Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ammann dolétl mezi legendy

Česko

Skoky na lyžích - Švýcarský šampion ovládl ve Whistleru také závod na velkém můstku

Pokud počítáme olympijská vítězství v individuálních závodech, stal se Švýcar Simon Ammann po sobotním triumfu na velkém můstku nejúspěšnějším skokanem na lyžích v historii.

WHISTLER/PRAHA Nahoře na můstku se chvěl nervozitou a srdeční tep mu vyletěl na 180 úderů za minutu. I když ve druhém kole skočil o šest metrů méně než v prvním, o vedení nepřišel. Simon Ammann s přehledem ukázal, že v současné formě nemá konkurenci. „Cítil jsem tady obrovskou sílu létat daleko,“ vyprávěl švýcarský šampion, co přebilo jeho rozechvění.

Ammann tak po zlatu na středním můstku nenašel ve Whistleru přemožitele ani na velkém můstku. Zdvojnásobil tak svoji sbírku ze Salt Lake City a současně překonal rekord Mattiho Nykänena. Legendární Fin posbíral v individuálních závodech na olympiádě tři zlaté medaile, Ammann má už o jednu víc a patří mezi legendy.

Jako by se čas ve Vancouveru vrátil o osm let zpátky. Tehdy na sebe upoutal mladík, který ještě neměl hotovou ani maturitu, pozornost pod olympijskými kruhy poprvé. Velmi nečekaně, bez jediného předchozího vítězství v závodu Světového poháru porazil všechny favority. „Nikdo ode mě nic nečekal, měl jsem to vlastně jednodušší než potom,“ porovnal nyní osmadvacetiletý Ammann své dva nejzářivější momenty.

Jeho usměvavý obličej a brýle s kulatými obroučkami mu vynesly přezdívku Harry Potter a velkou popularitu po celém světě. „Ale žádné tajemné závany větru mi nepomáhaly,“ smál se. Objevil se na titulní stránce New York Times a dostal pozvání do amerických televizních talkshow Davida Lettermana a Jaye Lena. Pro švýcarského skokana na lyžích skutečně velká věc. Po propadu začal šplhat vzhůru Jenže cestu na svůj první vrchol urazil Ammann opravdu asi příliš rychle. Nejlépe se to projevilo v následujících letech, kdy jeho výsledky vůbec nepřipomínaly olympijský úspěch. Před čtyřmi lety v Turíně také kvůli pádu v tréninku neměl na obhajobu olympijského vítězství nárok. Na středním můstku nepostoupil z kvalifikace, na velkém skončil patnáctý.

Kdo by si v tu chvíli na Ammanna vsadil? Navíc ve sportu, kde se nejlepší závodníci mění prakticky rok od roku. Vždyť hodnocení Světového poháru během posledních pěti let vyhrál pokaždé někdo jiný. Švýcar se nevzdal a začal postupně šplhat v hierarchii mezi skokany na lyžích zase vzhůru. Od turínského propadáku vyhrál jedenáct závodů Světového poháru, loni skončil druhý v Turné čtyř můstků, na posledních dvou světových šampionátech získal stříbro a bronz.

To všechno znamenalo jen předehru k suverénnímu vystoupení, jaké si Ammann schoval na letošek. V Kanadě znovu potvrdil, že mu zámořské prostředí vyhovuje. Nenechal se ani rozhodit protesty rakouské výpravy, která namítala, že používá vázání vylepšující jeho aerodynamiku. Mezinárodní lyžařská federace FIS stížnost zamítla.

Švýcarské hvězdě aplaudovali ostatní soupeři. „Simon je opravdu úžasný,“ uznal Gregor Schlierenzauer, na kterého zbyl dvakrát bronz. Také Adama Malysze muselo mrzet, že nejlepší olympijské výkony si schoval na roky, kdy kraloval Ammann. „Pouze“ stříbro mu nechal už na velkém můstku v Salt Lake City, to samé se dvakrát přihodilo také ve Vancouveru.

***

Šampioni

Nejlepší skokani na olympiádách 2 zlaté medaile Birger Ruud (Norsko) velký můstek - Lake Placid 1932 a Ga-Pa 1936 3 zlaté medaile Matti Nykänen (Finsko) velký můstek - Sarajevo 1984 a Calgary 1988, střední můstek Calgary 1988 4 zlaté medaile Simon Ammann (Švýcarsko) velký můstek - Salt Lake City 2002 a Vancouver 2010, střední můstek Salt Lake City 2002 a Vancouver 2010 pozn.: započítány nejsou medaile ze soutěže družstev

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč