Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Americkou loď zastrašovala čínská přesila

Česko

WASHINGTON Čínská plavidla ohrožovala z nebezpečné blízkosti neozbrojenou loď amerického vojenského námořnictva. Oznámilo to včera americké ministerstvo obrany. Vláda prezidenta Baracka Obamy okamžitě protestovala u čínského kabinetu.

Ministerstvo obrany uvedlo, že čínské lodě pluly a manévrovaly nebezpečně blízko a zdálo se, že se snaží americkou posádku zastrašit. Oficiální činitelé americké vlády uvedli, že tento incident následoval po několika dnech čím dál tím agresivnějšího jednání čínských lodí v oblasti.

Do incidentu se zapojilo celkem pět čínských plavidel, která obklopila americkou loď USNS Impeccable, nevyzbrojené plavidlo s civilní posádkou obchodního námořnictva, které v neděli provádělo průzkum oceánu v mezinárodních vodách v Jihočínském moři, asi 120 kilometrů od ostrova Chaj-nan, uvedl Pentagon. „Čínské lodi obklopily USNS Impeccable... Jejich posádka mávala čínskými vlajkami a vyzývala Impeccable, aby opustila oblast,“ uvedli činitelé amerického ministerstva obrany. „Protože záměry lodí nebyly jasné, pokropila Impeccable jedno z plavidel z hasicí hadice, aby se bránila.“

Posádka Impeccable vysílačkou oznámila čínským lodím, že oblast opouští. Krátce poté se ale dvě čínské lodi zastavily přímo před americkým plavidlem a přiměly ho zastavit.

Autor: