„Alžběta, naše poslední královna“

Předvolební boj v Austrálii - Premiérka oprášila téma vyhlášení republiky. Monarchie je ale populární

Australská premiérka chce skoncovat s monarchií a vyhlásit republiku. Ale až poté, co dokraluje britská královna Alžběta II.

SYDNEY/PRAHA Je to pár dní, co si britský týdeník The Economist postěžoval na to, že předvolební kampani v Austrálii dominují „dva nudní patroni“. Snad aby dokázala opak, nechala se včera kandidátka vládnoucích labouristů a současná premiérka Julia Gillardová slyšet, že jestli bude zvolena, zasadí se o to, aby se z Austrálie stala republika. Jinak řečeno, aby už země nespadala pod britskou korunu.

Gillardová je vůbec první premiérkou v historii australské federace, přičemž úřadu se ujala teprve před necelými dvěma měsíci. Vynesla ji do něj rebelie uvnitř Labouristické strany, která svrhla čím dál nepopulárnějšího premiéra Kevina Rudda.

Už o víkendu ale čekají Austrálii volby, které mohou o úřad připravit i Gillardovou. Její rival, šéf liberálů Tony Abbott, ji totiž v předvolebních průzkumech tvrdě dotahuje. Není proto divu, že se kandidáti snaží na sebe upoutat pozornost i populistickými prohlášeními. A jedním takovým jsou i slova Gillardové, která byla zdaleka nejcitovanější částí jejího včerejšího projevu. Úřadující premiérka si přitom dala pozor a formulovala svůj postoj k britské koruně decentně (jakkoliv odvážně se její slova dají vykládat). „Čeho bych se jako premiérka chtěla dožít, je, dopracovat se k modelu republiky. Nicméně, myslím, že vhodný čas pro takový krok nastane, až dojde k výměně (britského) panovníka,“ citovaly agentury Gillardovou. „Podle mě by se naše země měla stát republikou. Současně je však třeba uznat a respektovat, že chováme hluboké sympatie ke královně Alžbětě II,“ pokračovala premiérka, která tak připomněla, že se o vyhlášení republiky uvažovalo už v roce 1999, tehdy to však lidé v referendu zamítli.

Řešení je podle Gillardové jednoduché - počkat, až se současná britská panovnice vzdá trůnu a potom vyhlásit republiku. „Samozřejmě doufám, že se královna dožije požehnaného věku. Nicméně, jakmile její vláda skončí, bude to podle mě vhodná chvíle, abychom konečně vyhlásili republiku,“ uzavřela premiérka. Pomalu s tím nadšením...

Gillardová otevřela v poslední době často diskutovanou otázku záměrně - liberálové Tonyho Abbotta jsou totiž tradičně největšími zastánci monarchie a britské koruny. Abbottova reakce proto nepřekvapila. Řekl, že v tomto ohledu nečeká žádné změny, a to přinejmenším „co bude živ“.

Britové kolonizovali Austrálii koncem 80. let 18. století, ale jednotný státní útvar - federace - vznikl až v roce 1901. Přestože byla de facto samostatná, až do roku 1986 přejímala britské zákony. Od roku 1931 je pak země členem tak zvaného britského Společenství národů (Commonwealth of Nations). Dodnes je vedena jako federální konstituční monarchie, byť s parlamentním systémem vlády. Alžběta II. je tudíž nejen britskou, ale i australskou, stejně jako například novozélandskou nebo kanadskou královnou. Přímo v Austrálii ji zastupuje generální guvernérka Quentin Bryceová. Média včera premiérku brzdila v nadšení a připomínala letošní lednovou návštěvu vnuka britské panovnice, prince Williama, kterého v Austrálii vítaly a pronásledovaly davy lidí. „Během dvou dnů dal zapomenout všem republikánským ambicím,“ napsal tehdy deník The Sydney Morning Herald.

***

COMMONWEALTH * královna stojí v čele šestnácti suverénních států, které jsou členy tzv. Společenství národů (Commonwealth), mj. Austrálie, Kanady nebo Jamajky. * členem Commonwealthu je dnes 54 samostatných zemí. Dohodou z roku 1949 mohou svobodně volit své státní zřízení, to jest stát se i republikami

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.