1. ledna 2010 11:17, aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

'Amnestie' začala, věznice již opustilo skoro 300 trestanců

Lidé odsouzení za trestné činy, které zrušil nový trestní zákoník, byli 1. ledna propuštěni také z věznice v Plzni na Borech. Přivítat je k věznici přišli jejich blízcí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé odsouzení za trestné činy, které zrušil nový trestní zákoník, byli 1. ledna propuštěni také z věznice v Plzni na Borech. Přivítat je k věznici přišli jejich blízcí. | foto: ČTK

PLZEŇ Věznice v celé České republice od rána opouštějí desítky vězňů, kteří byli odsouzení za trestné činy, jež zrušil nový trestní zákoník. Na většinu z nich už čekali před branami příbuzní.

Brány věznic v Česku opustí stovky lidí. Účinnosti totiž nabyl nový trestní zákoník, který ruší některé trestné činy. Propouštění se týká lidí, kteří za ně byli odsouzeni. Podle ministerstva spravedlnosti má jít o druhé největší propouštění vězňů v souvislosti se změnou legislativy. Na přelomu let 2001 a 2002 podle úřadu opustilo věznice kolem 3000 lidí.

Ženy propuštěné z věznice ve Světlé nad Sázavou

Ministerstvo spravedlnosti již dříve odhadlo, že propuštěny by měly být řádově stovky lidí. Podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera bylo propuštěno přes 290 odsouzených a čtyři vazebně stíhaní. Přesný údaj o tom, kolik lidí opustí vězeňská zařízení, budou k dispozici zřejmě až v sobotu. Věznice totiž podle Káčera mohou teoreticky propouštět až do dnešní půlnoci.

Mezi propuštěnými je i jedenáct žen odsouzených za trestné činy, které zrušil nový trestní zákoník, z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Mluvčí věznice Eva Hodná musela už před začátkem propouštění čelit prosbám a dotazům rodin propuštěných.

Borskou věznici postupně opustí kolem 40 potrestaných například za řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění či odsouzených jako recidivisté za krádeže nepřesahující 5000 korun.

Kdo odchází z vězení

Nový trestní zákoník ruší například trestné činy řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění, domácí výroba lihovin nebo pytláctví se škodou méně než 5000 korun. Propuštěni budou i lidé odsouzení jako recidivisté za krádeže nepřesahující výši 5000 korun. Podle nového trestního zákoníku se totiž bude pachatel zodpovídat pouze z přestupku, za který mu vězení nehrozí. Soudy se později budou zabývat také těmi, kterým by měl být trest zkrácen.

V poslední den roku měla borská věznice k dispozici už asi 12 propouštěcích příkazů vydaných soudem a další budou následovat. Některým odsouzeným budou tresty zkráceny. Dnešnímu odchodu propuštěných z věznice předcházela poměrně dlouhá procedura. "Každý musel absolvovat nejdříve lékařskou prohlídku a poté si vyzvednout zápočtový list a případně peníze, pokud po dobu trestu pracoval a vydělal si je. Ve skladu dostal nazpět své osobní věci a následovalo ještě administrativní ukončení trestu," uvedla mluvčí věznice Jana Bartošová.

Žena propuštěná z věznice ve Světlé nad Sázavou

Ostravskou věznici Heřmanice dopoledne opustili první čtyři odsouzení. Brány ostravského žaláře by dnes mělo opustit celkem 12 lidí. První čtyři se dostali na svobodu v 10:00. "Jejich (propuštěných lidí) trestnou činnost přehodnotil příslušný okresní soud a další výkon trestu zrušil," sdělil mluvčí heřmanické věznice. Soudy svým rozhodnutím zkrátily prvním propuštěným tresty v rozmezí od 14 dnů do 8,5 měsíce.

"Předpokládáme, že brány věznice Heřmanice opustí celkem asi 12 odsouzených. Záleží na tom, kolik příkazů k propouštění od soudů dostaneme," dodal Nohejl.

Ještě se mi nikdy nestalo, že bych byl propuštěný dříve
"Ta poslední noc byla strašně dlouhá, nekonečná," svěřil se novinářům jeden z prvních propuštěných vězňů, jemuž se trest zkrátil o 25 dní. Před branou věznice se s ním srdečně vítalo několik příbuzných a přátel.

"Byla to zkušenost," shrnul svůj měsíční pobyt za mřížemi osmatřicetiletý Jan Fröhlich z Chomutova. Do vězení se dostal za řízení bez řidičského průkazu a díky novému zákoníku se mu trest o dva měsíce zkrátil. O tom, že se dostane na Nový rok na svobodu, se dozvěděl až na Silvestra. "Něco jsem tušil, měl jsem nějaké zprávy, že by se to mohlo týkat mých paragrafů," dodal muž, který se z vězení vydal na nádraží a pak vlakem domů.

Ženy propuštěné z věznice ve Světlé nad Sázavou

Nikdo nečekal před věznicí ani na třicetiletého Miroslava z Děčína. Ve vězení si za drobné krádeže odseděl čtyři měsíce, na svobodu se dostal o půl roku dříve, než původně měl. O propuštění se dozvěděl před týdnem.

"Nespal jsem, pořád jsem čekal a doufal jsem, že to vyjde a vyšlo to. Jsem strašně rád," popsal svoji poslední noc ve věznici. Díky předčasnému propuštění má prý teď šanci stihnout na svobodě narození dítěte, které má už brzo porodit jeho přítelkyně. Jednou z prvních věcí, které na svobodě stihl, byl telefonát domů z telefonní budky před areálem věznice. Po oslavě propuštění se chystá zařídit si vše potřebné na úřadech a vrátit se do práce. "Jsem strašně rád, ještě se mi nikdy nestalo, že bych byl takhle propuštěný dříve," přiznal muž, který už byl ve věznici poněkolikáté.

Z věznice v Ostravě-Heřmanicích se dostali na svobodu první čtyři odsouzení. Jejich dosud trestnou činnost přehodnotil příslušný okresní soud a další výkon trestu zrušil. Na snímku jsou tři z propuštěných, kteří právě opustili věznici.

Mírov nikdo neopustí
Desítky odsouzených postupně odejdou ode dneška rovněž z věznic v Kynšperku a ve Vykmanově v Karlovarském kraji. "V Kynšperku by se to mělo týkat zhruba dvaceti vězňů. Osoby jsme si předem vytypovali, ale může jich být i víc nebo míň," řekla mluvčí věznice v Kynšperku nad Ohří Petra Bělíková. Kdy ale opustí brány věznice, ovlivní to, kdy budou do věznice doručeny soudní příkazy k propuštění.

Kolem 40 vězněných osob se mají dotknout změny trestního zákoníku ve věznici ve Vykmanově u Ostrova na Karlovarsku. "Propouštěni by měli být zřejmě už v průběhu dneška," řekla mluvčí ostrovské věznice Zdeňka Stöckbauerová.

Nejvíce vězňů by dnes podle mluvčího vězeňské služby Roberta Káčera mělo odejít z vězeňských zařízení ve Vinařicích na Kladensku, v Příbrami, v Ostrově na Karlovarsku a ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Tamější věznice by mělo podle mluvčího opustit několik desítek lidí. Naopak nikdo podle Káčera neopustí věznici Mírov, kde si svůj trest odpykávají lidé odsouzení za nejzávažnější trestnou činnost.

ČTK