Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Začal soud o Čapím hnízdě. Babiš neodpovídal, případ bere za politikum

Česko

  8:31aktualizováno  15:20
Po letech čekání začal v pondělí ráno soud v kauze dotací na Čapí hnízdo. Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) k němu přijel v doprovodu advokáta Eduarda Bruny. K soudu dorazila i obviněná Jana Nagyová. Po poledni se Babiš vyjádřil k obžalobě, dle svých slov se necítí vinen a stíhání je zpolitizované. Nagyová promluvila krátce po něm. V úterý soud vyslechne znalecké posudky.

Zatímco dopoledne patřilo čtení obžaloby, při nemž Andrej Babiš jen nesouhlasně vrtěl hlavou a četl si vlastní poznámky, odpoledne se dostal ke slovu.

„Vezmu svou výpověď trochu šířeji. Je důležité, abych se vyjádřil, proč tu vlastně stojím. Věřím, že stejně jako jiní mám právo na spravedlivý proces, což mi zajišťuje Ústava ČR,“ řekl na úvod Babiš.

„Neexistují žádné důkazy, výslovně vylučuji, že bych znal podmínky vyhlášené dotační výzvy. Necítím se vinen ze spáchání trestných činů. Jsem nevinen. Stojím tu proto, že jsem šel do politiky. Kdybych nebyl v politice, nikdo by o Čapím hnízdě neslyšel,“ pokračoval poté.

Babiš ve svém projevu také kritizoval rozhodnutí bývalého šéfa Nejvyššího státního zastupitelství Pavla Zemana, který v roce 2019 zrušil původní rozhodnutí státního zástupce Šarocha o zastavení trestního stíhání. „Jsem přesvědčen, že státní zástupce (Šaroch) byl postaven před hotovou věc. Čapí hnízdo bylo na stole dvakrát před sněmovními volbami. A teď je to tu znovu, protože budou komunální a také prezidentské volby,“ řekl Babiš.

Své trestní stíhání Babiš označil za zpolitizované. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová podle něj na sociálních sítích vyvíjí nátlak svými výroky. „Pan ministr Rakušan zase nedávno zveřejnil video, kde stojí na střeše ministerstva vnitra s kalendářem a říká: Andreji, už je čas. Je zarážející, že člen vlády, který má na starosti policii, takto vyvíjí nátlak,“ uvedl Babiš.

„Polistopadový kartel potřebuje, aby byl Babiš stíhán. Aby o tom mohli dokola mluvit,“ pokračoval Babiš. „Vždyť pan Šaroch v roce 2019 stíhání zastavil. A argumenty nejvyššího státního zástupce Zemana jsou zcela liché. On není nezávislý, do funkce ho navrhl Jiří Pospíšil z TOP 09. Je to politický nominant,“ doplnil Babiš.

Na otázky jednotlivých stran odmítl v daný moment odpovídat. „Neodmítám vypovídat, ale svou výpověď k důkazům přednesu až v dalším průběhu líčení,“ uzavřel Babiš. Kvůli masivní přítomnosti médií se prý obává, aby svou výpovědí neovlivnil další svědky, kteří budou v průběhu jednání vypovídat.

Po Babišovi předstoupila před soud i Jana Nagyová. „Necítím se vinna z žádných skutků uvedených v obžalobě,“ řekla s třesoucím se hlasem.

Na úvod vysvětlila, že neměla důvod se domnívat, že by Farma Čapí hnízdo nebyla malým či středním podnikem. „Příručka k podání žádosti o dotace, která by pro nás mohla být vodítkem, vznikla až osm let poté,“ uvedla Nagyová.

Podle obžaloby měla Nagyová v žádosti o dotaci uvést nepravdivou informaci, že Farma Čapí hnízdo je malým podnikem, který splňuje podmínky dotace. „Jsem přesvědčena, že farma byla majetkově malým podnikem. Veškeré informace, které představenstvo mělo, svědčily o tom, že tomu tak bylo,“ řekla před soudem. Stejně jako Babiš i ona odmítla odpovídat na otázky soudu.

Soudce Šott v závěru přečetl výpovědi dalších svědků, které nemá v plánu osobně předvolat. Mezi nimi byla i současná ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). Ta byla v době podání žádosti o dotaci zastupitelkou Středočeského kraje a byla jednou z těch, kteří pro dotaci zvedli ruku. Mnoho věcí si však již nepamatuje, o Čapím hnízdě se prý dozvěděla až z médií.

Soud v kauze Čapí hnízdo bude pokračovat v úterý od 9:00 znaleckými posudky.

Snůška hypotéz, míní advokáti obžalovaných

V pondělí krátce před 9:30 státní zástupce Jaroslav Šaroch přečetl obžalobu. Babiš podle ní od začátku Farmu Čapí hnízdo ovládal a rozhodoval o ní.

„Ačkoliv si byl, stejně jako obviněná Jana Nagyová, vědom toho, že minimálně jeho prostřednictvím a prostřednictvím jeho dcery, jeho družky a jejího bratra byla společnost Farma Čapí hnízdo propojena se společnostmi ze skupiny AGROFERT. Přičemž vyplacením dotace z ROP NUTS 2 společnosti Farma Čapí hnízdo způsobily poškozené Regionální radě škodu ve výši 49,99 milionů korun, z čehož výše finančních prostředků poskytnutých z rozpočtu EU činila 42,49 milionů,“ uvedl Šaroch v soudní síni.

