Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anděla má Langerová i Ruppert

Česko

V pražské O2 Areně byly večer předány výroční ceny Akademie populární hudby Anděl Allianz 2007. Nejvíce cen získala kapela Monkey Business, objevem je Irglová, v síni slávy je Karel Černoch.

PRAHA Svého 17. pokračování se letos dočkaly výroční ceny Akademie populární hudby Anděl Allianz 2007. Potřetí ve své novodobé historii se předávání přesunulo z Ostravy do Prahy, přesněji do pražské O2 Areny (dříve Sazka). Kapela Monkey Business proměnila tři nominace – za nejlepší album v kategorii pop a dance, za videoklip ke skladbě Kit Bike režiséra Pavla Mrázka a Obal roku desky Objects of Desire and Other Complications. Navíc se jejich člen Matěj Ruppert stal Zpěvákem roku.

Nejlepší rockové album nahráli Sunshine, kteří se ceremoniálu nezúčastnili a ani si nepřáli, aby cenu kdokoli přišel převzít. Převzal ji tedy moderátor Richard Krajčo.

Ani Tata Bojs do O2 Areny kvůli pracovním povinnostem nepřišli. Cenu za skladbu roku, kterou se stal singl Pěšáci, tak převzal zástupce vydavatelské firmy Michal Máka. „Generálové, jako pěšák jsem připraven do našich dalších bojů,“ vzkázal publiku z pódia. Cenu Objev roku převzal manažer Markéty Irglové, která se také nemohla předávání zúčastnit kvůli pracovním povinnostem.

Nejdůležitější ocenění, Skupina roku, si odnesli Chinaski. „Máme za sebou náročný rok, ale ta sedmička na jeho konci nám asi přinesla štěstí,“ řekl frontman Michal Malátný. Cenu jim předal Radim Hladík. Zpěvačkou roku se stala Aneta Langerová. Vítězka první české SuperStar má doma už dva Anděly za rok 2004, kdy byla zpěvačkou i objevem roku. Na pódiu dnes přiznala, že ocenění teď nečekala, proto se při přebírání „trošku klepala“. Získala i cenu Osobnost roku 2007, pro kterou hlasují diváci.

Hudební událostí roku byl festival Rock for People, trofejí pro Zvukovou nahrávku roku se pyšní Andrej Lažo za práci na albu Sváteční kapely Čechomor. Nejlepší DVD roku nahrálo duo Petr Hapka a Michal Horáček za projekt Strážce plamene. „Bylo vás sto čtrnáct, kdo se na DVD podíleli. Potkat se se všemi z vás bylo velmi inspirativní,“ děkoval Horáček. Do Síně slávy akademici uvedli in memoriam zpěváka Karla Černocha, který loni v prosinci ve věku 64 let podlehl rakovině.

V programu vystoupili Karel Gott se svými starými hity ze 60. let, Lucie Bílá, Wanastowi Vjecy, Aneta Langerová, Čechomor, Tři sestry, Chinaski či držitelé slovenských hudebních cen Aurel, které jsou obdobou Anděla. Poprvé se české hudební ceny udělovaly v roce 1991 ještě jako československé. V letech 1992 až 1996 pak muzikanti dostávali malé keramické gramofonky na akci Gramy. Od roku 1997 se udělují zlaté Rónovy sošky andělů.

***

Anděl Allianz 2007

Skupina roku

Chinaski

Objev roku

Markéta Irglová

Skladba roku

Tata Bojs – Pěšáci

Album roku – pop & dance

Monkey Business – Objects of

Desire and Other Complications

(Sony BMG)

Album roku – rock

Sunshine – Dreamer (Universal)

Zpěvák roku

Matěj Ruppert

Zpěvačka roku, osobnost

roku

Aneta Langerová

Událost roku

Rock for People

Videoklip roku

Monkey Business

– Kit Bike

Síň slávy

Karel Černoch in memoriam

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...