Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Jaká byla naše vláda, to vyhodnotí historie.‘ Odcházející premiér Babiš se rozloučil s funkcí

Česko

  8:38aktualizováno  10:20
Premiér Andrej Babiš a ministři v demisi se v pátek ráno naposledy sešli na jednání kabinetu. „Jaká byla naše vláda, to vyhodnotí historie,“ řekl Babiš. Oznámil, že bude znovu kandidovat na předsedu hnutí ANO, vzpomínky na vládu chce vydat knižně.

„Jak jsme slíbili, naše vláda skutečně pracovala až do posledního momentu, než nastoupí nová vláda,“ řekl na své poslední tiskové konferenci v roli premiéra Andrej Babiš. Nastupujícího předsedu vlády Petra Fialu odpoledne prý ve Strakově akademii přivítá. Svému nástupci prý napsal dopis, čímž by chtěl zavést tradici podobně jako u amerických prezidentů. Dále předá klíče od korunovačních klenotů.

Připomněl, že ráno zasedala Rada vlády pro zdravotní rizika. „Je jasné, že v polovině ledna příštího roku omikron ovládne Evropu, my jsme na to připravení,“ řekl.

V pátek dle svých slov svolal jednání vlády proto, aby poděkoval všem ministrům, kteří v ní působili. „Dali jsme si vajíčka, ještě nějaký chleba tam zůstal, poděkoval jsem všem ministrům,“ řekl s tím, že šlo o čistě společenskou záležitost.

Oznámil, že bude znovu kandidovat na předsedu hnutí ANO. „Určitě máme o čem přemýšlet,“ řekl s tím, že strana se musí poučit z voleb. Jestli bude kandidovat na prezidenta, se prý uvidí příští rok.

Označil za úspěch, že kabinet vydržel celé funkční období. „Myslím, že můžu říct za vše, že jsme dělali vše pro to, abychom naplnili očekávání voličů,“ doplnil a připomněl některé kroky jeho kabinetu. Odmítl, že by podcenili přípravu českého předsednictví v Radě EU. Jeho hladký průběh označil za společný zájem obou vlád.

Vzpomínky na vládu chce vydat knižně. „Připravíme nějakou publikaci pro naše občany, kteří budou mít zájem, aby viděli černé na bílém, co jsme udělali,“ řekl Babiš. Dál podle něj bude pokračovat i jeho pravidelný nedělní pořad Čau lidi.

Tiskové konference se kromě Babiše zúčastnila i ministryně financí Alena Schillerová, ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Naopak ministři ČSSD nedorazili. „Neměli nějakým způsobem zájem,“ řekl Babiš.

„Covid nás zaměstnává do poslední minuty našeho vládnutí,“ řekl Vojtěch. Jmenoval ale také postup v oblasti elektronizace zdravotnictví nebo v oblasti dostupnosti inovativních léčiv.

„Byla to situace, kterou tady nezažila celá jedna generace,“ řekl o epidemii. Vybudovat systém testů, očkování, trasování a podobně by podle něj normálně trvalo na deset let, v době krize se tak stalo během necelých dvou let. „Zdá se podle všech informací, že novou dominantní variantou bude omikron. Proto je zjevné, že musíme zlepšit přístup k třetím dávkám,“ řekl a připomněl, že od pátečních 10 hodin se zkracuje lhůta čekání na posilující dávku na pět měsíců pro lidi starší 45 let. Všechny občany vyzval, aby se nechali očkovat. Řekl, že by byla chyba, kdyby budoucí vláda zrušila vyhlášku o povinném očkování.

„Myslím, že nakonec ta čísla nejsou špatná,“ řekl o proočkovanosti v České republice. Připomněl, že ukončenou vakcinaci má asi 74 procent dospělé populace. U posilujících dávek to je 27,1 procenta, u lidí starších 65 let dokonce 62,8 procent.

Uvedl, že jeho aktivní politická kariéra končí. Dodal, že odchází se zcela čistým svědomím. „Vypořádali jsme se s tím se ctí a udělali jsme všichni maximum možného,“ řekl o pandemii a poděkoval zdravotníkům, když citoval Winstona Churchilla, který s ohledem na válečné letce řekl: „Nikdy v historii lidských konfliktů nevděčilo tak mnoho, tak málu, za tak mnoho.“

Schillerová odmítla, že by dosluhující vláda zadlužila zemi. „Jsme šestá nejméně zadlužená země v Evropské unii. Srovnejte si čísla okolních zemí, V4, Rakouska, Německa,“ řekla. Připomněla, že Česká republika má nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. „Udrželi jsme pracovní místa, udrželi jsme sociální smír, přestože jsme procházeli bezprecedentní krizí,“ řekla.

Vyzvala svého nástupce, aby alespoň na leden a únor podepsal generální pardon na DPH na energie. „Tím si vytvoří prostor, aby mohli mezitím připravit řešení, které zatím nikdo z nás, ale hlavně občané této země, nezná,“ řekla.

Havlíček připomněl některé programy, které v době epidemie covidu-19 podporovaly uzavřené provozy, zavedení elektronických dálničních známek, jednotné jízdenky nebo že vloni dosáhl podíl výdajů na výzkum a vývoj na HDP 1,99 procenta. Dodal, že v pátek dopoledne otevře provoz na části dálnice D11.

Šlo o poslední vyjádření menšinového kabinetu hnutí ANO a ČSSD, který vládl asi tři a půl roku, od 11. listopadu v demisi.

Nová vláda Petra Fialy

Kabinet Petra Fialy přebere vládu po jmenování prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech, které má proběhnout v jedenáct hodin. Poté zasedne kabinet poprvé ve Strakově akademii, Fiala ve zbytku dne a také v sobotu bude uvádět jednotlivé ministry do úřadů.

Nová vláda bude sestávat ze zástupců ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, kteří kandidovali společně v rámci koalice SPOLU, a zástupců koalice Pirátů s STAN.

Oproti dosavadnímu kabinetu vzniknou místa trojice členů vlády bez portfeje. Jmenováni budou všichni s výjimkou kandidáta na ministra zemědělství Zdenka Nekuly, který se nemůže jmenování zúčastnit kvůli izolaci způsobené nákazou covidem-19. Pověření řídit ministerstvo zemědělství dostane dočasně předseda lidovců Marian Jurečka. O důvěru hodlá kabinet požádat poslance v polovině ledna.

Autor:

Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.
Už nikdy nevyhazujte zeleninu z lednice: Přečtěte si, jak prodloužit trvanlivost.

Potravinové dózy jsou nepostradatelnou součástí každé domácnosti. Jak ale zajistit, aby v nich potraviny zůstaly dlouho čerstvé? Na to jsme se...