Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Američané chtějí v Česku velitelství, odpůrce radaru zaskočili

Česko

  7:00
PRAHA/WASHINGTON - Vítězství českého lidu, jak označil rozhodnutí USA o zrušení plánů na radar v Brdech Jiří Paroubek, mělo krátké trvání.

Jedna z demonstrací odpůrců výstavby radarové základny v Česku foto: Lidové noviny

Američané se znovu chystají do Prahy a viceprezident Joe Biden s sebou poveze žádost daleko vyššího kalibru. Místo protiraketového radaru s pár desítkami vojáků chtějí mít USA v Česku podle náměstkyně americké ministryně Ellen Tauscherové rovnou velitelství části nebo celého nového protiraketového systému. "Mezi českou a americkou diplomacií se na toto téma v minulých dnech uskutečnilo několik jednání," cituje Tauscherovou deník Washington Post.

Tomáš Pojar

Měli jsme pár diskusí, ale určitě bych to nenazval jednáním či vyjednáváním.



Česká diplomacie však popírá, že by jednání s Američany dospěla tak daleko. "Měli jsme pár diskusí, ale určitě bych to nenazval jednáním či vyjednáváním. Očekáváme, že americká strana přijde v následujících týdnech až měsících s konkrétnější představou toho, co nabízí," uvedl pro LN náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar.

Podle nejmenovaného zdroje blízkého ministerstvu je však česká diplomacie myšlence na umístění velitelství protiraketové obrany v Česku nakloněna. "Dokud ale nebudeme znát detaily, tak neřekneme ano, byť by nás do toho Američané tlačili," uvedl zdroj.

Grafika - Systém protiraketové obrany Aegis

Podle něj se však Praha bude muset rozhodnout poměrně rychle, Obamova administrativa chce totiž nový systém protiraketové obrany spustit v zásadě ve stejné době, kdy se předpokládalo zprovoznění "Bushovy" protiraketové obrany. "Může to být reálné v letech 2013 až 2015," dodal. Čeští politici jsou návrhem, který zazněl od vysoce postaveného činitele americké diplomacie, zaskočeni. Především ti, kteří slavili konec projektu radaru v Brdech. Podle informací z Washingtonu může vedle velitelství být v Česku i logistická základna, a dokonce i samotné rakety SM-3.

Pozitivně na americké přání zareagoval včera jen šéf ODS Mirek Topolánek, když pronesl anglické "why not", tedy česky "proč ne". Za pozitivní by účast na projektu považoval i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Zmatení jsou naopak představitelé sociální demokracie, hlavního odpůrce radaru. "Není vůbec známo, jaký je záměr Spojených států v této oblasti. Počkám si na návštěvu viceprezidenta Bidena," řekl například šéf zahraničního výboru sněmovny za ČSSD Jan Hamáček.

Další podrobnosti a rozhovor s náměstkem Pojarem čtěte v pátečním vydání deníku


Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč