Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Soud rozhodl o odvolání v kauze Čapí hnízdo, verdikt nad Babišem je zatím tajný

U soudu s bývalým premiérem a kandidátem na prezidenta Andrejem Babišem a jeho někdejší spolupracovnicí Janou Nagyovou došlo na závěrečné řeči. (6. ledna 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Vrchní soud v Praze ve čtvrtek rozhodl o odvolání státního zástupce v kauze Čapí hnízdo. Zda zrušil osvobozující verdikt nad šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem, není jasné, jednání senátu bylo neveřejné. Mluvčí soudu uvedla, že je nutné vyčkat na vyhotovení a doručení rozhodnutí žalobci i obhájcům. Odhadla, že to může trvat nejméně měsíc. Z procesního postupu vyplývá, že odvolací senát zřejmě případ vrátil k novému projednání.
  10:42aktualizováno  12:22

V neveřejném jednání nemůže odvolací soud osvobuzující rozsudek prvoinstančního Městského soudu v Praze soudu potvrdit, ale může ho zrušit a vrátit k projednání či postoupit věc jinému orgánu. Soudci nejspíše vrátili kauzu k novému projednání. Právě to v odvolání požadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch.

Babišův obhájce Michael Bartončík sdělil, že rozhodnutí nemůže komentovat, dokud s ním není seznámen. „Jak vyplývá i z tiskové zprávy Vrchního soudu v Praze, nejsem ještě s obsahem rozhodnutí seznámen. Z povahy věci jej proto ani nemohu komentovat,“ uvedl Bartončík.

„V neveřejném zasedání odvolací senát rozhodl usnesením, které bude nyní písemně vyhotoveno a následně rozesláno procesním stranám prostřednictvím soudu prvního stupně, Městského soudu v Praze,“ uvedla mluvčí Vrchního soudu Kateřina Kolářová. Dodala, že vzhledem k tomu, že spis má více než 36 tisíc stran, nelze písemné vyhotovení očekávat dříve než za měsíc.

„Jelikož rozhodnutí ve věci dosud nebylo vyhotoveno, natož doručeno, a procesní strany se s ním tedy neměly možnost seznámit, nebude Vrchní soud v Praze výsledek jednání komentovat. Této zásady zdejší soud dbá ve všech věcech nehledě na jejich mediální sledovanost,“ doplnila mluvčí.

Senát rozhodl v neveřejném řízení. Přítomní byli pouze soudci Eva Brázdilová, Stanislav Králík a Robert Pacovský a zapisovatelka.

„Procesní strany nebyly obeslány, protože se v tomto typu řízení rozhoduje pouze na základě spisu, na důkazech, které jsou v něm obsažené, není třeba zjišťovat stanoviska stran a tudíž není nutná jejich součinnost,“ zdůvodnila ve středu Kolářová.

Babiš i Nagyová vinu odmítají

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Podle nepravomocného rozhodnutí Městského soudu v Praze se ale v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce Jana Šotta vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu. Šaroch v odvolání závěry soudu rozporoval.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, nepravomocný osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu.

Kauza farmy Čapí hnízdo

  • Přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006, v únoru téhož roku se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil bývalému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • Dotace ve výši 50 milionů korun na stavbu areálu Čapí hnízdo byla schválena 20. srpna 2008. Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017.
  • Případ pokračuje třetí volební období, Sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání – v září 2017, v lednu 2018 a naposledy loni v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu ale neuspěl.
  • Podle obžaloby Babiš svým vlivem a činností zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Spolu s Nagyovou si přitom byl vědom toho, že je společnost propojena s firmami ze skupiny Agrofert a že po dokončení výstavby hodlá působit na stejných relevantních trzích nebo sousedním trhu.
  • Obžaloba také tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.
  • Projednávání kauzy začalo loni v září. Soud letos 9. ledna nepravomocně zprostil expremiéra Babiše i jeho bývalou poradkyni Nagyovou obžaloby. Podle soudce Jana Šotta nebyl skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Nebylo prokázáno, že společnost Farma Čapí hnízdo byla účelově vyčleněna z Agrofertu. Důvodem byly spíše rodinné vztahy.
  • V polovině dubna podal státní zástupce Jaroslav Šaroch proti tomuto rozsudku odvolání. Počátkem května žalobce poslal doplnění odvolání vrchnímu soudu. Navrhuje zrušení osvobozujícího rozsudku a vrácení případu městskému soudu. Podle zjištění deníku Právo Babiš s Nagyovou Šarochovo odvolání ve svých vyjádřeních z poloviny srpna odmítli.
Autoři: ,

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...