Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amnestie s podpisem balíčku daňových smluv nesouvisí, vzkazuje Klaus

Česko

  16:21
PRAHA - Souvislost spolupodpisu bývalého premiéra Petra Nečase pod amnestii s Klausovým podpisem pod balíček daňových změn podle mluvčího Institutu Václava Klause Petra Macinky neexistuje.

Václav Klaus na křtu své nové knihy foto: MAFRA: Dan Materna

„Prezident Klaus podpisem balíčku daňových změn pouze ukončil nejistotu, v níž se před koncem roku nacházeli všichni čeští plátci DPH. Vztah tohoto úkonu k amnestii byl nulový,“ řekl LN Macinka.

Hájek i Jakl dohodu vylučují

Informaci ale popřeli bývalý Klausův tajemník Petr Hájek i dřívější šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Jakl. "Ne, tu informaci jsem neměl a u ničeho takového jsem nebyl. Slyším to poprvé," řekl serveru Hájek. "Takovou dohodu vylučuji," uvedl Jakl. Ještě v lednu takový "obchod" popřel i Nečas. "Takový politický obchod mohu vyloučit. U podpisu vládního balíčku převládl zodpovědný přístup prezidenta, který nechtěl zemi zbytečně vystavit chaosu," citovala ho Mladá fronta Dnes 9. ledna.

Nečas letos v lednu v odposlouchávaném hovoru řekl šéfce svého kabinetu Janě Nagyové (nyní Nečasové), že svůj spolupodpis pod novoroční amnestií prezidenta Václava Klause vyměnil za souhlas prezidenta s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou. Jeden z advokátů, kteří měli možnost se seznámit s policejním spisem v kauze Nagyová, informaci potvrdil serveru Aktuálně.cz. Nečas to už dříve popřel.

Nečas prezidentovu amnestii kontrasignoval bez projednání ve vládě. "Amnestie je strašný průšvih," řekl tehdejší premiér podle policejního spisu Nagyové a dodal, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis". Policií odposlouchávaný rozhovor se podle serveru odehrál letos 5. ledna odpoledne. (Více čtětě ZDE.)

Podle Nečasova vyjádření pro deník Právo, který zveřejnil server Novinky.cz, je tato věta vytržena z kontextu, prý nepopisuje nic jiného než pocit, že nepodepsat amnestii by nebylo férové. "Jde o pocitové konstatování, ve kterém říkám, že nevidím jediný důvod, když prezident, přestože nesouhlasil s konsolidačním balíčkem a podepsal ho, tak bych viděl já jako lidsky nefér, kdybych začal svůj krok podmiňovat,“ řekl někdejší předseda ODS.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat