130 let

Americká krása grilování

Česko

Grilování na trávníku před domem je vlastně vyvrcholením amerického snu. Například existuje historický záznam o tom, že už George Washington se účastnil roku 1769 venkovního grilování ve Virginii. Dobrý hollywoodský filmař by o tom jistě dokázal natočit prorocký výjev, v němž budoucí první americký prezident hledí do dýmu, co se vine okolo krvavých kotlet a stoupá k nebi, a vidí v něm divoké obrazy bitev a zrození velké země, v níž se jednou, za mnoho a mnoho let, budou stejně dívat do dýmu nad kusy v akci zlevněných kotletek miliony obyčejných Američanů.

Americký sen

Americký sen má víc podob a interpretací, ale jednou z těch nejčastějších je touha mít vlastní dům. A grilování na zahradě je rituálem, jímž si potvrzujete, že sen zástupů lidí, kteří v různých koutech světa a za různě zoufalých okolností nastupovali na loď mířící do velké vzdálené Ameriky, se ve vašem případě stal skutečností. Znamená to, že máte dům a zahradu – nebo alespoň takový ten oplocený pruh trávy za domem, kam se vejde sotva stolek, židle a gril, ale je to každopádně něco, o čem se lidem z činžáku ve městě ani nesnilo.

Sen o vlastním domku se zahradou začal být na dosah od konce druhé světové války, kdy se bílá městská populace postupně stěhovala do nových čtvrtí navlas podobných rodinných domků se zahradou, ke kterým se dalo z hlučného, špinavého a nebezpečného města pohodlně dojet novými, finančně dostupnými automobily po nových silnicích.

Život na předměstí

V domcích se bydlelo, ve městě pracovalo, denně se najezdily desítky kilometrů, takže vlastně nikomu nepřišlo divné, že nejbližším obchodem je nákupní centrum vzdálené půl hodiny cesty autem. A že v tom nákupním centru je také nejbližší restaurace a nejbližší kino. Další možnost kulturního a společenského vyžití představuje velkokapacitní kostel (patnáct minut autem) a tělocvična při velkokapacitní škole (dvacet minut autem).

Dnes žije na podobných předměstích polovina obyvatel USA.

Takže grilování je v Americe vlastně i takovou definicí odvrácené strany amerického snu. Je to vysněná z nouze ctnost, často jediná možnost společenského života v osamělé pustině rezidenčních čtvrtí, kde není kam jít.

A tak si ve dvacet mil vzdáleném shopping mallu koupíte pytel dřevěného uhlí, sterilně balené, akčně zlevněné kotletky, slavnou texaskou nebo kansaskou BBQ omáčku, pár kartonů piva a pozvete sousedy na zahradu. Můžete se společně jako George Washington dívat do kouře nad kotletkami a snít o budoucím světě, v němž člověk nebude odsouzen ke společenskému grilování.

***

RECEPTY

* Nový Zéland. Omyjeme a osušíme jehněčí kotlety. Několik stroužků česneku najemno nasekáme a smícháme s olejem, čerstvě mletým pepřem a trochou rozmarýnu. maso necháme ve směsi marinovat několik hodin, nejlépe přes noc. Grilujeme asi pět minut z každé strany.

* Slovensko. Živáňská: Do alobalu se zabalí kousky masa, brambor, cibule (případně i slaniny, klobásy, papriky), osolí se, opepří (či jinak okoření) a hotové balíčky se pečou na grilu, nebo – ještě lépe – v horkých uhlících či popelu.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás