloučil, se stovky z nich rozhodly vydat směrem k Pražskému hradu. Před ním pak uspořádali krátký happening proti způsobu, jakým svůj úřad zastává prezident Miloš Zeman.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

V. Komárek https://www.youtube.com/watch?v=a_aYIqmmzlw 14:50 29.10.2016
V. Komárek Falešní a podlí Lidovci!!! 14:50 29.10.2016
V. Komárek 14:49 29.10.2016