"U nás na škole se nezapojujeme do státních maturit nanečisto, takže si to vůbec neumím představit. Hodí nás rovnou do vody a státní maturita pro nás, ale i pro ně, bude velký průser," řekla LN Anna, která půjde po prázdninách do maturitního ročníku.
ČTĚTE VÍCE: |
Každý říká něco jiného
Většina z oslovených studentů si také postěžovala, že ani jejich střední školy nemají v otázce státní maturity jasno. "Každý nám říká něco jiného. Těžko říct jak to bude vypadat," potvrzuje například Sylvie.
"Kdyby to alespoň platilo pro studenty, kteří jdou teď do prváku a školy je na to připravily," řekla také studentka Šárka, která v září nastoupí do čtvrtého ročníku na pražském gymnáziu.
Ti, kteří jsou v prvním nebo druhém ročníku na střední škole, státní maturitu ještě moc neřeší. "Maturovat budu až za dva roky, takže si zatím nic nepřipouštím," směje se Lukáš. "Nám je to docela jedno. Jdeme teprve do prváku," říkají Kristýna a Andrea.
Některým osloveným studentům středeční vládní usnesení úplně uniklo. "Ti, kteří u nás na chemické průmyslovce půjdou do druháku, tak se učí podle nového studijního plánu, který je na to připravuje. My jdeme do třeťáku a učíme se podle starého. Připravovat se nějak extra nebudu, nemá to cenu," sdělila LN Veronika po tom, co se dozvěděla, že státní maturity opravdu budou.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Já to také nevěděla. Nečtu noviny a na televizi nekoukám. Hlavně jsem si myslela, že už státní maturity dávno jsou," obhajovala svou kamarádku Olga.
Ukázkové maturitní úlohy:ČESKÝ JAZYK A LITERATURA: Výchozí text: Úloha (Řešení: D) Výchozí text k úlohám 1–2 Jednoho večera, kdy ho ty pochyby obzvlášť sužovaly, požádal Pilar Ternerovou, která zpívala s vojáky venku na dvoře, aby mu hádala z karet budoucnost. "Dávej si pozor na ústa," to bylo všecko, co mu Pilar Ternerová dokázala říci, když karty třikrát rozložila a zase je sebrala. "Nevím, co to znamená, ale znamení je naprosto jasné: máš si dát pozor na ústa." Dva dny nato dal někdo jednomu z příkazníků šálek neslazené kávy, ten ho předal jinému a ten zas dalšímu, až se octl v pracovně plukovníka Aureliana Buendíi. Úloha 1 Úloha 2 (Řešení: (Pilar) Ternerová, kartářka; D) Výchozí text Určete co nejpřesněji literární žánr výchozího textu: Léta devietistého šedesátého druhého, jenž byl první rok po moru, byla velmi veliká suchota, neb celý ten rok žádný déšť nepršal ve všem knížetství českém. Voda labská i vhltavská byla se zkazila, pramenové přeschli, studnice vyschly, jezera vyprahly, takže netoliko hovada lesní, ale i lidé vody k pití míti nemohli. Listopadu pak měsíce den třetí napadl veliký sníh na českú zemi, takže lidé mnozí z příbytkuov svých vyjíti nemohli, zvěř lesní pro hlubokost sněhu žádná z svého místa se hnúti nemohla, dříví lesní i stromoví se lámalo, krovové mnozí i jiná stavení se bořila. Osmého dne, to jest jedenáctý den téhož měsíce, velmi náhlý přišel jih, že bylo z toho veliké rozvodnění, takže netoliko na potocích aneb na řekách, ale najvíce na Labi až do moře vody lidem velikú činily škodu. Takové věci když se dály, rozkázal je kníže Boleslav pro budúcí pamět písaři svému pilně sepsati a v tajném místě písmo to mezi poklady knížecími položiti (Řešení: kronika (letopis)) CELÝ TEST SI UDĚLEJTE ZDE DĚJEPIS: 4.1 Arabové uvedli ve známost indické číslice (1, 2, 3…). (Řešení: ANO, NE, NE, ANO) CELÝ TEST SI UDĚLEJTE ZDE: OBČANSKÝ A SPOLEČENSKOVĚDNÍ ZÁKLAD: Co je to panteismus? (Řešení: B) Který z následujících výroků by nejspíše vyřkla osoba, která na neúspěch v přijímacím řízení na vysokou školu reaguje kompenzací? (Řešení: A) Které z následujících tvrzení nejlépe popisuje tzv. primární skupiny? (Řešení: B) Úloha (Řešení: A) CELÝ TEST SI UDĚLEJTE ZDE (Zdroj: www.novamaturita.cz) |