Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Američtí vojáci opět míří do Česka. Vojenská policie se na akci připravovala čtvrt roku

Americký konvoj v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký konvoj v Česku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Přibližně čtyři stovky vozidel a tisícovka vojáků americké armády míří po roce opět na několik dní do Česka. Republikou projedou v rámci přesunu z německého Vilsecku do Pobaltí na cvičení Saber Strike. První část konvoje vjela v úterý krátce před půl osmou na území České republiky.

Skupina čítající zhruba 170 vozidel a 300 osob přejela přes hraniční přechod Rozvadov před půl osmou večer.  V Rozvadově se první část konvoje zhruba na půl hodiny zastavila, vojáci vyvěsili na transportéry prapory se symbolikou odkazující na 100 let československo-, respektive česko-amerických vztahů. Pak se konvoj, doprovázený policejními vozy s majáčky vydal na další cestu. Příjezd sledovaly z lávek nad dálnicí skupinky lidí, někteří z nich mávali, další fotili. 

Konvoj se přesune po dálnicích D5, D0, D1 a D10 do kasáren ve Staré Boleslavi, kde vojáci přenocují. O den později zamíří po dálnicích D10, D11 a silnici E67 do Náchoda. Druhá část konvoje pojede stejnou cestou od čtvrtka do pátku.

„Průjezd amerických jednotek přes české území je stejně jako v minulých letech ukázkou plnění našich spojeneckých závazků. Našim vojákům zároveň umožňuje v praxi procvičit činnosti související s logistikou a doprovodem,“ komentuje událost ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO).

Vojenský konvoj, který má čítat přibližně 420 vojáků a 225 kusů vojenské...
Americký armádní konvoj projel v květnu 2016 Českou republikou při cestě na...

Mezinárodní vojenské cvičení Saber Strike se v baltských zemích koná každoročně již od roku 2010 jako reakce na bezpečnostní vývoj ve světě. Jeho záměrem je mimo jiné demonstrovat soudržnost aliančních vojsk a připravenost členských zemí ke společné obraně. 

Vítání se staženými kalhoty

Českem v posledních letech projela řada větších konvojů americké armády. Vojáky během cesty pravidelně vítají tisíc lidí, setkávají se ovšem i s negativními ohlasy ze strany odpůrců NATO. Zejména pak při prvním průjezdu před dvěma lety.

Tehdy na sebe nejvíce upozornil novodobý válečný veterán z misí v Kosovu a Kuvajtu Martin Zapletal, který na americké vojáky vystrčil pozadí. Od soudu nejprve odešel s podmínkou za výtržnictví, posléze byl jeho případ přehodnocen na přestupek.

Aby letošní průjezd konvoje výrazným způsobem neohrozil plynulost dopravy, bude rozdělený do několika proudů, které za sebou pojedou s hodinovým odstupem. Doprovázet jej po celou dobu na českém území budou vojenští i státní policisté.

Vojenská policie dohlíží na organizaci přesunu, Policie ČR pak řeší bezpečnost silničního provozu a případné protesty na trase, které lze i letos očekávat.

„ Vojenská policie se připravovala na průjezd amerických vojáků ve spolupráci s Armádou ČR řádově tři měsíce. Předpokládá se nasazení zhruba šedesáti vojenských policistů v obou termínech,“ přibližuje pro Lidovky.cz Jan Šmíd z vojenské policie. Na rozdíl od předchozích let nejsou na letošek naplánované ukázky techniky pro veřejnost ani žádné jiné doplňkové akce.

„Pro Armádu České republiky představuje tento průjezd významnou příležitost k poskytnutí podpory hostitelskou zemí a další ze zkušeností s plánováním a organizováním přesunů v mezinárodním prostředí,“ doplňuje Jaromír Zůna, ředitel Sekce podpory na ministerstvu obrany.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...