Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Na britské ambasádě kondoloval Fiala a další, Hrad má vlajky na půl žerdi

Česko

  15:22aktualizováno  19:00
Projevit soustrast členům královské rodiny po úmrtí královny Alžběty II. mohou lidé do kondolenční knihy v budově britského velvyslanectví v Thunovské ulici v Praze. Svůj podpis připojil mimo jiné i premiér Petr Fiala.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Také předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) položila květiny na improvizovaném pietním místě u ambasády, stejně jako ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš nebo ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Fiala uvedl, že na Alžbětě II. obdivoval její oddanost Británii a monarchii. Reakce na její úmrtí ukazují, jaké vážnosti a úctě se těšila prakticky v celém světě, míní. Ztělesňovala podle něj nejlepší tradice monarchie, současně ale byla schopna reagovat na nové výzvy a proměny doby.

Král Karel III. je podle premiéra určitě výborně připraven na svou úlohu. Fiala se se s ním v minulosti setkal jako rektor Masarykovy univerzity v Brně. Hovořil s ním o jeho představách či podpoře vědy. „Musím říct, že mě až překvapila jeho lidskost, zaujatost, porozumění, to, jakým způsobem podporoval inovativní projekty studentů,“ poznamenal.

Na Pražském hradě stáhli k uctění památky zesnulé britské panovince vlajku na půl žerdi (9. 9. 2022)

Šlo o inspirativní a silnou ženu, řekla Pekarová Adamová na adresu královny. Také předsedkyně dolní komory ocenila její oddanost. „Ukázala, že je státnicí v tom pravém slova smyslu. Právě v tomhle by měla být určitě inspirací ostatním,“ poznamenala. Pro Karla III. to nepochybně bude náročné, protože Alžběta II. byla oblíbená a milovaná, míní Pekarová Adamová. Nový král ale podle ní má velmi bohatou zkušenost, neboť se měl možnost od své matky dlouho učit.

Mezi lidmi, kteří se dorazili podepsat byla i tlumočnice, která měla tu čest překládat setkání královny Alžběty a Václava Havla, a to ať už ve Velké Británii nebo v Česku.

Královna Alžběta II. zemřela ve čtvrtek večer ve věku 96 let. Na trůnu strávila 70 let a byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.

Video: Rozloučit se přišla i veřejnost

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Vlajky na půl žerdi

Na Pražském hradě byly kvůli úmrtí královny Alžběty II. staženy české vlajky na půl žerdi. Zůstanou tak až do doby posledního rozloučení s královnou. Na twitteru to dnes uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dodal, že se tak stalo na základě rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana. Prezident dnes vyjádřil nad úmrtím královny lítost, řekl, že odešel dobrý člověk. Při setkání byla nesmírně příjemná a milá, zavzpomínal na přijetí v Buckinghamském paláci.

„Z rozhodnutí prezidenta republiky Miloše Zemana byly na znamení smutku v souvislosti se skonem Jejího Veličenstva Alžběty II. na Pražském hradě staženy státní vlajky České republiky na půl žerdi, a to až do doby posledního rozloučení se zesnulou panovnicí,“ uvedl Ovčáček.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Zeman v pátek ve zvukové nahrávce, kterou agentuře ČTK poskytl Ovčáček, připomněl, že se s královnou setkal v roce 2017 v Buckinghamském paláci. Přijetí se tehdy zúčastnila i jeho manželka Ivana a dcera Kateřina. „Byla nesmírně příjemná a milá,“ poznamenal. Řekl, že se bavili o politice. Královně v té době připomněl, kolik premiérů už ve funkci zažila. V té době jich bylo 13, následně ještě do funkce uvedla další dva. „Je mi nesmírně líto, že odešla, protože odešel dobrý člověk,“ dodal Zeman.

Už ve čtvrtek večer zaslal kondolenci synovi Alžběty II. a novému králi Karlu III. Uvedl v ní, že zprávu o skonu Alžběty II. přijal s hlubokým zármutkem. „S jejím odchodem končí jedna velkolepá historická epocha. Vaše matka byla symbolem moderních dějin nejen Velké Británie, ale celého světa,“ uvedl český prezident. „Její odkaz v podobě oddané služby monarchii, nesmírné pokory a vznešenosti zůstane navždy v našich srdcích,“ dodal.

Zavzpomínal také na osobní setkání s Alžbětou v červnu 2017. Uvedl, že to pro něj byl jeden z nejsilnějších momentů působení v prezidentském úřadu. „Vaše Veličenstvo, dovolte mi, abych jménem svým i jménem občanů České republiky vyjádřil upřímnou soustrast,“ zakončil dopis novému králi Karlu III.

Kondolenční knihu bude mít i magistrát

Své pietní místo s kondolečními listinami otevře v sobotu lidem i pražský magistrát, a to na Staroměstské radnici. V budově, kterou panovnice navštívila v roce 1996, budou lidé moci uctít její památku po dobu deseti dní. Zároveň uvedl, že i v noci na sobotu bude Petřínská rozhledna nasvícena do britských národních barev. Alžběta II. zemřela ve čtvrtek večer ve věku 96 let.

Úmrtí královny Alžběty II.

Sledovat další díly na iDNES.tv

Pietní místo v Alšově vestibulu Staroměstské radnice se veřejnosti otevře v sobotu v 09:00. Na místě budou kondolenční listiny, na nichž budou moci Pražané i turisté zanechat vzkaz, a které budou následně svázány do knižní vazby.

Pietní místo bude otevřené deset dní, tedy po dobu piety. Čas zpřístupnění kondolenční knihy kopíruje otevírací dobu radnice. V pondělí je otevřena od 11:00 do 21:00 a ve všech ostatních dnech, včetně víkendů, od 09:00 do 21:00. Kvůli požární bezpečnosti nebude možné v prostorách radnice zapalovat svíčky, upozorňuje magistrát.

Zřízení pietního místa konzultoval magistrát s britskou ambasádou v Praze.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!