Ale obří obrazovky, připravené pro přenosy ze šampionátu, vyrostly i na náměstích měst, v parcích, divadlech i kostelích.
Přímé přenosy jsou součástí rostoucího fotbalového deliria, zahrnujícího záplavy vlajek, lidi na ulicích v reprezentačním dresu i seriózní úvahy v médiích o propojení fotbalu a národní identity.
Zahajovací ceremoniál a první utkání šampionátu se včera promítaly i na obří obrazovce na Trafalgarském náměstí v Londýně. Přenosu předcházel koncert, který zahájil jihoafrický velvyslanec a starosta Londýna Boris Johnson.
Velké obrazovky se objeví i v centru Bristolu nebo v Manchesteru, naopak úřady v Ipswichi se rozhodly, že přímé přenosy v místním parku raději zruší v obavě z násilností.
Obrazovka ale čeká na fotbal v londýnském parku Shepherd’s Bush Green. Na přímé přenosy zápasů z JAR přeladí některá kina, která počítají s poklesem návštěvnosti - třeba velké kino Hammersmith Apollo v Londýně.
Londýn: 40 tisíc Slováků Na fotbal se ale zaměří i kostely. Podle deníku Church Times budou stovky kostelů přenášet zápasy Anglie na velkých obrazovkách ve snaze oslovit širší veřejnost. Třeba v Cliftonu nedaleko Bristolu bude místní kostel na velké obrazovce promítat zápasy Anglie a finále šampionátu. Předtím zorganizuje rožnění masa a soutěž ve střelbě pokutových kopů. „Doufáme, že to budou příležitosti pro celé rodiny a pro každého z místní komunity,“ řekl Neil Perrett z cliftonské farnosti.
Fotbalová horečka ale v Anglii a především v Londýně neochabne ani v době, kdy budou mít angličtí fotbalisté volno. Londýn je multikulturní město s množstvím přistěhovalců ze všech zemí, které v Jižní Africe hrají. Nabito tak bude bezpochyby v hospodách i při utkáních dalších účastníků mistrovství světa.
Časopis Time Out napočítal, že v Londýně žije čtvrt milionu Jihoafričanů, kolem 200 tisíc Francouzů, Řeků, Američanů i Australanů a na 100 tisíc Brazilců.
Významné menšiny mají v Londýně všechny evropské země hrající na šampionátu včetně Slováků, kterých prý je v hlavním městě na 40 tisíc. Nejvíce fanoušků bude mít v Londýně ale Nigérie (asi 610 tisíc) a Ghana (850 tisíc).