Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

U Babiše končí mluvčí Vořechovský i šéfka kampaně Tünde Bartha

Tünde Bartha a Vladimír Vořechovský (3. ledna 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Dlouholetá spolupracovnice expremiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše Tünde Bartha a jeho mluvčí Vladimír Vořechovský ke konci února ukončí spolupráci s hnutím ANO. Informace potvrdil redakci iDNES.cz sám Vořechovský.
  11:35aktualizováno  12:03

„Je pravda, že jsme se s hnutím ANO dohodli na ukončení spolupráce ke konci února. Pro nás oba to bylo několik velmi náročných a zajímavých let spojených i s prací na Úřadu vlády,“ potvrdil redakci iDNES.cz konec obou Babišových spolupracovníků sám Vořechovský.

„Končí volební tým. Protože v nejbližších měsících nejsou žádné volby, tak je jasné, že by tito lidé nebyli zcela využiti. Část lidí přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila,“ vysvětlil odchod Vořechovského a Bartha místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček.

Tünde Bartha pracovala s Babišem už v době, kdy byl od ledna 2014 do května 2017 ministrem financí. Tehdy byla vedoucí jeho kabinetu. V prosinci 2017 si ji po jmenování premiérem vzal Babiš s sebou na úřad vlády.

Nejprve působila jako ředitelka odboru kabinetu předsedy vlády, po jmenování Babišovy koaliční vlády v červnu 2018 byla pověřena řízením úřadu vlády. Odešla s demisí Babišova kabinetu po volbách 2021.

Babiš s Barthou počítal jako s případnou vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, pokud by se stal prezidentem. V druhém kole volby ho ale v lednu porazil bývalý vysoký představitel české armády a NATO Petr Pavel.

Vladimír Vořechovský se věnuje komunikaci s médii ve službách Babiše téměř deset let - nejprve v Agrofertu, od roku 2015 pak v hnutí ANO. Byl také vedoucím odboru komunikace úřadu vlády a mluvčím Babišova kabinetu.

Pokud by se Babiš stal prezidentem, Vořechovský by byl nadále jeho mluvčím, uvedl dříve expremiér.

Konec marketéra Prchala

Ve středu se s Babišovým týmem rozloučil marketér Marek Prchal. „Bylo to deset let, které jsou jednou za život,“ řekl serveru Info.cz Prchal. „S Andrejem Babišem jsme se rozloučili a popřáli si hodně štěstí,“ dodal. Na svém Twitteru ke konci spolupráce Prchal uvedl pouze krátce „Tak teď.“

Prchal byl součástí marketingového týmu ANO od roku 2013, kdy se hnutí dostalo do Sněmovny se ziskem 47 mandátů. Prchal jako odborník na on-line komunikaci a sociální sítě byl od té doby u všech kampaní. Babiš ho po sněmovních volbách v roce 2017 označil za „génia sociálních sítí“, chválil ho i za knihu O čem sním, když náhodou spím.

Babiš nakonec ve druhém kole prezidentské volby prohrál o téměř milion hlasů s bývalým vysokým představitelem NATO generálem Petrem Pavlem. Babiš čelil kritice za billboardy s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš.“

Kritici mu vyčítali, že straší voliče. Babiš přiznal, že se text nepovedl, a slíbil, že ho změní. Na billboardech se pak objevily nové plakáty s nápisem „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat