Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Amnestii připravovala trojice Jakl, Hasenkopf a Koudelka

Česko

  9:21
PRAHA - Na přípravu prezidentské amnestie se vztahuje lehký stupeň utajení – „vyhrazené“ nebo „důvěrné“. Kancelář prezidenta republiky ale dodnes tají jména autorů jako nejpřísnější státní tajemství. LN v uplynulých dnech sbíraly informace v sérii rozhovorů mimo záznam. Z nich vyplývá, že amnestie vznikala v okruhu tří lidí kolem prezidenta.

Václav Klaus a Ladislav Jakl na archivním snímku z roku 2006. foto: Lidové noviny

A to jeho tajemníka Ladislava Jakla, který má na starosti agendu milostí, dále jediného právníka ve sboru interních poradců Pavla Hasenkopfa a konečně bývalého poslance ČSSD Zdeňka Koudelky.

Redakce LN má k dispozici interní dokument Kanceláře prezidenta republiky, který ilustruje hradní debatu. Poradci zvažovali, zda amnestie dopadne na dva lidi, které Václav Klaus nemá v lásce – na dělníka Pavla Vondrouše, který loni vystřelil na prezidenta z airsoftové pistole, nebo na olomouckého řidiče autobusu Romana Smetanu, který pomalovával volební plakáty. Dopad na kauzy ekonomické kriminality se v dokumentu nerozebírají.

Koudelka už 2. ledna znal počet amnestovaných vězňů

Na Zdeňka Koudelku jako hlavního autora znění amnestie ukazují někteří zaměstnanci Hradu, lidé z Nejvyššího státního zastupitelství (Koudelka zde sloužil jako náměstek bývalé šéfky Renaty Vesecké a dosud je státním zástupcem) i ministerstva spravedlnosti (kam byl koncem loňského roku přeložen).

ČTĚTE TAKÉ:

Zdeněk Koudelka na opakované žádosti o rozhovor nereagoval. K amnestii však publikoval dva obhajující články. Už 2. ledna zveřejnil text s čísly o počtu vězňů, kterých se amnestie dotkne – v té době to samo ministerstvo spravedlnosti teprve počítalo. Dne 9. ledna zveřejnil detailní výčet deseti trestních kauz, kde Česká republika kvůli průtahům prohrála u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Nereagoval ani hradní poradce Pavel Hasenkopf, jediný, kdo potvrdil, že stál u vzniku amnestie, je Ladislav Jakl. Bez bližších detailů sdělil, že byl "účastníkem debat o jejím pojetí i konečném znění". V sobotu pro Radiožurnál Jakl poznamenal, že "pan prezident své rozhodnutí konzultoval se svými spolupracovníky i experty, a rozhodnutí vydal".

Amnestie pod palbou

Amnestie, kterou Klaus vyhlásil na Nový rok, je široce kritizována. Kromě odpuštění krátkých trestů ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru tak možná skončily některé ostře sledované kauzy týkající se korupce či závažné hospodářské kriminality.

Hrad oficiálně tají, kdo amnestii připravoval. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek proto v pátek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.

Velký text o autorech prezidentské amnestie najdete v příloze sobotních Lidových novin Právo & Justice.