Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Američané vyklidí Irák do tří let

Česko

Irácký prezident Núrí Málikí čelí stále většímu vnitropolitickému tlaku na ukončení přítomnosti spojeneckých vojsk.

BAGDÁD Spojené státy požádaly Irák o povolení ponechat své vojáky v této arabské zemi do roku 2015. Irácká vláda s tím však nesouhlasí. Chce, aby Američané zůstali v zemi pouze do roku 2011. Včera to prohlásil irácký prezident Džalál Talabání.

„Spojené státy navrhly datum 2015 a Irák rok 2010. Dohodli jsme se potom na roce 2011. Irák má právo, pokud to bude nutné, prodloužit těmto jednotkám pobyt,“ řekl Talabání v rozhovoru, který poskytl televizi Al-Húra.

Bílý dům zprávy o dohodě o harmonogramu stažení popírá a trvá na tom, že rozhodující bude výhradně konkrétní situace v Iráku. Dohodu také komplikují neshody kolem imunity pro americké vojáky.

Američtí a iráčtí představitelé tvrdí, že USA a Irák jsou již blízko uzavření dvoustranné bezpečnostní dohody. Dokument poskytne právní základ pro přítomnost amerických jednotek v Iráku poté, co jim koncem roku vyprší mandát Organizace spojených národů.

Irácký premiér Núrí Málikí tento týden oznámil, že i když jednání pokračují, obě strany se už dohodly na roku 2011 jako na nejzazším termínu, do něhož by se mělo na 145 tisíc amerických vojáků z Iráku stáhnout.

Části dohody, které zatím pronikly na veřejnost, svědčí o tom, že Málikího vláda ve snaze dohodnout se na budoucí přítomnosti amerických jednotek ve své zemi vystupuje stále důrazněji.

Dohoda je také odrazem politického tlaku, kterému čelí Málikí doma více než pět let poté, co do jeho země vstoupila západní spojenecká vojska.

Mluvčí Bílého domu Tony Fratto upozornil, že jednání stále ještě neskončila.

„Jakékoli rozhodnutí týkající se přítomnosti vojsk bude založeno na situaci v Iráku. O dohodě se bude moci hovořit, až něco podepíšeme,“ řekl.

Podle původních plánů měla být dohoda hotová do 31. července. Kromě vlády ji v Iráku musí schválit také parlament, v němž má návrh mnoho odpůrců.

Autor: