Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ameriku možná osídlili rybáři

Česko

Lovci mamutů, kteří přešli suchou nohou ze Sibiře na Aljašku a pokračovali dál na jih. Tuto tradiční představu o prvních obyvatelích Ameriky nabourává nová teorie amerického antropologa Jona Erlandsona z Oregonské univerzity. Ve studii, která vyjde v příštím čísle časopisu Journal of Island and Coastal Archaeology, tvrdí, že se první Američané pravděpodobně neživili lovem velkých zvířat, ale rybařením. A na kontinent nepřišli přes Beringův hřbet, ale připluli na člunech.

Vědci se dlouho domnívali, že zhruba před 13 až 15 tisíci lety, kdy do Ameriky přišli první lidé, bylo severozápadní pobřeží pokryto ledem. Předpokládali proto, že lidé museli proniknout do jižnějších oblastí průsmykem mezi dvěma ledovci.

První trhlinu této teorii způsobil nález zkamenělých pylových zrnek v bažinách při pobřeží mezi Aljaškou a Oregonem, která v 50. letech minulého století objevil Calvin Heusser. Šlo o první důkaz, že tato místa nebyla koncem poslední doby ledové zdaleka tak nehostinná, jak si odborníci mysleli.

V 70. letech se kanadský archeolog Knut Fladmark z Univerzity Simona Frasera v Britské Kolumbii pokusil s využitím dostupných oceánografických, klimatických a geologických dat zrekonstruovat, jak tehdy vypadal mořský ekosystém v dané oblasti. Výsledek? Mělčiny zarostlé mořskou trávou, bohaté na ryby a nejrůznější korýše.

Jon Erlandson se proto domnívá, že první průzkumníci nového kontinentu nešli po nehostinné souši, ale postupovali ve člunech. Stejně jako nyní, rostla i v pravěku při pobřeží Pacifiku vysoká mořská tráva zvaná čepelnatka. Některé druhy dosahují více než 20 metrů a jejich hustý porost poskytuje úkryt mnoha živočichům.

Štika místo mamuta

„Dávní mořeplavci mohli postupovat z Asie přes Japonsko, Kurily a Kamčatku až k břehům Aljašky a dál k jihu po jakési dálnici z mořské trávy,“ vysvětluje Erlandson pro časopis New Scientist.

„Panuje představa, že lidé v době kamenné lovili velká zvířata a škeble by sbírali jen v nouzi. Já se domnívám, že jim mořské plody poskytovaly naopak snadný a bohatý zdroj potravy, kromě toho mohli také lovit ryby nebo tuleně,“ dodává antropolog.

Zatím se při západním pobřeží amerického kontinentu našlo jen několik pravěkých sídlišť. Na ostrově San Miguel u Kalifornie archeologové nedávno objevili dvacet primitivních háčků a hromadu rybích kostí starých 8600 až 9600 let - nepochybný důkaz, že pralidé opravdu rybařili.

Zatím se nepodařilo najít žádné zbytky plavidel z doby kamenné. Nicméně nalezené kosterní pozůstatky pravěkých lidí na několika ostrovech vzdálených desítky kilometrů od pobřeží naznačují, že se naši předci dokázali plavit po moři.

Výzkum ztěžuje fakt, že před roztáním kontinentálních ledovců se hladina moře pohybovala o sto metrů níž než dnes. Dávná sídla prvních rybářů a snad i mořeplavců se proto nyní nachází hluboko pod vodou.

Erlandson doufá, že vědecká komunita jeho teorii přijme, což usnadní podmořský výzkum vybraných oblastí. První vlaštovka je už na cestě: příští rok začne archeologický průzkum oblasti 50 metrů pod hladinou poblíž Ostrovů Královny Charlotty u západního břehu Kanady, kde by se mohlo nacházet pravěké sídliště. Při předběžném průzkumu se podařilo z hlubiny vyzvednout čedičový nástroj starý více než 10 tisíc let.

Obrázek

Kudy přišli první Američané?

Dosud se vědci domnívali, že první obyvatelé Ameriky přišli po souši a lovili mamuty. Nové poznatky naznačují, že mohli připlout po moři a živit se rybami žijícími v mořských travách.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat