Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Altnerův druhý pokus. Bývalý advokát znovu podal návrh na zablokování účtu ČSSD

Česko

  10:31aktualizováno  14:28
PRAHA - Bývalý advokát Zdeněk Altner podal v pondělí znovu návrh na zablokování peněz na účtech ČSSD, který předtím soud z formálních důvodů zamítl, řekl jeho právník Václav Veselý.

Zdeněk Altner foto: Lidové noviny

Altner, kterému strana přes pravomocné rozhodnutí soudu zatím nechce zaplatit skoro 338 milionů korun za zastupování v případu Lidového domu, tentokrát podle něj splnil všechny formální podmínky návrhu na vydání předběžného opatření, takže by se jím měl soud zabývat. Veselý již také připravuje vyjádření k dovolání, kterým se sociální demokracie proti rozhodnutí brání.

Zamítnutí z formálních důvodů

Vyhraný spor

Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku. Navíc musí strana uhradit náklady řízení ve výši 816 tisíc korun.

Obvodní soud pro Prahu 1 Altnerův páteční návrh zamítl z formálních důvodů, protože nezaplatil jistinu 10 tisíc korun. Altner však uvedl, že jistinu v jednodenní lhůtě složil a soud rozhodl předčasně. „Pan Altner to předběžné opatření podal už z opatrnosti znovu, tentokrát jsou splněny formální podmínky, teď už se s tím soud bude zabývat, ale je otázka, jak to vyhodnotí,“ řekl Veselý.

Přijetí nového návrhu potvrdila mluvčí obvodního soudu Alena Novotná. „Zatím k tomu návrhu není přiřazena platba, kterou včera v hotovosti provedl (Altner) na pokladně, ale víc k tomu zatím říkat nemůžu, to posoudí soudce, který to dostal přiděleno,“ uvedla Novotná. Lhůta k rozhodnutí podle ní vyprší soudu příští pondělí.

Názor hnutí ANO

ČSSD podle poslanců hnutí ANO nerespektuje rozhodnutí soudu, které by respektovat měla. Poslanci hnutí podle Faltýnka o věci poměrně dlouze diskutovali. "Náš klub se jednoznačně shodl na tom, že za prvé každý v naší společnosti, bez ohledu na to, jestli je to fyzická, či právnická osoba, by měl respektovat pravomocná rozhodnutí soudu. A druhá věc je, že dluhy by se měly platit," řekl dnes na tiskové konferenci Faltýnek.

Později řekl, že poslanci hnutí vnímají záležitost tak, že ČSSD zatím nerespektuje pravomocné rozhodnutí soudu. Zároveň poznamenal, že jde o věc sociální demokracie, ve které ANO na svého koaličního partnera zatím nehodlá přímo apelovat.

Předběžné opatření je však podle něj druhotná záležitost. „Není na to, aby platili, ale aby nevyváděli peníze z účtů, aby bylo co exekuovat. Nemá to jiný význam,“ řekl. V nejbližších dnech by mohly přijít i další kroky, které ale nechtěl Veselý z taktických důvodů upřesnit. „Je poměrně složité to připravit, aby to nedopadlo jako s tím předběžným opatřením. Je to otázka velice krátkého času, může to být za hodinu, nebo za několik dní,“ vysvětlil.

Lhůta už vypršela

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Sociální demokraté se obávají toho, že když peníze pošlou na Altnerovo švýcarské konto, definitivně o ně přijdou, i když jim dá Nejvyšší soud alespoň částečně za pravdu.

Soud zamítl žádost Altnera o zablokování peněz na účtech ČSSD

Právníci ČSSD podle Veselého ústy mediálního zástupce Jiřího Chvojky v pondělí prozradili svou taktiku, tedy nechat Altnera peníze vymáhat exekučně, zaplatit exekutorovi a pak zkusit zabrzdit vykonávací řízení. „Oni tu taktiku jasně řekli, ale to neznamená, že nebudeme nepodávat návrh na exekuci,“ řekl Veselý. Advokát zároveň již pracuje na vyjádření k dovolání. „Máme tam lhůtu, ve lhůtě se musíme vyjádřit. Lhůta je přiměřená složitosti té věci, nechci ji specifikovat,“ uvedl Veselý.

Autor: