Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anabolika za zdmi mírovské věznice. Soud dozorci potvrdil podmíněný trest

Česko

  9:33
OLOMOUC - Za distribuci přípravků na cvičení včetně anabolik za zdi mírovské věznice si tehdejší dozorce Oldřich Novák definitivně odpyká podmíněný trest 20 měsíců s tříletým odkladem. Muž navíc po dobu tří let nesmí pracovat v bezpečnostních složkách. Rozsudek šumperského soudu potvrdil olomoucký krajský soud.

Věznice Mírov foto: Lidové noviny

Zamítl tak odvolání Nováka, který vinu popíral. V kauze bylo dohromady obžalováno pět lidí včetně odsouzených, kteří si na Mírově odpykávali tresty, v jejich případě již rozsudek nabyl právní moci.

Distribuční síť dodávající přípravky vězňům do mírovské věznice fungovala od srpna 2011 do začátku roku 2013. Případ rozkryla Generální inspekce bezpečnostních sborů v rozsáhlé akci s názvem Alcatraz. Podle spisu se obžalovaní podíleli na distribuční síti, která vězňům dodávala za mříže přípravky na cvičení i anabolika.

Vůdčí postava v kauze

Dozorce věznice postavený mimo službu byl vůdčí osobou distribuční sítě, soud jej potrestal za zneužití pravomoci úřední osoby a za výrobu a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem.

Distribuce látek do věznice měla jasná pravidla. Vězni posílali peníze na účet matky jednoho z odsouzených, odtud šly peníze k Novákovi, ten za ně zboží nakupoval a předával odsouzenému Tomáši Verešovi, který je distribuoval dál.

U soudu vězeň uvedl, že měl s dozorcem kamarádský vztah a distribucí si chtěl vylepšit své postavení mezi ostatními vězni. Odsouzení za přípravky platili částky v rozmezí několika tisíc korun, mezi látkami byla také anabolika.

Případ distribuce anabolik v mírovské věznici míří před soud

Nejpřísnější trest, osm měsíců vězení, dostal odsouzený Vereš; trestné činnosti se totiž dopustil v době svého odsouzení za vraždu barmanky v Bruntále. Další odsouzený, Robert Arban, který byl zapojený do distribuční sítě, dostal 250 hodin veřejně prospěšných prací.

Soud přihlédl k tomu, že byl mezitím již z vězení propuštěn a žije řádným životem. Podmíněný trest čtyři měsíce dostal další z obžalovaných Jiří Němec. U obžalované ženy, příbuzné jednoho z odsouzených, soud upustil od potrestání. Vzal v úvahu její bezúhonnost i upřímnou lítost.

Proti rozsudku se odvolal pouze Novák, tvrdil, že žádné přípravky nenabízel. Žalobce pro něj původně požadoval nepodmíněný tříletý trest, odvolání nakonec nepodal. Podle soudu se však neprokázalo, že by Novák za tuto činnost bral úplatu.

Věznice Mírov, kde si odpykává trest zhruba 360 lidí, patří k nejtěžším nápravným zařízením v zemi. Tresty si tam odpykávají i doživotně odsouzení.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...

Mohlo by vás zajímat