Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
26. ledna 2007 16:14, aktualizováno  18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Americký radar má být blízko Rokycan

Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek radaru XBR, který je součástí systému protiraketové obrany USA. | foto: ČTK

Praha  Radarová část americké protiraketové základny má vyrůst v západní části vojenského prostoru Brdy. To je na druhém konci vojenského prostoru, než leží obec Jince. Nejbližším větším městem jsou Rokycany.

Americká základna s protiraketovým radarem by měla stát v západní části vojenského prostoru Brdy, tedy na rozhraní Středočeského a Plzeňského kraje.  Upřesnění zaznělo pri debatě ministra zahraničí Tomáše Pojara se starosty okolních měst. 

Celková americká investice do výstavby radaru by měla dosáhnout 1,5 až 2,7 miliardy korun, přičemž na tendrech se budou moci podílet i české firmy.

Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS) dnes starostům slíbil, že v příštím týdnu pro ně vyčlení zvláštní telefonní linku, na niž se budou moci obracet se svými dotazy k základně.

Region se chystá navštívit americký velvyslanec Richard Graber, velvyslanectví pro starosty připraví exkurzi do Německa, kde je americké vojenské zařízení. Starostové okolních obcí dávají najevo své obavy ze základny. Bojí se o bezpečnost obyvatel a o životní prostředí.

Starosta Příbrami Josef Řihák (ČSSD) dnes řekl, že jeho město se obává, že ztratí zdroj pitné vody. Řiháka dnes odpovědi na jeho otázky nepřesvědčily o tom, že záměr vystavět radar je dobrý. Zástupci ministerstev zahraničí a obrany ho ujišťovali, že stavba musí splnit české a evropské ekologické normy. "Já jsem proti. Já si myslím, že by tady stát vůbec neměl," uvedl.

Řihák byl jedním z mála starostů, kteří se do diskuse zapojili. Zástupce radnice Spáleného Poříčí měl velký zájem na tom, aby se Brdy otevřely širší veřejnosti. Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann (ODS) novinářům řekl, že souhlasí se stavbou radaru, kolem něhož by měla být bezpečná zóna dva krát dva kilometry. "My jsme pro. Musíme nějak zajistit naši bezpečnost. Nemůžeme se jen spoléhat na ostatní," zdůraznil. Podle něj v blízkosti zamýšlené stavby budou v Plzeňském kraji například vesnice a města Strašice, Spálené Poříčí, Vísky, Hrádek u Rokycan a Rokycany.Ve Středočeském kraji jsou nejblíže obce Rožmitál pod Třemšínem a Věšín.

Starostové si "objednají" nové silnice

Hejtmani vyzvali starosty, aby využili záměru na výstavbu radarového zařízení a vytvořili seznam požadavků na zlepšení infrastruktury. Ty by měly být zahrnuty do jednání se Spojenými státy. Podle ministerstva obrany by ve vojenském prostoru neměla být omezena činnost českých dělostřelců. Zopakoval, že na základně budou platit české zákony.

Američané o výstavbu radaru v Česku oficiálně požádali ve čtvrtek. Ministerstvo zahraničí předpokládá, že zašle odpověď na oficiální americkou nótu během několika týdnů. Dnešní setkání zástupců vlády, velvyslanectví a starostů odstartovalo pravidelná zasedání.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!