Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Američané hrozí ochranářstvím

Česko

Nová vlna protekcionismu – Stále více zemí uplatňuje v boji s krizí ochranu trhu

USA

Součástí balíčku na řešení krize, který v současnosti nové americké administrativě schvaluje Kongres, má být i požadavek nákupu zboží a surovin vyrobených v USA. EU i Kanada ostře protestují. WASHINGTON/PRAHA Americký záchranný ekonomický plán kritizují představitelé EU a Kanady a varují před protekcionismem. Nelíbí se jim, že obsahuje požadavek, podle něhož by z peněz záchranného balíčku nemělo být nakupováno zahraniční zboží. Může to podle nich vyvolat nové obchodní spory a v konečném důsledku poškodit i americkou ekonomiku.

„Prezident Obama má jedinečnou šanci ovlivnit světový vývoj tak, jako jen málo amerických prezidentů před ním,“ řekl agentuře Reuters šéf delegace Evropské komise ve Spojených státech John Bruton. „Pokud první důležitý zákon, který podepíše, budou ostatní země vnímat jako poškození své ekonomiky, pak bude jeho šance značně a zbytečně omezená,“ dodal.

Bruton prohlásil, že zákon je „velmi nebezpečným precedentem v době, kdy svět čelí globální ekonomické krizi“. Ke kritice se připojila včera i německá kancléřka Angela Merkelová, která před přijetím plánu obsahujícího klauzuli o nákupu amerického zboží varovala. Před protekcionistickými kroky varoval i šéf mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu už minulý týden schválila, že na veřejné práce placené z osmisetmiliardového záchranného plánu bude možné využít jenom železo a ocel, které byly vyrobeny ve Spojených státech. Senát pak od pondělí debatuje o své verzi plánu. Ten rozšiřuje požadavek Sněmovny na to, že jakékoli zboží koupené za veřejné peníze musí být také vyrobené v Americe.

Obamova administrativa se k tomuto požadavku zatím přímo nevyjádřila. Viceprezident Joe Biden ale koncem minulého týdne prohlásil, že podle něj je „legitimní mít v balíčku určité požadavky na nákup amerického zboží“.

Republikáni chtějí změny Republikánští senátoři se včera shodli na tom, že Obamův plán potřebuje zásadní změny. Šéf republikánské menšiny Mitch McConnel uvedl, že balíček, který mohou republikáni podpořit, by se musel od toho, co prošel Sněmovnou, značně lišit. „Musíme si být jisti, že si nepůjčujeme peníze na projekty, které ekonomiku nestimulují,“ dodal McConnel. Odmítl také protekcionistickou část plánu, požadující nákup zboží, oceli a železa vyrobených výhradně v USA. „Nemyslím, že bychom měli nástroj, který má být včasný, dočasný a přesně směrovaný k rozpoutání obchodních válek se zbytkem světa,“ vysvětlil McConnel.

Američtí obchodní partneři, především zástupci Kanady a evropských států, varovali před přijetím těchto opatření. Pokud bude klauzule „Buy American“ (nakupuj americké, pozn. red.) přijata, mohou ostatní země přijímat svá ochranářská opatření, což může znamenat další propouštění v Americe, varoval evropský velvyslanec Bruton.

Kanada, která je pro Spojené státy nejdůležitějším obchodním partnerem, upozornila, že podobné opatření může vyvolat odvetu. „Protekcionistické kroky v době globální recese vše jen zhorší,“ řekl kanadský ministr obchodu Stockwell Day. Připomněl, že podobná ochranářská opatření, která USA přijaly ve třicátých letech, vyústila v odvetné kroky ze strany ostatních států a poslala svět do hluboké hospodářské krize.

Autor:

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...