Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Anesteziologové přece jen odešli

Brněnská městská nemocnice ruší lůžka kvůli lékařům, kteří nestáhli výpovědi

BRNO Skupina lékařů, která v Brně nestáhla výpovědi, spustila malý kulový blesk v nemocnicích. V městské Nemocnici Milosrdných bratří nestáhlo svou výpověď osm anesteziologů, což je podstatná část tamních zástupců této odbornosti. V zařízení jich běžně pracovalo deset až jedenáct.

Nemocnice v reakci na to ruší několik lůžek určených pro nejohroženější pacienty napojené na dýchací přístroje. Ředitel Josef Drbal je už nechal převézt do dalších brněnských zařízení. Jednání anesteziologů ho zarazilo. „Předpokládal jsem, že platí memorandum a že lékaři své výpovědi stáhnou. Proto mne v pátek zaskočilo, když jsem se dozvěděl, že osm anesteziologů tak neučiní,“ přiznal Drbal. Podle něj lékaři neodcházejí do zahraničí, zůstanou v tuzemsku. „Je to nedostatková odbornost, nebudou mít problém najít místo,“ míní Drbal.

Milosrdní bratři tak najeli na krizový režim. Prioritní je nonstop zabezpečení anesteziologa pro porodnické oddělení, který musí být připraven pro porody císařským řezem. Zajištěna je i pooperační péče. „Počet zákroků se ale v dohledné době zmenší ve prospěch plánovaných operací. Pacienty, u nichž by byl předpoklad akutní operace, bude záchranka vozit do jiných zařízení po Brně, už jsme je o všem informovali,“ upřesnil Drbal. Nemocnice vypíše výběrové řízení na obsazení volných míst, nevylučuje ani urychlení restrukturalizace interní intenzivní péče.

Situace u Milosrdných bratří je nejkomplikovanější v Brně. Ve všech ostatních zařízeních lze lékaře, kteří výpověď nestáhli, spočítat na prstech jedné ruky. Všichni kromě jednoho se vracejí dokonce i do Úrazové nemocnice, která patřila k nejproblémovějším v republice. Právě lékaři úrazovky svým návratem zabránili kroku, který podle informací LN na magistrátu zvažovali: jejímu sloučení právě s „milosrdnými“. Obě nemocnice patří městu, a pokud by z úrazovky odešla zhruba polovina lékařů, byla by její samostatnost v ohrožení.

Magistrát totiž oběma městským nemocnicím přispívá nejen na investice, ale také na provoz. Občanští demokraté kritizovali v uplynulém volebním období jako vysoce nestandardní, když si ani na svůj personál nemocnice nevydělají. Nyní dostali zdravotnictví do kompetence, zodpovídá za ně náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS). Je to poprvé za dlouhou dobu, kdy zdravotnictví nespravuje zástupce lidovců.

Bohuňovská slíbila na začátku roku sestavit tým, který má řešit komplexně problém městských zdravotních zařízení. Ředitel úrazovky Karel Doležal již dříve připomněl, že v minulosti v Brně fungoval Městský ústav národního zdraví (MÚNZ). Takové řešení může nyní například snížit náklady, ale také vyřešit organizační problémy či nutnost zásadních investic.

***

Změny se nekonají. Tedy: téměř

* Nemocnice Milosrdných bratří v Brně je na jihu Moravy nemocnicí, kde odejde největší část lékařů – celkem osm. Její omezení jsou jediná, která jsou aktuálně potřeba. * Ve většině krajských a městských nemocnic se počet završených odchodů ustálil na nule, a to přesto, že některá pracoviště hlásila bezmála polovinu výpovědí.

* Ze svatoanenské nemocnice v Brně sice odchází šest lékařů a z FN Brno osm, ale v poměru k celkovému počtu je to téměř běžná fluktuace.

* Mimo Brno je nejsložitější situace v Ivančicích, kde odchází pět lékařů, ale tam již mají zajištěné náhrady a řešení, které nijak neomezí provoz.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: