Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Průměrný soudce, své názory veřejně neprojevoval, říkají kolegové o Zemanově volbě do čela Nejvyššího soudu

Petr Angyalossy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Angyalossy. | foto: ČTK

PRAHA Nejvyšší soud (NS) od středy vede právnické veřejnosti téměř neznámý Petr Angyalossy (jeho příjmení je maďarského původu a vyslovuje se Anďalošši). „Nevím o něm víc, než že existuje a že má být jmenován předsedou Nejvyššího soudu,“ řekl ve středu zpravodajskému serveru Lidovky.cz k němu předseda jednoho z krajských soudů.

Známý není ani veřejnosti, nepočítáme-li jeho působení v roli mluvčího olomouckého vrchního soudu. V době, kdy u něj soudil, za něj totiž i hovořil do médií. „To není nic proti ničemu. O práci tiskového mluvčího není ale mezi soudci zájem, protože soudcovská práce vám neubude a dělat mluvčího vás nikam odborně neposune,“ řekl k tomu webu Lidovky.cz zdroj obeznámený s Angyalossyho působením u vrchního soudu. 

„Byl tam sice předsedou senátu, ale nikdy ne tím řídícím, který mezi jeho členy rozděluje práci. On byl druhým předsedou. Odborně to byl spíše průměrný soudce,“ dodal zdroj.

Jiní z Olomouce k NS nechtěli

Předtím, než od vrchního soudu zamířil k NS, u něj vykonal stáž. „To jméno mi není neznámé, ale už si nevzpomínám, proč se po stáži vrátil zpátky k Vrchnímu soudu v Olomouci. Možná jsme tou dobou dalšího soudce nepotřebovali.“ řekla pro Lidovky.cz Iva Brožová, která NS vedla mezi lety 2002 až 2015.

Podle informací webu Lidovky.cz měl NS o něco později zájem spíše o jiné soudce z olomouckého vrchního soudu. „On se jím ale nakonec stal především proto, že byl na rozdíl od těch ostatních soudců ochoten do Brna dojíždět. Proč si ale ve středu Hrad za předsedu Nejvyššího soudu vybral právě jeho, tomu nikdo nerozumí,“ řekl serveru Lidovky.cz vysoce postavený zdroj z justičních kruhů.

Bez výběrového řízení

Prezident Miloš Zeman postavil Angyalossyho do čela NS, aniž předtím zveřejnil kriteria, podle nichž bude nástupce Pavla Šámala, jemuž funkce šéfa NS zanikla přechodem k Ústavnímu soudu, vybírat. „Rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl,“ řekl Zeman ve středu odpoledne na Hradě během ceremoniálu.

Dodal, že vybíral mezi čtyřmi kandidáty. Aniž zmínil jejich jména, šlo o soudce NS. Hlava státu totiž může předsedu NS jmenovat výlučně z jeho soudců. Jakmile však takového vybere, nepotřebuje už k jeho postavení do čela NS kontrasignaci předsedy vlády, ani jiného člena vlády.

Ze začátku svého prvního prezidentského mandátu přitom Miloš Zeman kandiáty, například do Ústavního soudu, předvybíral při pohovorech za účasti vrcholných justičních představitelů. „Ta schůzka se odehrála na Ústavním soudu. Zúčastnili se jí prezident, tehdejší předsedové Nejvyššího a Nejvyššího správního soudu a také nejvyšší státní zástupce a předseda Ústavního soudu,“ přiblížila v loňském rozhovoru pro portál Česká justice průběh pohovoru, jehož se v roce 2013 zúčastnila, místopředsedkyně Ústavního soudu Milada Tomková. Od toho však Zeman ustoupil.

Názory neznámé. Spíše solitér

Představy nového předsedy NS o soudcovské samosprávě ani dalším směřování justice nebyly až do středy známy. Angyalossy nepatřil mezi soudce, kteří by se k nim vyjadřovali.

Činný nebyl ani v Soudcovské unii. „Vystoupil z ní v době, když z olomouckého okresního soudu přecházel na ten ostravský krajský,“ uvedl pro Lidovky.cz zdroj z unie.

Téměř nepublikuje. „To bych mu ale nevyčítala. Napsat dobrý odborný článek zabere tolik času jako vyřídit složitější případ,“ řekla pro Lidovky.cz Brožová. Z Angyalossyho odborných prací je dohledatelná diplomová práce na téma Sázka a hra z roku 1993 obhájená u současného ústavního soudce Josefa Fialy. A o pět let starší disertace Náhrada škody v pracovním právu.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.