Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Angažmá v politice? Stálo to za to, kauza Nagyová je i má zásluha, míní John

Politik a novinář Radek John (VV) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Politik a novinář Radek John (VV) | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Kariéra čestného předsedy Věcí veřejných Radka Johna ve vysoké politice minimálně na čas končí. Jako novinář toho prý nyní může udělat více. Jak uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz, jako hrdina možná neodchází, ale jeho angažmá v politice stálo za to.

Lidovky.cz  Proč vaše jméno také není na kandidátce hnutí Tomia Okamury, podobně jako jméno vašeho předsedy Víta Bárty?
Protože mám svůj pořad Bez cenzury v televizi Barrandov každý týden a věnuji se novinařině. Já považuji svůj úkol za splněný. Sliboval jsem nastartování policie, výměnu policejního prezidenta, výměnu vedení protikorupční policie. Výsledek se dostavil.

Lidovky.cz  Zbyly ale úkoly, které si VV stanovily a nesplnily. To není dostatečný důvod ke kandidatuře?
Ne. Já si myslím, že z pozice novináře teď můžu udělat více, protože politické strany se opět snaží zatlačit policii do kouta a to je třeba hlídat z pozice médií.

PSALI JSME:

Lidovky.cz  Ale z pozice politika byste měl lepší možnosti tomu zabránit, pokud takové podezření máte.
Ano a to já jsem taky udělal. Vyměnil jsem policejního prezidenta. Domluvili jsme se na zrušení vyhlášky, že policisté musí hlásit všechno vyšetřování nahoru. Kdyby ten systém dále trval, nikdy by nedošlo k obvinění paní Nagyové. Prosadil jsem několik zákonů - znovuzavedení odposlechů v korupčních kauzách nebo zavedení paragrafu účinná lítost do trestního řádu, což jsou důležité věci při boji s korupcí. Takže já z pozice vládní jsem prosadil, co jsem sliboval.

Lidovky.cz  Vaše současná "nekandidatura" znamená tedy definitivní konec Radka Johna v politice?
Já jsem zastupitelem Prahy 5, kde v tuto chvíli likvidujeme hazard, takže se angažuji dále v komunální politice.

Lidovky.cz  A co strana Věci veřejné, jíž jste čestným předsedou? Jak vidíte její vyhlídky? Má vůbec ještě nějaké?
Strana Věci veřejné půjde samozřejmě do dalších voleb.

Lidovky.cz Myslíte do příštích parlamentních?
Ne, už za rok budou volby v Praze a tak dále. (V roce 2014 se uskuteční komunální volby.) 

Lidovky.cz  Vy věříte, že Věci veřejné budou kandidovat opět jako samostatná strana? Nebo máte na mysli kandidaturu vašich členů na kandidátkách nějakých hnutí?
Hnutí pana Okamury je založeno na prosazení změny volebního systému a to s komunální politikou nemá nic společného. Věci veřejné budou samostatně kandidovat v komunální politice. Strana stále funguje. Budeme mít konferenci, kde se bude řešit příprava jak voleb komunálních, tak krajských.

Lidovky.cz  A do voleb v příštím roce plánujete opět promluvit?
V této chvíli mi vyhrožují majitelé heren, že mě zabijí, takže bych tyto otázky ponechal další budoucnosti.

Lidovky.cz  Spolupráce s Okamurou se ale všem véčkařům nelíbí. Pan exposlanec Otto Chaloupka například v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedl, že mu vadí, že si hnutí "vyzobalo" jen zvučná jména z VV.
Úsvit je hnutí, které sdružuje osobnosti a všechny, kteří chtějí prosadit změnu volebního systému. Členů úsvitu je, pokud vím, devět a má otevřené kandidátky pro všechny osobnosti, kteří si myslí, že je třeba dosáhnout této změny. A to už je věc členů VV, jak se budou angažovat. Kolik našich členů ve výsledku za Hnutí kandiduje, nevím, já jejich kandidátky nesleduji.

Lidovky.cz Tvrdíte, že se VV s Okamurou spojily kvůli prosazení změny volebního systému. Ale pan Okamura veřejně prohlašuje, že do žádné vlády nepůjde, čímž se prosazení zákona komplikuje...
Ve volební koalici se stranami, které tento zákon nechtějí, by to neprosadil. Jde o to, aby hnutí nabylo na síle, dostalo více hlasů v dalších volbách a bylo možné to prosadit. Je důležité, aby se s touto možností seznámili občané a já ji považuji za jedinou možnost změny politiky v Česku.

Anketa

Myslíte si, že si Radek John v politice zkazil pověst?

Ano 1927
Ne 290
Nedokážu posoudit 44

Lidovky.cz  Takže je to běh na dlouhou trať a najít podporu pro zákon, o kterém pan Okamura hovoří, může trvat několik let.
To je určitě běh na dlouhou trať a VV kromě toho poběží paralelně v komunálních a krajských volbách jako Věci veřejné. Ale víme dobře, že tuto zásadní změnu spojení s dinosaury nepřinese, protože ji nechtějí.

Lidovky.cz  Zmiňujete dinosaury, to je taky věc, kterou chtěly VV odstranit z politiky a stále tu jsou.
Myslíte? Jeden dinosaurus, pan Rath, je před soudem. Na pana Kalouska jsme podali několik trestných oznámení. Byli obžalováni poslanci za trafiky. Já myslím, že jsme udělali maximum pro očištění od dinosaurů.

Lidovky.cz  Do politiky jste vstupoval jako známý a poměrně oblíbený televizní moderátor. Nemáte dojem, že za tři roky v politice jste si zkazil pověst? Mluvíte o svých úspěších, ale jako hrdina jste z toho úplně nevyšel. Stálo vám to za to?Tak rozhodně to stálo za to, aby se nastartovalo vyšetřování kauz, které se vyšetřují. Jedna věc je mediální obraz a druhá věc je, co se skutečně prosadilo. A když si vezmete, že se mi podařilo prosadit pět zákonů, aby se lépe vyšetřovala korupce, a současně to, že se lépe vyšetřuje korupce v nejvyšších patrech politiky, tak si myslím, že to za to stálo.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Pražská MHD.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Pražská MHD.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Pražská MHD.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...