Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud zaujaly řeči z chodby, úřednice musí znovu vypovídat o Čapím hnízdě

Česko

  10:30aktualizováno  11:58
Pátý den soudu v kauze o dotaci na Čapí hnízdo měl překvapující úvod. Soudce Jan Šott se totiž vrátil ke čtvrtečnímu výroku úřednice Evy Filipové, která až po své výpovědi v soudní síni, přímo na chodbě novinářce Deníku N řekla, že Andrej Babiš „může být rád, že jsem toho neřekla ještě víc.“ Soudce proto svědkyni předvolá znovu.

„Pokud svědkové hodlají pořádat tiskové konference na chodbě, musí počítat s tím, že budou znovu předvoláni,“ prohlásil při pátečním líčení soudce Jan Šott, čímž narážel na to, že svědkyně Eva Filipová se ve čtvrtek mimo soudní síň v podstatě přiznala, že před soudem neřekla úplně všechny informace.

Filipová v době podání žádosti o dotaci na Farmu Čapí hnízdo pracovala jako středočeská úřednice a kontrolovala realizaci právě tohoto projektu. Její výpověď ve čtvrtek u soudu trvala zhruba třicet minut.

Při odchodu z jednací síně začali svědkyni na chodbě zpovídat novináři, kteří mají v průběhu líčení zakázáno v soudní síni pořizovat audiovizuální záznam. „On (Babiš) říkal, že moje motivace je taková, že mě nemá rád. Ach jo. Tak to může být rád, že jsem toho neřekla ještě víc,“ sdělila novinářům podle Deníku N svědkyně.

Soudce si proto v pátek předvolal v sále přítomnou novinářku Deníku N Zdislavu Pokornou, která s Filipovou mluvila ve čtvrtek po konci líčení i sama, mimo klubko novinářů. Ta potvrdila, že svědkyně opravdu řekla „že Babiš může být rád, že toho neřekla víc“. Soudce Šott nato oznámil, že Filipovou bude tedy muset ještě jednou předvolat.

Další zvrat ale nastal, když soudce oslovila z řad veřejnosti Marie Síbová. „Jako zástupce veřejnosti o přestávce údajně zaslechla důležitou informaci k výpovědi novinářky Zdislavy Pokorné,“ ozřejmil soudce Šott situaci. Síbovou tedy následně předvolal jako svědkyni, aby sdělila, co slyšela.

Zástupkyně veřejnosti Síbová soudu řekla, že novinářku Pokornou o přestávce slyšela, jak kolegovi říká, že nahrávku rozhovoru se svědkyní Filipovou má, ač dříve soudu sdělila, že nahrávku nemá. „Prý by to bylo na dlouho říkala, ale ta nahrávka je podle mě klíčová,“ dodala divačka Síbová.

Soud proto opět předvolal novinářku Pokornou. „Kolegovi jsem pouze říkala, že ze včerejšího dne mám mnoho nahrávek. Ten den jsem nahrávala spoustu reakcí a myslela jsem si, že na některých může být paní Filipová. Pak jsem si však všechny zvukové záznamy ve svém telefonu ještě kontrolovala a není to tam, takže jsem při výpovědi řekla pravdu,“ vysvětlovala soudci Pokorná.

Šottovi její vysvětlení situace stačilo. „Bude nutné znovu předvolat svědkyni Filipovou,“ doplnil soudce.

Úřednice donesla i pozvánku na Čapí hnízdo

Ve čtvrtek Filipová u soudu vypověděla, že při posuzování dotace projektu Čapí hnízdo dostali s kolegy informaci, že za projektem může stát Babiš. „Požádali jsme proto o konzultaci další odborníky, abychom věděli, jak se k tomu postavit,“ uvedla před soudem.

„Expert nám řekl, že musíme ke všem žadatelům zachovávat rovný přístup a že v té fázi, ve které jsme, tak to co je tam proklamované, je pro nás směrodatné. Nemohli jsme podle něj rovný přístup ke všem žadatelům porušit tím, že bychom to zkoumali (jestli za projektem stojí Andrej Babiš či ne, pozn. red.),“ řekla Filipová novinářům.

Svědkyně ve čtvrtek soudu předložila i pozvánku na farmu Čapí hnízdo, kterou obdržela jako zaměstnankyně ministerstva financí v roce 2017 od svého resortu, který tehdy vedl Andrej Babiš ve vládě Bohuslava Sobotky.

To expremiéra, který jejímu svědectví u soudu přihlížel z lavice obžalovaných, evidentně rozčílilo. Babišův obhájce Bruna pak poznamenal, že Filipová měla na klopě svého saka placku sympatizující se spolkem Milion chvilek, který dlouhodobě šéfa hnutí ANO kritizuje.

„Pozval jsem kolegy na farmu a to setkání se nakonec neuskutečnilo. Na farmu si může každý pozvat koho chce. Je veřejně přístupná. Proč jste sem přinesla tu pozvánku? Jakou máte motivaci?“ ptal se Babiš svědkyně.

„Na začátku jsem měla o projektu pochybnosti. Tak mě překvapilo, že někdo zve zaměstnance ministerstva financí včetně auditního orgánu, který Čapí hnízdo prověřoval, na setkání na farmě,“ vysvětlila Filipová.

„Doteď to nevyzkoumali, já nevím, jak jsem to mohla rozkoumat já na nějakém úřadu, ani ne v oddělení administrace ale realizace. Prostě nám poradili, jak to máme dělat,“ uzavřela Filipová své vyjádření novinářům těsně předtím, než ve čtvrtek opustila soud.

15. září 2022

Soudní líčení v kauze bude pokračovat 26. září

Hlavní líčení bude pokračovat koncem září, soudce na čtyři dny naplánoval výslech řady dalších svědků včetně finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové, která měla být u podpisu listiny o převodu akcií Farmy Čapí hnízdo na syna expremiéra, Babiše mladšího.

Kauzu dotačního podvodu při stavbě kongresového areálu Čapí hnízdo policisté vyšetřovali od roku 2015, soud začal tento týden po sedmi letech.

Podle obžaloby Andrej Babiš, tehdy ještě činný jako podnikatel, svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Podle státního zástupce si byl přitom vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert.

Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci na stavbu kongresového areálu pak v únoru 2008 podala tehdejší místopředsedkyně představenstva Farmy Čapí hnízdo Jana Nagyová, dříve Mayerová.

Vyplacením dotace vznikla podle obžaloby škoda 50 milionů korun, z toho 42,5 milionů bylo poskytnuto z Evropského fondu regionálního rozvoje a po 3,75 milionech pocházelo ze státního rozpočtu a z rozpočtu Středočeského kraje.

Nagyová je obviněná z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu. Oběma hrozí až desetileté vězení. Státní zástupce navrhuje pro Babiše tříletou podmínku a peněžitý trest deset milionů korun, pro Nagyovou pak žádá stejně dlouhou podmínku a pokutu půl milionu korun. Babiš i Nagyová od začátku vinu odmítají.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat