Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Altner podal žádost na nařízení exekuce na ČSSD. Rozhodl se spontánně, řekl jeho syn

Slovensko

  23:00aktualizováno  23. dubna 14:02
PRAHA - Sociální demokraté před sebou mají další problém. Bývalý advokát Zdeněk Altner totiž v pátek podal žádost na nařízení exekuce na ČSSD. Stalo se tak u Obvodního soudu pro Prahu 1. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil Altnerův syn Patrik. Sociální demokraté musí Altnerovi zaplatit 338 milionů korun za služby ve sporu o Lidový dům.

Advokát Zdeněk Altner. foto: Lidové noviny

Dobře informovaný zdroj z justice v pátek LN řekl, že „ČSSD se nechá ohleduplně zexekuovat, exekutor pozdrží výplatu oprávněnému (nějakou dobu bude trvat rozvrh, budou se hledat právní vady, budou se odvolávat atd.). Mezitím rozhodne Nejvyšší soud a pohorší se, ze soud nižšího stupně nepřistoupil k tzv. moderaci a ‚cirkus‘ začne nanovo.“

Pražský soud jednal v kauze Altnera a ČSSD v rozporu se zákonem, tvrdí právník

Podle informací LN bude exekuci na ČSSD řešit Lukáš Jícha z přerovského exekutorského úřadu. „Promiňte, nemohu vám k tomu nic říct, jsem vázán mlčenlivostí,“ řekl Jícha.

„Můj otec se k podání žádosti rozhodl spontánně v pátek. Podal ji proto, že tady někdo má vliv na všechny soudy - od obvodního až po nejvyšší. Vzhledem k tomu, že vytrvale dochází například k úniků informací, otec ani neměl jinou možnost, než o exekuci požádat,“ řekl serveru Lidovky.cz Patrik Altner, právník a zároveň syn Zdeňka Altnera.

„S návrhem na exekuci jsem nespěchal. I proto, aby Nejvyšší soud neměl exekuci za důvod k urychlenému vyhovění návrhu ČSSD na odklad exekuce,“ napsal v tiskovém prohlášení Zdeněk Altner.

„Se mnou to nekonzultoval“

Altnerův krok překvapil i jeho právního zástupce Václava Veselého. Ten serveru Lidovky.cz řekl, že se o žádosti dozvěděl až v sobotu ráno z médií. „Pan Altner to se mnou opravdu nekonzultoval,“ doplnil.

Prohlášení Zdeňka Altnera k podání návrhu na exekuci ČSSD.

Pokud bude na sociální demokracii exekuce nařízena, čekají politickou stranu další výdaje. Podle odhadu Exekutorské komory by k 338 milionům, které ČSSD musí zaplatit Altnerovi, přibyly minimálně další čtyři miliony na náklady exekučního řízení.

Exekutorská komora uvedla, že předvídat náklady je složité, protože závisejí na konkrétním řízení. „Vyjdeme-li z veřejných vyjádření aktérů této kauzy, tak se lze domnívat, že by došlo ke splnění vymáhané povinnosti v třicetidenní lhůtě od doručení výzvy exekutora. V takovém případě by náklady exekuce činily asi 3 330 000 korun a k tomu odpovídající DPH ve výši asi 700 tisíc korun,“ uvedla komora.

Sociální demokraté v sobotu uvedli, že žádost na nařízení exekuce je nepřekvapila. „ČSSD nadále jasně deklaruje, že má dostatek prostředků pro splnění povinnosti uložené rozsudkem,“ řekl mluvčí advokátní kanceláře Bělina & Partners Jiří Chvojka s tím, že další postup nebude komentovat do doby, kdy se strana s Altnerovým návrhem seznámí. „Další postup ale samozřejmě připravený máme,“ řekl jen.

Už v pátek odpoledne Altnerův právní zástupce Václav Veselý řekl, že Obvodní soud pro Prahu 1 postupoval nestandardně a v rozporu se zákonem, když k Nejvyššímu soudu ve čtvrtek vypravil spis s dovoláním ČSSD proti rozsudku.

ČSSD požaduje odklad vykonatelnosti

Podle Veselého jsou odesláním spisu Altnerovi upírána procesní práva. „Je to zcela nestandardní a v rozporu se zákonem. Nám je upíráno právo, abychom mohli nahlížet do spisu, podle našeho názoru to Nejvyššímu soudu poslali v rozporu s ustanoveními občanského soudního řádu,“ řekl.

Sociální demokraté v dovolání požadují odklad vykonatelnosti pravomocného rozhodnutí.

Kauza se týká letitého sporu Altnera s ČSSD. Právník v soudním řízení nad stranou, kterou zastupoval ve sporu o její sídlo, Lidový dům, vyhrál. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku.

Altner již v Česku není advokátem, problémy má i na Slovensku

 • Altner, narozený 3. října 1947, vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Před rokem 1989 pracoval jako podnikový právník, naposledy u České vědeckotechnické společnosti. Poté se začal věnovat advokacii, v roce 1994 byl zapsán na seznam správců konkurzních podstat.
 • V 90. letech byl téměř šest let správcem zkrachovalého podniku OSAN (bývalý obchodní podnik se stroji a nářadím), v roce 2000 jej konkurzní soudce na nátlak věřitelů odvolal. Podle tisku si věřitelé stěžovali, že místo toho, aby platil jim, vedl nesmyslné spory, za které spřízněným advokátům zaplatil přes 100 milionů korun. Jako správce OSAN Altner údajně podal 30 tisíc žalob na různé, i nepatrné pohledávky. List Deník v roce 2007 napsal, že těsně předtím, než jej soud odvolal, Altner většinu pohledávek prodal za milion korun slovenské firmě Ecomedia. Ta vzápětí všechny žaloby stáhla a požádala o vrácení soudních poplatků a podle listu tak dostala deset milionů korun. Podle dostupných informací soud v minulosti rozhodl, že Altner musí OSAN vrátit pět milionů korun. Server Aktuálně.cz před třemi týdny napsal, že Altner OSAN nesmyslnými žalobami připravil zhruba o 150 milionů korun.
 • Podle médií měl Altner jako správce OSAN úzké vazby na pozdějšího místopředsedu ČSSD a ministra financí Iva Svobodu a jeho spolupracovnicí Barborou Snopkovou (oba byli později v jiné kauze odsouzeni k několikaletému vězení), kterým zprostředkovaně zadal výnosnou zakázku spojenou s OSAN.
 • Od roku 1997 Altner zastupoval ČSSD ve sporu o vlastnictví pražského Lidového domu. Mandátní smlouvu o zastupování s Altnerem dojednal Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman (později ke smlouvě údajně přistoupili právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich). Altner (se společníky) vyhrál pro ČSSD spor se státem v roce 2000 a od té doby se se sociální demokracií pře o odměnu za vykonané služby - na konci března pravomocně na straně vysoudil přes 337 milionů korun. ČSSD zatím Altnerovi nezaplatí a hodlá uspokojovat Altnerovy věřitele, kteří se jí přihlásili. Obvodní soud pro Prahu 1 v úterý nevyhověl druhé Altnerově žádosti o zablokování účtů ČSSD. A v pátek podal Altner kvůli dluhu exekuční návrh.
 • Kvůli sporům s ČSSD Altner čelil trestním oznámením a stížnosti u České advokátní komory (ČAK). V lednu 2011 byl po kárném řízení vyškrtnut ze seznamu advokátů. ČAK Altnera vyškrtla pro porušení povinnosti mlčenlivosti (medializoval spor s ČSSD a zveřejňoval informace, které se při jejím zastupování dozvěděl).
 • Kromě kárných žalob spjatých se službami pro ČSSD vedla ČAK s Altnerem dvě kárná řízení související s jeho činností konkurzního správce společnosti OSAN (v jedné byl zproštěn žaloby, v druhé bylo kárné řízení zastaveno).
 • Na podzim 2013 byl Altner zatčen v Německu na základě evropského zatýkacího rozkazu, který vydaly slovenské orgány. Později jej Německo vydalo ke stíhání na Slovensko, kde čelí stíhání z maření konkurzního řízení. Podle tisku jako konkurzní správce jedné z firem neodevzdal všechny doklady konkurzního řízení. Bratislavský soud na něj vzápětí uvalil vazbu, z níž byl Altner později propuštěn.

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...