Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

‚Vztahy s Ruskem je možné zlepšit.‘ Pompeo odpovídal na dotazy senátorů, zazněly čtyři

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na návštěvě v Praze. foto:  Michal Šula, MAFRA

Praha - Americký ministr zahraničí Mike Pompeo doufá v to, že je možné zlepšit vztahy s Ruskem. Řekl, že je potřeba najít místo pro spolupráci, ale že USA zároveň s otevřenýma očima sleduje, do čeho se Rusové ve světě pouští. Pompeo tak odpověděl na jeden z dotazů českých senátorů, které na něj směřovali po jeho středečnímu projevu v Senátu.
  17:24

Debata Pompea se senátory trvala zhruba 15 minut, podle předchozí dohody senátoři položili čtyři dotazy. Zajímalo je, zda je možné zlepšení americko-ruských vztahů, zda stahování USA ze světových organizací neoslabí spolupráci s demokratickými zeměmi, jestli by Evropská unie neměla postupovat striktně proti platformě TikTok a jak vnímá odkaz prvního českého prezidenta Václava Havla.

Česko navštíví ministr zahraničí USA Pompeo, Senát projedná Vystrčilův program na Tchaj-wanu

Na otázku senátora Tomáše Jirsy (ODS) na vztahy s Ruskem Pompeo odvětil, že v možnost zlepšení doufá, stejně jako v případě dalších národů, se kterými nejsou lehká jednání. Spojené státy se podle něj snaží s Ruskem hledat možné platformy spolupráce, zmínil spolupráci v boji proti kyberterorismu, kontroly jaderných či hypersonických zbraní. USA se podle něj budou pokoušet o spolupráci všude, kde to bude možné, bude tak ale činit s otevřenýma očima. „Sledujeme, co se děje po celém světě, do čeho se Rusové pouští,“ podotkl.

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) poukázal na stahování USA z mezinárodních světových organizací a Pompea se zeptal, zda to neoslabí spolupráci s demokratickými zeměmi. Americký ministr zahraničí mu odpověděl, že si Spojené státy kladou otázky, zda některé tyto instituce fungují správně a plní zamýšlený účel. Označil se za velkého příznivce multilaterálních institucí, pokud fungují. Zmínil třeba Radu OSN pro lidská práva, která podle něj nefunguje, protože v ní jsou zastoupeny i země, které lidské práva porušují. Kritizoval i Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) za její přístup k počátku pandemie koronaviru. Organizace podle něj předřadila politiku před vědu, což stálo životy a ekonomické škody.

Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) se Pompea zeptal, zda by Evropská unie neměla postupovat obdobně jako USA a ochránit data evropských občanů v platformě TikTok. Americký prezident Donald Trump minulý týden vydal příkaz, kterým Američanům zakázal blíže nespecifikované obchodní transakce s čínskými společnostmi, které vlastní platformy TikTok a WeChat. Pompeo varoval před tím, že Čína osobní data zneužívá k porušování lidských práv. Jak se má zachovat EU, nechtěl Pompeo radit. Je ale potřeba podle něj zabránit, aby se data dostala k protivníkům, jako je čínská komunistická strana.

Poslední dotaz položila senátorka Renata Chmelová (KDU-ČSL), která se zeptala na Pompeův názor na odkaz Havla. Ministr připomněl tři desítky let starý Havlův projev z amerického Kongresu. Vyzdvihl jeho myšlenky, že lidé budou vždy chtít žít podle svého svědomí.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) na závěr Pompeovi předal symbolický klíč od českého Senátu.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...