Americká návštěva číslo tři

PRAHA Jeho včerejší program měl tři hlavní body. Praha byla jeho třetí zastávkou v cestě po Evropě. Během uplynulých tří let byl již třetím zástupcem Bílého domu, který do České republiky zavítal. A co možná nejlépe charakterizuje skutečný význam jeho zastávky v tomto „skvostném městě“ – jak včera sám Praze polichotil – je počet amerických novinářů, kteří s ním speciálem Air Force Two přiletěli: tři.

Na první pohled vypadala návštěva Joea Bidena tak, jak by se u druhého muže USA čekalo. Jak se autor tohoto článku mohl přesvědčit z jednoho z doprovodných vozů viceprezidentovy kolony, jejímu průjezdu tiše salutovaly stojící tramvaje, auta i zvědavci na ulicích. I když žádné špalíry jako při jarní návštěvě Baracka Obamy v Praze ulice nelemovaly – ostatně přiletěl „pouze“ viceprezident, navíc možná začíná být cítit určitá devalvace návštěv z USA (i jejich slibů).

Na rohu u Malostranského náměstí mohl nicméně i Biden nalézt vzkaz odpůrců radaru – byť mu nemusel připadat pochopitelný. Žádné nové radary ani rakety, proti nimž se na transparentech brojilo, do Prahy nepřivezl...

I tak ovšem Česká republika zůstává pro Američany zajímavá. Biden o ní včera mluvil jako o „modelu“ a „inspiraci“ pro další východoevropské země. A u jedné z členek americké delegace zase vyvolal velký zájem fakt, že část čestné stráže u sídla české vlády má modré a část zelené uniformy. Přítomný vládní úředník jí ale bohužel nedokázal nabídnout vysvětlení...

Navzdory bagatelizování v médiích si čeští politici nechtěli nechat schůzku s americkým viceprezidentem ujít. Hned úvodní setkání s premiérem Fischerem se tak protáhlo zhruba o půlhodinu (ovšem se zpožděním už i začalo), i když se ve vzduchu vznášela nevole dalšího hostitele – tradičně pedantského Pražského hradu. Ten časový skluz předal jako štafetový kolík rezidenci amerického velvyslance.

Zde si Bidena ještě před plánovaným setkáním se skupinou českých politiků „užili“ šéfové obou velkých stran – pochopitelně každý zvlášť. A byť podle diplomatických zdrojů stál o schůzku především šéf ODS, jako první šel na řadu jeho sociálnědemokratický souputník. Rezidenci opouštěl s vážným, hluboce zamyšleným výrazem.

Bidenova návštěva měla určitě svou váhu. Jak ale podotkl zpravodaj jednoho ze zahraničních médií, skutečný význam by měla, kdyby přijel i některý z vysokých úředníků klíčových ministerstev. Možná v listopadu, až sem dorazí z Pentagonu další americká výprava. Letos už třetí.

Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.