Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vím, že nejdu do prezidentské volby jako favorit, řekl Babiš. Zemanovu abolici odmítl

Česko

  12:33aktualizováno  20:06
Vedení ANO potvrdilo kandidaturu svého předsedy Andreje Babiše na Hrad. „Vím, že nejdu do prezidentské volby jako favorit,“ řekl. Prozradil, že odmítl abolici od prezidenta Miloše Zemana. Kdyby vyhrál boj o hlavu státu, skončí v čele ANO. Jestli zůstane v politice, kdyby naopak prohrál, je podle Babiše předčasná otázka.

„Nevěřte tomu, že prezident republiky nic nezmůže, že to je jen role reprezentativní,“ prohlásil šéf ANO.

Slíbil, že pokud se stane prezidentem nic se nezmění na jeho pracovitosti a urputnosti. „Můžu nabídnout svou empatii, sociální cítění a zdravý selský rozum,“ řekl bývalý premiér ke kandidatuře na Hradu.


Chce ale změnit svou rétoriku a to i ve Sněmovně. Tvrdí, že bude vystupovat nekonfrontačně. „Nebudu asi tím lídrem opozice, jak jsem byl doposud,“ řekl novinářům.

„Přiznávám, že je pro mě někdy těžké ukočírovat emoce, když proti mně oponenti používají podpásovky a nehrají fér,“ prohlásil Babiš. Tvrdí, že si je vědom toho, že co se toleruje v parlamentní politice, na Hrad nepatří. Lidé podle něj potřebují naději a na Hradě člověka, kterého nikdo nemůže koupit, zkorumpovat a který bude tvrdě hájit zájmy českých občanů.

Prohlásil, že povede pozitivní kampaň a že chce být prezidentem ve prospěch všech občanů.

Babiš si do 8. listopadu musí založit transparentní účet. To je den, kdy je naposledy možné podat přihlášku do prezidentské volby. Večer na Frekvenci 1 řekl, že o založení transparentního účtu už požádal. Po dohodě s vedením ANO bude jeho volební kampaň plně financovat hnutí. Vlastní prostředky do ní vkládat nebude.

Babiš: Byl jsem vždy prozápadně orientovaný

Předseda ANO říká, že by zachoval prozápadní orientaci země a neotočil by kormidlem země směrem na východ. „Samozřejmě. Já jsem byl vždycky prozápadně orientovaný, proto jsem samozřejmě i byl v Bílém domě a v podstatě jsem se orientoval na Evropskou unii, kde mám dobré kontakty, osobní kontakty,“ řekl Andrej Babiš novinářům.

„České republice můžu nabídnout nejen zkušenosti z vrcholné politiky, z diplomacie i z byznysu, ale i své kontakty. Můžu nabídnout své schopnosti vyjednavače a krizového manažera,“ prohlásil. Věří, že zemi vždy důstojně reprezentoval v zahraničí při setkání se světovými státníky. „Dělal jsem ekonomickou diplomacii, uměl jsem otvírat dveře podnikatelům,“ uvedl také bývalý předseda vlády.

Poděkoval své ženě Monice, že ho podporuje, i když nikdy podle Babiše neměla radost, že jde do politiky.

Volba hlavy státu se uskuteční 13. a 14. ledna. Druhé kolo volby má být o dva týdny později. Nová hlava státu se pak ujme funkce v březnu, kdy končí mandát Miloše Zemana.

Koho budete volit? (Kandidáti jsou seřazeni podle nejvyšších preferencí z průzkumů.)

celkem hlasů: 69196

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Danuši Nerudovou26942
Petra Pavla17139
Andreje Babiše16660
Pavla Fischera4598
jiného kandidáta2296
nikoho958
Josefa Středulu603

„Musím říct, že od momentu, kdy jsem vstoupil do politiky, mám jediný cíl - aby se lidem žilo lépe. Když vidím, jak vláda málo pomáhá lidem, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ řekl Babiš v neděli večer v televizi Nova.

Nečekal tak ani na to, až ho vedení ANO v pondělí potvrdí, což je formalita. Hnutí ANO má 72 poslanců, ke kandidatuře s podporu poslanců je třeba nejméně 20 podpisů.

„Podle průzkumů velké šance nemám, nicméně jsem bojovník a udělám maximum proto, abych přesvědčil lidi, že budu dobrým kandidátem na post prezidenta,“ uvedl bývalý premiér, v jehož svěřenském fondu je holding Agrofert, vlastník mediálního domu Mafra, jehož součástí je i portál iDNES.cz, deníky Mladá Fronta DNES a Lidové noviny.

Podle průzkumů patří Babiš mezi favority volby a postup do druhého kola by mu vzhledem ke zhruba třicetiprocentní podpoře pro ANO neměl uniknout, problémem pro něj ale podle agentury zkoumajících veřejné mínění bude druhé kolo, v němž by ho jeho soupeři porazili.

Expremiér Babiš čelí před soudem obžalobě kvůli podezření na dotační podvod při čerpání dotace z fondů Evropské unie padesátimilionové dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. Před soudem stojí i jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Vylučuji, že by mě soud mohl odsoudit, řekl šéf ANO

Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová pak podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

„Vylučuji, že mě soud může odsoudit, protože tato kauza nikdy neměla být před soudem, není tam žádný důkaz, že bych porušil zákon,“ řekl Babiš. Tvrdí, že mu prezident Miloš Zeman v minulosti, ještě když byl premiérem nabízel abolici, ale že ji odmítl.

Portál iDNES.cz požádal mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka o komentář Hradu, zda a kdy přesně prezident Andreji Babišovi abolici nabízel.

„Na rozdíl od milosti, která je výlučným právem prezidenta, vyžaduje abolice kontrasignaci. A to buď premiéra, nebo jím pověřeného člena vlády. Jestliže tedy sám premiér abolici odmítá, tak je technicky nemožné ji provést,“ řekl Zeman v prosinci 2019 rozhovoru pro MF DNES.

Šéf ANO také znovu odmítl, že by v minulosti spolupracoval s komunistickou StB. Stále se soudí kvůli tomu, že ho evidovala jako svého agenta. „Já jsem byl pracovník zahraničního obchodu. Pracovník firmy, kterou vlastnily české a slovenské chemičky. Já to zásadně odmítám. Budu se soudit celý život, protože pravda je na mojí straně,“ prohlásil bývalý premiér.

Mohlo by vás zajímat