9. ledna 2013 12:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Amnestii jsem nemohl nepodepsat, tvrdí premiér Nečas

Václav Klaus (vlevo) a Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus (vlevo) a Petr Nečas. | foto: Roman VondroušČTK

PRAHA Amnestii prezidenta Václava Klause prý premiér Petr Nečas (ODS) nemohl nepodepsat, protože nebyla protiprávní. Nešlo prý o směnu za Klausův podpis vládního balíčku zvyšujícího daně.

Šéf vlády to uvedl v písemném rozhovoru s iDnes.cz, v němž také označil sundávání portrétů hlavy státu v některých obcích a školách za "zbytečné a hloupé gesto".

ČTĚTE VÍCE:

Podle Nečase je udělení amnestie i její rozsah a odůvodnění plně v kompetenci prezidenta a premiér se na jejím formulování nemůže podílet. "Je však ústavní zvyklostí, že předseda vlády amnestii prezidenta kontrasignuje. Tím stvrzuje, že je amnestie z právního hlediska v pořádku a že vláda tento akt realizuje a za jeho realizaci přebírá odpovědnost. Nemusel by ji podepsat pouze v případech, kdyby byl tento akt zjevně protiprávní, a to se v tomto případě nestalo. Takže jsem amnestii nemohl nepodepsat," uvedl Nečas.

Nečas se o amnestii dozvěděl před Vánoci

Sundávání portrétu prezidenta je hloupé gesto

Sundávání portrétu prezidenta v některých obcích a školách přijde Nečasovi jako "zbytečné a hloupé gesto, kterým jen někdo projevuje letité a skrývané politické antipatie".

Starostové některých obcí a ředitelé různých škol na Zlínsku sundali na protest proti prezidentské amnestii ve svých úřadech a školách portrét Václava Klause - více zde:

Premiér se o úmyslu prezidenta rozhodnout o amnestii dozvěděl před Vánocemi a její technické a legislativní aspekty konzultoval s ministrem spravedlnosti. Vše se podle něj muselo kvůli riziku neklidu ve věznicích uskutečnit v maximálním utajení.

Nečas vyloučil, že by za podpisem široce kritizované amnestie stál politický obchod s Klausem týkající se vládního daňového balíčku. "U podpisu vládního balíčku převládl zodpovědný přístup prezidenta, který nechtěl zemi zbytečně vystavit chaosu, který by nastal v opačném případě," napsal Nečas.

Nečase trápí, jakou kontroverzi ve společnosti amnestie vyvolala

Daňový balíček mimo jiné zvyšoval od ledna 2013 sazby DPH, to Klaus dříve opakovaně kritizoval, zákon ale před koncem loňského roku podepsal. Za problém předseda vlády považuje, že by se amnestie mohla týkat i některých případů závažné ekonomické kriminality. Pokud se to prokáže, mohou podle něj státní zástupci podat stížnost.

Nečase trápí, jakou kontroverzi ve společnosti amnestie vyvolala. V drtivé většině případů podle něj odpovídá běžným zvyklostem a týká se bagatelních trestných činů. Proto prý není fér ji odsuzovat jako celek. Sundávání portrétu prezidenta v některých obcích a školách mu přijde jako "zbytečné a hloupé gesto, kterým jen někdo projevuje letité a skrývané politické antipatie".

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!