29. května 2018 15:24, aktualizováno  20:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Američtí vojáci opět míří do Česka. Vojenská policie se na akci připravovala čtvrt roku

Americký konvoj v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký konvoj v Česku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Přibližně čtyři stovky vozidel a tisícovka vojáků americké armády míří po roce opět na několik dní do Česka. Republikou projedou v rámci přesunu z německého Vilsecku do Pobaltí na cvičení Saber Strike. První část konvoje vjela v úterý krátce před půl osmou na území České republiky.

Skupina čítající zhruba 170 vozidel a 300 osob přejela přes hraniční přechod Rozvadov před půl osmou večer.  V Rozvadově se první část konvoje zhruba na půl hodiny zastavila, vojáci vyvěsili na transportéry prapory se symbolikou odkazující na 100 let československo-, respektive česko-amerických vztahů. Pak se konvoj, doprovázený policejními vozy s majáčky vydal na další cestu. Příjezd sledovaly z lávek nad dálnicí skupinky lidí, někteří z nich mávali, další fotili. 

Konvoj se přesune po dálnicích D5, D0, D1 a D10 do kasáren ve Staré Boleslavi, kde vojáci přenocují. O den později zamíří po dálnicích D10, D11 a silnici E67 do Náchoda. Druhá část konvoje pojede stejnou cestou od čtvrtka do pátku.

„Průjezd amerických jednotek přes české území je stejně jako v minulých letech ukázkou plnění našich spojeneckých závazků. Našim vojákům zároveň umožňuje v praxi procvičit činnosti související s logistikou a doprovodem,“ komentuje událost ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO).

Vojenský konvoj, který má čítat přibližně 420 vojáků a 225 kusů vojenské...
Americký armádní konvoj projel v květnu 2016 Českou republikou při cestě na...

Mezinárodní vojenské cvičení Saber Strike se v baltských zemích koná každoročně již od roku 2010 jako reakce na bezpečnostní vývoj ve světě. Jeho záměrem je mimo jiné demonstrovat soudržnost aliančních vojsk a připravenost členských zemí ke společné obraně. 

Vítání se staženými kalhoty

Českem v posledních letech projela řada větších konvojů americké armády. Vojáky během cesty pravidelně vítají tisíc lidí, setkávají se ovšem i s negativními ohlasy ze strany odpůrců NATO. Zejména pak při prvním průjezdu před dvěma lety.

Tehdy na sebe nejvíce upozornil novodobý válečný veterán z misí v Kosovu a Kuvajtu Martin Zapletal, který na americké vojáky vystrčil pozadí. Od soudu nejprve odešel s podmínkou za výtržnictví, posléze byl jeho případ přehodnocen na přestupek.

Aby letošní průjezd konvoje výrazným způsobem neohrozil plynulost dopravy, bude rozdělený do několika proudů, které za sebou pojedou s hodinovým odstupem. Doprovázet jej po celou dobu na českém území budou vojenští i státní policisté.

Vojenská policie dohlíží na organizaci přesunu, Policie ČR pak řeší bezpečnost silničního provozu a případné protesty na trase, které lze i letos očekávat.

„ Vojenská policie se připravovala na průjezd amerických vojáků ve spolupráci s Armádou ČR řádově tři měsíce. Předpokládá se nasazení zhruba šedesáti vojenských policistů v obou termínech,“ přibližuje pro Lidovky.cz Jan Šmíd z vojenské policie. Na rozdíl od předchozích let nejsou na letošek naplánované ukázky techniky pro veřejnost ani žádné jiné doplňkové akce.

„Pro Armádu České republiky představuje tento průjezd významnou příležitost k poskytnutí podpory hostitelskou zemí a další ze zkušeností s plánováním a organizováním přesunů v mezinárodním prostředí,“ doplňuje Jaromír Zůna, ředitel Sekce podpory na ministerstvu obrany.

rsaRobert Sattler

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?