Jana Nagyová podle obžaloby při podání žádosti o dotaci účelově zamlčela některé informace. „V úmyslu neoprávněně opatřit pro tuto společnost veřejnou podporu zaevidovala v informačním systému žádost o dotaci, ačkoliv si byla vědoma toho, že společnost Farma Čapí hnízdo není způsobilá se o předmětnou dotaci ucházet, neboť nesplňuje podmínky,“ pokračoval Šaroch v čtení obžaloby.

Po jejím dočtení se slova ujal advokát Jany Nagyové Josef Bartončík, který začal se stručnou rekonstrukcí vývoje celé kauzy. „Obžaloba klade mé klientce za vinu, že v žádosti o dotaci uvedla nepravdivé údaje, že je Farma Čapí hnízdo malý podnik a že faktickým vlastníkem je Andrej Babiš. Podstatou obou trestných činů je uvedení v omyl,“ řekl Bartončík

K historii celé kauzy se poté vrátil i advokát Andreje Babiše. Zkritizoval zejména rozhodnutí Nejvyššího státního zastupitelství v Praze, které v roce 2019 zrušilo původní rozhodnutí státního zástupce Šarocha o zastavení trestního stíhání Andreje Babiše a Jany Nagyové.

Podle advokáta Bartončíka státní zástupce Šaroch v obžalobě uvádí už několikátou verzi toho, čeho se měl Babiš údajně dopustit. V policejním obvinění byl původně veden jako organizátor trestné činnosti. Před soudem ale nyní stojí proto, že byl obžalován z napomáhání k dotačnímu podvodu.

Obžalobu státního zástupce Šarocha, že se Andrej Babiš měl vědomě dopustit trestné činnosti, jeho advokát Bartončík razantně odmítl. „Je to pouhá snůška hypotéz státního zástupce,“ uvedl v soudní síni.

Babišův advokát Bartončík po hodině dokončil svůj projev. Po jeho konci jeden přihlížející v části pro veřejnost začal tleskat, soudce ho proto vykázal ze soudní síně. „Nejen na dnešek, ale i na další dny,“ uvedl soudce. „Berte to jako příklad toho, jak se veřejnost nemá chovat,“ doplnil Šott.

Veřejnost měla o Babišův soud zájem, proto na něj musely být vydány vstupenky. První zájemci o místo při slyšení tak dorazili k soudu už před sedmou hodinou ráno.

Na Babiše čekal také spolek Milion chvilek pro demokracii. Přivezl symbolickou celu s kavalcem v prezidentské kanceláři. Chtěl tak varovat před případným zvolením Andreje Babiše hlavou státu.

Babišova farma

Obžaloba uvádí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o dotaci podala v únoru 2008 Nagyová, tehdejší místopředsedkyně představenstva Čapího hnízda.

Společnost Farma Čapí hnízdo, ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost a o rok později získala v programu pro malé a střední podniky evropskou dotaci na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Jako součást Agrofertu by na peníze bývala neměla nárok. Po několika letech se pod Agrofert vrátila.

Rekonstrukce začala zhruba před 15 roky. Při přestavbě v areálu vznikla jízdárna, svou podobou připomínající čapí hnízdo. Podle ní získal areál i své nové jméno.

Babiš vlastnil Agrofert do února 2017. Poté jej vložil do svěřenských fondů. Obžaloba tvrdí, že svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání dotace. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je přes něj a jeho blízké propojena s firmami z Agrofertu.

Pomohl tak tehdejší místopředsedkyni představenstva Čapího hnízda Nagyové k dotačnímu podvodu, jak tvrdí obžaloba. Bývalý premiér vinu dlouhodobě odmítá. „Projekt byl ve své době vyhodnocen jako jeden z nejlepších. Byl schválen. Ale tehdy byl pan poslanec Bendl hejtmanem. Paní Langšádlová je dneska ministryní, ta to také schvalovala,“ uvedl v pátek ve Sněmovně Babiš.

Celý projekt byl podle Babiše devětkrát kontrolován. „Kontrolovali ho i ti, kteří dneska vykřikují, že je to špatně. Při schvalování a kontrolách projekt a jeho naplnění nikdo nezpochybnil,“ řekl Babiš.

Rekonstrukci i novou architektonickou podobu komplexu u Olbramovic ocenili architekti, pyšný na ni je i sám expremiér. V roce 2015 Babiš označil Čapí hnízdo v dokumentárním filmu Víta Klusáka Matrix AB za „svůj nejlepší projekt“. Nyní však tvrdí, že tato věta byla vytržena z kontextu, že s farmou neměl nic společného.

Konec nejdříve v říjnu

Hlavní líčení je zatím nařízeno do 21. října, a to na celkem třináct jednacích dní. Podle předsedy senátu Jana Šotta však není jisté, že v tomto termínu i skončí.

„Trvání hlavního líčení nelze nyní odhadnout, záleží na mnoha faktorech, vývoji důkazní situace, důkazních návrzích stran či dostupnosti svědků,“ napsal soudce Jan Šott redakci iDNES.cz.

Původně policie podezřívala v kauze Čapí hnízdo z trestných činů více lidí než nynější dva „zbylé“ obžalované. Patřilo mezi ně více členů Babišovy rodiny, ale také poslanec za ANO Jaroslav Faltýnek, který figuroval v představenstvu Agrofertu.

Vyšetřování kauzy se táhlo několik let. Státní zástupce Jaroslav Šaroch ji například vracel policii k došetření. V příběhu vystupuje i Babišův syn Andrej Babiš mladší, který otevřeně médiím řekl, že „otec z něj v kauze Čapí hnízdo udělal bílého koně“.

Autoři: , ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...