Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Amerika ukázala slabiny voleb na dálku, míní čeští politici. Nové formy hlasování představují podle Fialy riziko

Předseda ODS Petr Fiala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda ODS Petr Fiala | foto: ČTK

Praha Průběh voleb amerického prezidenta, v nichž přinesly zvrat a vítězství Joe Bidena korespondenční hlasy, podle některých českých politiků ukazuje slabiny korespondenčního hlasování. Podle předsedy ODS a politologa Petra Fialy nové formy hlasování představují riziko, protože pro demokracii je důležitá důvěra lidí a taky přijetí porážky jako legální i legitimní. „Platí dvakrát měř, jednou řež, než se rozhodneme pro jiné způsoby hlasování,“ uvedl na sociálních sítích.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury není možné, aby bylo hlasování na dálku zavedeno v Česku. V pořadu televize Prima uvedl, že v USA není například možné identifikovat, kdo volební lístek poslal, z některých adres jich pak přichází víc. „Je to obrovské varování před tím, abychom zaváděli korespondenční volbu,“ uvedl s poukazem snahu TOP 09 a dalších stran korespondenční volbu v Česku zavést. Vzhledem k sporům o průběh volby, chce Okamura s konečným přijetím nového amerického prezidenta počkat na oficiální vyhlášení.

V reakci na obavy z možných nesrovnalostí letos američtí činitelé zodpovědní za regulérnost voleb mnohokrát vysvětlovali, jaká dodržují opatření proti podvodům s poštovními hlasy. Volební lístky se rozesílaly pouze těm Američanům, kteří absolvovali registrační proces, i každá odevzdaná obálka musí zahrnovat podpis voliče, který se srovnává se vzorem v evidenci úřadů. Právě míra opatrnosti volebních orgánů je jednou z příčin zdlouhavého sčítacího procesu.

Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) považuje výsledky voleb v USA za dostatečné průkazné. V pořadu Primy uvedl, že i podle něj je ale nepřijatelné a nepředstavitelné, aby se v Česku nakládalo s volebními hlasy jako USA. „Míra ověření je nízká,“ konstatoval s tím, že problémy nejsou masové, ale některé lístky zřejmě vyřazené byly, i když být neměly.

„Zda poražený dokáže přiznat porážku a důstojně předat úřad vítězi, je důležitým testem síly demokracie,“ komentoval na twitteru průběh voleb ve Spojených státech předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Na sociální síti blahopřál Bidenovi i kandidátce na viceprezidentku Kamale Harrisové. „USA a Česko sdílejí stejné hodnoty a věřím, že je budeme v rámci transatlantické spolupráce společně prosazovat,“ uvedl. S poznámkou, že USA mají klíčovou roli z hlediska bezpečnosti Evropy, síly západní civilizace, obrany demokracie a svobody ve světě, popřál na twitteru Bidenovi i Fiala. Uvedl také, že Bidenův protikandidát - dosavadní prezident Donald Trump prohrál sám se sebou.

‚Netrpělivost, podezřívavost a rozhořčení‘

„Dokázal mobilizovat svoje voliče, ale i svoje odpůrce. Trumpova problematická osobnost negativně přebila úspěšnou konzervativní agendu a prokazatelné výsledky,“ uvedl Fiala. Rozdíl mezi vítězstvím a prohrou v rozdělené americké společnosti podle něj způsobil Trumpův populistický a nenávistný narcisismus.

„USA bojují s nedůvěrou v regulérnost korespondenčních hlasů posílenou rozdílnými zákony v jednotlivých státech, což ovlivňuje sčítání a zdržuje vyhlášení výsledku. Netrpělivost, podezřívavost a rozhořčení jsou pochopitelné, bez ohledu na to, zda jsou namístě. Tohoto ať si všímají všichni sociální inženýři, co u nás chtějí pořád něco měnit,“ uvedl Fiala v reakci na volby.

Po zavedení korespondenční volby volala s poukazem na koronavirovou epidemii část české politické scény před říjnovými volbami do krajských zastupitelstev a části Senátu. Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na její zavedení v nynější sestavě Sněmovny není dost hlasů.

V USA existuje možnost volit na dálku už mnoho desetiletí a i v roce 2016 ji využily desítky milionů Američanů. Ani letos, kdy byl součet odevzdaných korespondenčních hlasů ještě vyšší, zatím v souvislosti s tímto procesem nebyly zdokumentovány žádné případy rozsáhlých podvodů.

Hospoda pro nedotknutelné. Večírek, fólie v oknech a bezradnost policie

Penzion Bílý Mlýn v Liberci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Liberecká restaurace Bílý Mlýn má přes zákaz v době koronaviru otevřeno pro hosty. Na jídlo tam chodí místní smetánka....

Prý jsem Mengele, ale já jen chci chránit rizikové, říká epidemiolog Beran

Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ředitel Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran dlouhodobě upozorňuje, že opatření proti šíření...

Příběh bosse Satana: podnikáním s auty a v erotice měl krýt kšefty s drogami

Zabavená  motorová vozidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmatřicetiletého Rudolfa Ch. sledovalo sto padesát policistů a celníků rok a půl. Koncem ledna spadla klec - kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!